Baclink çeşitleri ve doğru kullanımı

Baclink çeşitleri

Gelen soruların bir çoğu backlinkler üzerine gelmektedir. Backlinkler değermi kaybediyor? Backlinklerin önemi kalmadı mı? Backlink Zararlı mıdır? Sorularına cevap bulmaya çalışacağız.

Backlink geri dönen link anlamına gelmektedir. Farklı bir siteden sitenize yönlendirilen bağlantı çeşididir. Backlinkleri ikiye ayırabiliriz, yararlı ve zararlı backlinkler.

Bundan bir kaç yıl önceye kadar internet sitelerinin sıralama sonuçları (SERP) ağırlıklı olarak backlink tabanlı çalışmaktaydı. Google’ın sistemini anlayan programcılar, hazır programlar ve scriptler ile otomatik olarak yorum backlinkler ve profil backlinkleri yapmaya başladılar. İnternet üzerinde yakın bir zamana kadar SEO kelimesi backlink ile aynı anlama geldiği düşünülmekteydi. Hazır sistemlerle yapılan yapay seo çalışmaları haksız rekabet ortamları yarattığı için Google bu duruma çözüm üretmek adına algoritmalarını her geçen gün daha güçlü bir hale getirdi. Spam çalışmalarını önlemek adına 2013 yılından bugüne webmaster ve IT uzmanları için eğitim dokümanları yayınlamaktadır.

Baclink çeşitleri Nelerdir ? Doğru Backlink Çalışması Nasıl Yapılır?

backlink

Her backlink’in sitenizin piyonları olduğunu unutmamalısınız. Seo çalışmaları akıl oyunları veya bir satranç turnuvası haline dönüştü. Eğer yapacağınız hamleyi önceden düşünmeden yaparsanız mat olabilirsiniz. Burada anlatmak istediğimiz zamanı gelmemiş ve yüksek oranlarda yeni açılan siteler için yapılan backlink çalışmalarının zararlı olduğudur. Backlink çalışmaları tamamen zararlı değildir. Backlinkler bir bayanın boynuna taktığı inci kolye gibidir. Halkalar birbirini tamamlar ve ortaya kusursuz bir tasarım çıkar.

Örneklerle Bir Backlink Çalışması

Domain adresi, hosting ve tema işlemleri tamamlandıktan sonra, Google dizinlerine kayıt işlemi yapılarak site yayına alınır. Gerekli seo eklentileri kurulduktan sonra, site içerisinde on-page seo düzenlemeleri yapılarak off-page seo için hazır hale getirilir.

Binamızı inşaa ettikten sonra müşteri bulma zamanı geldi demektir. Açıkçası pazara çıkma zamanıdır. Bu işlemler başladığı zaman iki türlü kullanıcı çeşidi ortaya çıkar. Birinci kullanıcı dostlar bizi pazarda görsün mantığı ile hazır ve kolaycı  backlink alımlarına yönelir. İkinci kullanıcı kaplumbağa gibidir ağır ve mantıklı ilerler. Backlink yapısını manuel olarak kendisi inşaa eder. Bu link yapılarını aşağıda inceleyeceğiz.

Zararlı Backlink Çalışmaları

2 ayını doldurmamış bir siteye backlink çalışması yapmak zararlı bir çalışma şeklidir. İçeriklerinizle eşleşmeyen her siteye anahtar kelimelerle bıraktığınız linkler zararlı linklerdir. Yine aşağıda açıklamalarını bulacağınız profil, yorum ve yanlış tanıtım yazıları zararlı backlink çalışmaları arasında yer almaktadır.

Yararlı Backlink Çalışmaları

Yukarıdaki maddelerin tamamının tersini düşünebilirsiniz. Sitenizle aynı ve benzeri içerikleri yayınlayan sitelere bırakılan anahtar kelimesiz ya da yönlendirdiğiniz sayfanın tam başlık metnini içeren link çeşitleri yararlı backlink çalışması sayılabilir.

