SEO Ajansıyla Çalışmanın Faydaları Nelerdir?

SEO arama motoru optimizyonu yaparak sitenizin doğal olarak sıralamalarda gözükmesini ve ücretsiz trafik elde etmenize yardımcı olur. Sonuçlar web aramaları, mobil aramalar, görsel aramalar, video aramaları çeşitli farklılıklar gösterir her biri için yapılması gereken çalışma farklıdır. Ayrıca Google, Yahoo, Bing ve Yandex gibi popüler arama motorları birbirinden farklı algoritmalarla çalışır her biri için farklı düzenleme ve çalışma yapılması gerekmektedir.

Arama motoru optimizasyonu, web ticaretinin en önemli aracıdır. Teknik olarak çalışmaları yapılmayan siteler sıralamalarda yer alamaz. Çoğu arama motoru aranan kelimelerle ilişkili web sitelerini sıralamalarda gösterir ancak aranan kelimeyi birden fazla site içermeye başladığında sonuçlarda rekabet oluşur. Bu noktada arama motorları hangi siteyi ilk sıralarda çıkartacağını belirlemek için yaklaşık 200 kriteri değerlendirerek en iyi olanı üst sıralara taşımaya başlar.

SEO Çalışmalarının Ticarete Faydaları Nelerdir?

Küçük mağazaları, işletmeleri AVM’ler zor durumda bıraktı, şimdi e-ticaret AVM’leri zor durumda bırakıyor. Yakın gelecekte artık ticaretin en büyük dilimi internet üzerinden yapılmaya başlanacak son 5 yıl içerisinde hızlı bir grafik çizerek büyüyen e-ticaret tamamen internette varlık göstermenize bağlı olarak ilerliyor. Sosyal medya ve arama motorlarına reklam vererek bir süre hayatta kalabiliyorsunuz ancak kalıcı başarı için doğal arama sonuçlarında kalıcı yer edinmek zorundasınız.

Türkiye’de kullanıcıların neredeyse %50’si reklamları dikkate almıyor. Doğal sonuçları öncelikli olarak tercih ediyorlar. Eğer sıralaması yüksek bir e-ticaret sitesine sahipseniz, reklam masraflarınız yok denilecek kadar az seviyelere düşüyor. İstediğiniz zaman reklamları sonlandırıp doğal sonuçlar üzerinden satış yapmaya devam edebiliyorsunuz. Ayrıca kullanıcılar doğal sonuçlarla buldukları sitelere daha fazla güveniyor buda geri dönüşüm oranın artmasını sağlıyor.

Kısaca, arama motoru optimizasyonu ticaretin temelini oluşturmaktadır. Doğal yollarla müşterilerine ulaşamayan tüm firmalar bu sistem içerisinde her zaman kaybeden taraf olur.

Arama sonuçlarında çıkmak ucuzdur

Arama sonuçlarında üst sırada çıkmanın da maliyetleri vardır ancak bu maliyetler reklamlara harcanacak olan maliyetlerle karşılaştırıldığında çok ucuzdur. Arama sonuçlarıyla elde edilen trafiğin dönüşüm oranlarının yüksek olması, farklı kategori ve ürünlerden ziyaretçi almak, reklam maliyetlerini düşürerek kar oranını artırmak gibi sayısız faydası vardır.

Ticari siteler reklamlara kaynak ayırarak satışlarını devam ettirebilirler ancak olası bir maddi yetersizlikte bu kaynak kesilir ve hiç satış yapılamaz duruma gelirler. Doğal sonuçlarda gözüken siteler ise hiçbir faliyette bulunmadan trafiğini artırıp her zaman satış yapmaya devam eder. Kısa ve uzun vade hesaplamalarında SEO çalışması yapılması diğer seçeneklere göre çok ucuzdur.

SEO, trafiği artırır

Arama motoru optimizasyonu yapılan sitelerin trafiği verimli bir şekilde yükselir. Reklamlarla sabit kelimelerde sıralama elde edilirken doğal çalışmalarla sayısız kelimede üst sıralara çıkarsınız. Ziyaretçilerin yaptığı detaylı aramalar, direk aramalar gibi birçok sonuçdan trafik elde edersiniz. Sitenizde bulunana sayfa ve ürünlerde çalışmalara göre yükselerek doğal sıralama alarak trafiği artırmanızı sağlar.

SEO, iş hedefine ulaşmanıza yardımcı olur

İnternet önüne geçilemez bir şekilde büyümeye devam ederken içerisine ticareti de aldı. Türkiye’de insanların yavaş yavaş internet alışverişlerine güvenmeye başlamasıyla bu alan daha hızlı bir şekilde büyüyor. Birçok kullanıcı mağazalarda denediği ürünleri artık internet üzerinde alıyor çünkü yer, çalışan, elektrik, su gibi maliyetlerin düşüklüğünden dolayı internet satışları daha ucuz oluyor. Müşterilerde bunu bildiği için ürünlerini artık internet üzerinden alıyor. Dolayısıyla satış hedefleriniz real faliyet gösteren şirketlere oranla internet üzerinden daha kolay bir şekilde gerçekleştirilebiliyor.

Kullanıcılar arama sonuçlarında ise ilk sıralarda yer alan sitelerden işlemlerini tamamlıyor. Eğer arama motoru optimizasyonu yapılmış bir ticari platforma sahipseniz büyüyen bu pazardan daha fazla pay alabiliyorsunuz. İnternette aktif olamayan firmalar ise ger geçen gün değer kaybederek küçülmeye ardından iflasa kadar gidebiliyor. Teknolojiye ve geliştirmeye ayak uydurmadan hedeflerinize ulaşmanız neredeyse imkansız bir hale geldi.

Marka güvenilirliğini artırır

Daha öncede belirttiğimiz gibi reklamlarla elde edilen müşteri güvensiz müşterilerdir. Doğal sonuçlarla sitenizi bulan müşteri ise sizin o alanda kaliteli bir ticari firma olduğunuzu bilir ve markanıza olan güveni artar. Bu güven satış oranlarını artırarak dönüşümü yükseltir.

SEO Ticari büyümenin anahtarıdır

SEO kavramı sadece sıralamalarda yükselmeniz değildir. SEO ajansları, hatalı sayfalar, site hızı, marka bilinirliği, güven oluşturma, trafik yönetimi, site ve satış analizleri gibi birçok alanda hizmet vererek sitenizden maksimum verimi almanız için çalışır. Bu işlemlerin hepsini tek bir kişinin yapması veya yürütmesi neredeyse imkansızdır. Alanında profesyonelmiş kişilerin takibinde bu süreç işler, ticari sitelerin bu alanda kendi ekibini kurması ise yüksek gider maliyetleri oluşmasına neden olur. Bu alanda kalifiye personel sayısı ülkemizde sınırlıyken en mantıklı karar bir seo firmasıyla çalışmaktan geçmektedir.

Sonuç

İnternet kullanımı ve erişimi kolay bir araç haline gelmişken varlık gösteremeyen ticari firmalar her geçen gün zarara gitmektedir. E-ticaret alanında gelişen siteler ise büyümeye devam etmektedir. Tercih edilen internet sonuçları ise kısıtlı olduğu için satışların büyük bir kısmını sadece birkaç site oluşturur ve kar oranları hızla artar. Kısaca, arama motoru optimizasyonu yapılmış ticari firmalar her koşulda satış yaparak büyümeye devam eder.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.