Bing News Kayıt Nasıl Yapılır ?

bing news başvurusu nasıl yapılır

Bing News başvurusunu PubHub yeniliğiyle beraber herkese açtı. Daha önce alanında yüksek otoritelere sahip gazete sitelerine yer verirken artık Bing News tüm web sitelerine açıldı. Artık haber siteleriniz için doğrudan kendiniz başvuru yapabileceksiniz.

Nasıl başvuru yapacağınızı anlatmadan önce Bing News başvurusu için gerekli şartları açıklayalım;

 • İlk olarak haber sitenizi Bing webmaster araçlarına kaydetmeniz gerekiyor. Araçlar içinde Bing SEO kurallarının yer aldığı sitenizin SEO raporuna ulaşabilirsiniz. Eğer eksiğiniz varsa ilk olarak o adımları tamamlamanız gerekiyor.

 

 • İçerik, yazıların diğer sitelerden farklı olmasını istiyoruz. Arama sonuçları üzerinde kolay bulunabilen, güncel, özgün, okuma akışı olan, detaylı bilgi içeren, okuyucuların dikkatini çekerek kısa sürede trend haline gelebilecek içeriklere sahip olmanız gerekir.
 • Linkler, sitelerin kullandığı linkleme botların içerikleri bularak taramasına yardımcı olacak şekilde hazırlanması gerekir. Eşsiz ve benzerlik taşımayan link sistemine sahip siteler kabul edilmektedir. Link manipülasyonu yapmayan aynı linklere sahip olmadığınız bir ağ kurmalısınız. (Google news için gerekli olan ID linkleme gerekli koşulu sağlamaktadır.)
 • Sosyal medya, Bing sıralama sisteminde önemli bir role sahip olan sosyal medya desteği bize index için sinyaller vermektedir. Sosyal medya destekli haber sitelerini daha kolay bularak sıralama yapabiliyoruz bu nedenle News başvurusu yapacak sitelerin sosyal medya üzerinde aktif olması gerekir.
 • İndexleme, sitenize ulaşarak kolayca index almamız önemli bir faktördür. News kaydı olacak sitelerinde botlarımız tarafından görülebilir olması önemli statüdür. Sitenize gelen linkler, sitemaps, site içi linkler aracılığıyla index alırız. Haber sitelerinizin bu koşulları sağlıyor olması gerekir.
 • Teknik detaylar,

Sayfa hızı, kullanıcıların iyi bir deneyimle sitenizi ziyaret etmesi için site hızınızın yüksek olması olması gerekir. Ulaşılmak istenen haberleri geç yükleyen, iyi bir deneyim sunamayan web siteleri News’e uygun görülmez.

Robot.txt, bizim için önemli faktörlerden bir tanesidir. Botların yanlış index almasını engellemek için onları doğru bir şekilde yönlendirmeniz gerekmektedir. Doğru yapılandırma yaptığınızdan emin olmak için siteniz.com/robots.txt  adresini kontrol edin.

Site haritası, sitenizi tanıtan temiz bir yol haritasına sahip olması gerekmektedir. Zengin içeriğe sahip olmayan sayfaların bulunmadığı, yeni içerikler eklendiğinde bize sinyal yollayacak düzene sahip olan bir haritaya sahip olmanız gerekmektedir.  Siteniz.com/sitemap.xml adresinden kontrol ediniz.

Site teknolojisi, kullanılan yazılım formatının bingbotlarıyla uyumlu olması gerekmektedir. Zengin medya (Flash, JavaScript, vb.) türler botlar tarafından algılanamaz.  Ayrıca mobil kullanıcılar için sitenizin mobil dostu olması gerekmektedir.

Yönlendirmeler, kırık sayfalar botları olumsuz olarak etkilerken sitenizin otoritesini düşürmektedir. Değiştirilen veya kaldırılan URL adreslerini 302 yönlendirmesi yapmanız gerekmektedir.

Reddedilmesine neden olabilecek olumsuzluklar;

Gizleme, uygun olmayacak zararlı türde içerikler ekleyerek bunları gizlemeye çalışmak.

Link satın alma, spam link yapmak gibi doğal olmayan linklemeler.

Algoritmaları yanıltmaya yönelik sosyal medya çalışmaları. Örneğin, Twitter’da paylaşılan haberlerin sürekli aynı kişiler veya gerçek olmayan sahte hesaplar tarafından retweet edilmesi.

Sayfa yenileme, kullanıcıların belli bir süre sitenizde kalmasının ardından meta refresh yöntemiyle sayfanın otomatik yenilenmesi.

Yenilenen içerik, içeriklerin sürekli yenilerek tarihlerinin ön plana çıkartılması.

Anahtar kelime doldurma, içeriklerin bağlantılı olduğu anahtar kelimeler dışında farklı anahtar kelimelerle botları yanıltan siteler kabul edilmez veya bu kurallara uymayan siteler Bing News kaydından çıkartılır.

Eğer tüm bu kurallara uygun bir haber sitesine sahipseniz ikinci adıma başvuru sürecine geçebiliriz. Bu koşulları sağlamadan News başvurusu yapmayın alınan bir red ikinci başvuru değerlendirmenizi olumsuz etkiler.

Bing News Başvurusu

Bing webmaster tools kaydı, yönergelerin tamamlanması ve site sahipliği doğrulamanın ardından Bing News PubHub adresine giriş yapın karşınıza gelen ekranda istenilen bilgileri eksiksiz doldurun. Bilgiler doldurulurken dikkat etmeniz gerekenler;

 • Site adresinizi http://siteniz.com veya https://siteniz.com olarak ekleyin aksi halde geçersiz URL uyarısı verebilir. Site dili, hangi ülke için news kategorisinde yer alacağınız ve kategori bilgisini giriniz. (Kategorilerin içeriklerinizle bağlantılı olduğundan emin olun sitenizin bağlantılı olmadığı bir kategori eklemeniz ret cevabı almanıza neden olabilir)
 • İkinci seçenekte hedeflenen kitleyi belirlemeniz gerekmektedir. Eğer şehir veya bölgeye hitap ediyorsanız
  Regional veya Local seçeneğini, eğer ülke genelinde yayın yapıyorsanız national, eğer haber sitenizde çoklu dil seçeneği sunuyorsanız global seçebilirsiniz.
 • Yayın türü, içeriklerinizi nasıl elde ettiğinizi belirtmeniz gerekmektedir. Haberin ilk kaynağı sizseniz “Original reporting”, kullanıcılarınız tarafından içerik geliyorsa “Commentary”, diğer yayın araçlarından toplanıyorsa “Aggregation”, eğer kişisel görüş ve yorumlarla içerikler hazırlanıyorsa “blog”, doğrudan açıklama bültenlerini yayınlıyorsanız “Newsletter” seçeneklerini işaretleyiniz. Birden fazla seçeneği işaretleyebilirsiniz.
 • İçerik türü, başvuru tüm siteler için geçerli olup video, resim galerileri, text gibi birçok site başvuru yapabiliyor. Content type, alanından sitenizin sahip olduğu içerik türlerini işaretleyin eğer birden fazla kategoride hizmet veriyorsanız gerekli alanları sitemap’ni tools’dan eklemeyi unutmayın. Örneğin; video içeriğine sahipseniz video_sitemap’ini kaydetmeniz gerekmektedir.
 • Bing Webmaster tools kaydettiğiniz sitemap ve RSS adresinizi ekleyiniz.
 • İletişim bilgilerinizi’de eksiksiz doldurduktan sonra “about us” alanını haber sitenizi ve çalışma prensiplerinizi antalan İngilizce güzel bir metinle açıklamanızı tavsiye ederiz.

Tüm alanları doldurduktan sonra “Submit” butonuna basarak talebinizi iletebilirsiniz. Karşınıza News sitenizi eklediğiniz için teşekkür ederiz. Eğer bir sorunla karşılaşırsak sizinle iletişime geçeceğiz yazısı gelecektir.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı
Comments
 • Harikasınız anlık haber diye ben buna derim. Ne çabuk detaylı anlatım yaptınız. Seo Şefi gerçekten övgüye layıksınız. Taktir ediyorum sizleri.

 • Başvuru yaptık.Yazı için teşekkürler.Yalnız cevap nereye geliyor olumlu ya da olumsuz? başvurdan sonra tekrar aynı yere girdiğimizde tekrar başvuru alanı görünüyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.