Doğal Backlink Çalışmaları

Kaliteli içeriklerle elde edilen backlink çeşididir. örnekle açıklamak gerekirse daha önce kullanılmamış ve Google Rank Brain’in dikkatini çekmeyi başarmış içerisinde karşılığı aranan ve eşleştirilmeye müsait kusursuz içerik yayınları ile elde edilir. Yayınladığınız yazıları değerli bulan diğer site sahipleri yazılarınızı kendi sitelerinde yayınlamaya başlarlar ve kaynak göstererek içeriğinize bağlantı verirler. Bu sayede doğal backlink çalışması yapmış olursunuz. Farklı bir örnek vermek gerekirse içeriğinizi ve içeriğinizde ki görselleri kopyalayan, hatta birebir yayınlayan kullanıcılar farkında olmadan size doğal backlink kazandırırlar. Bir fotoğrafı sürükleyip Google Görseller arama çubuğuna bıraktığınız zaman görseli ve yazıyı kullanan siteyi gösterdiğini göreceksiniz. Google içerik hırsızlığını bunun dışında farklı algoritmalar ile de anlamaktadır. Daha farklı bir örnekle açıklamak gerekirse içeriğinizi beğenen kullanıcılar konu içerisinde yer alan sosyal medya paylaşım butonları ile içeriğinizi paylaşırlar, bu sayede nofollow sosyal backlink elde etmiş olursunuz.

Tanıtım Yazıları ile Backlink

Yeni açılan siteler hızlı yükselmek adına news, trustrank, pagerank, alexa, index değeri yüksek sitelerden tanıtım yazıları yayınlatırlar. Lakin yapılan tanıtım yazılarının bir ücretli bağlantı çeşidi olduğunu ve spam olduğunu bilmeden çalışmalara başlarlar. Google bu işlem için ücretli bağlantı bildir sistemini geliştirmiştir. Tanıtım yazısı yayınlamak her ne kadar spam olarak kabul edilse de, kurallarına uyularak yapılması olumlu sonuçlar ortaya çıkartır.

Doğru tanıtım yazısı nasıl yazılmalıdır. Tanıtım yazılarının ilk öncelikle anlamını bilmek gerekmektedir. Tanıtım yazıları bir kampanya veya etkinlik ve haber hakkında kullanıcılara bilgi vermek amacı ile yayınlanan bilgilerdir. Sitenizde yayınladığınız içerikler gibi kaliteli 300 kelimeyi geçen içerisinde kısa anahtar kelime barındırmayan bildiri tarzında anlatılan her yazı çeşidi doğru kullanılan tanıtım yazısıdır. Daha kapsamlı anlatmak gerekir ise ;

Örneğin bir Computer ve donanım pazarlamacısı olduğumuzu düşünelim. Sitenizde kampanyalı bir pc nin tanıtımını yapmak istiyorsanız. Öncelikle pc hakkında geniş bir bilgi sunmalı ve bu bilgiyi sunarken bu pc yi şuradan temin edebilirsiniz tarzında yapılan bir link çeşidi sorun yaratmayacaktır veya pc ve donanım hakkında bir etkinlik yapmak istedinizde. Etkinliğimize katılmak için şu adresten müracat edebilir bizlere şu numaralardan ulaşabilirsiniz tarzında yapılan tanıtım yazıları sorunsuz ve kaliteli tanıtım yazıları olarak değerlendirilmektedir.

Tanıtım yazıları yayınlanırken dikkat edilmesi gereken diğer önemli konu ise tanıtım yazılarına ara verilmemesidir. 1 tanıtım yazısı yazarak veya yazdırarak hakkınızda haber çıkmasını sağlamanız sitenizin sıralamalarda yükselmesini sağlamaya yetmeyecektir. Nedeni gelecek olursak, tanıtım yazısı veren bir site artık markalaşmış ve dış siteler tarafından tanıtılır hale gelmiş demektir. Hakkında haber çıkan bir sitenin sadece 1 haberle kısıtlı kalması anormal tepkiler yaratacaktır. İyi bir marka iseniz hakkınızda sürekli haberler ve sosyal medya haberleri veya video haberleri yapılmalıdır. Bunun için sürekli yeni kampanyalar düzenlemeli, haber içerikleriniz anahtar kelimelere yönelik bir konu anlatımı değil, somut güncel haber değeri olan yazılar olmalıdır. Güncel haber değeri olmayan sadece reklam amaçlı yapılan tanıtım yazıları zararlıdır. Bura dikkat edilmesi gereken reklam ve duyuru arasındaki farktır.

Yorum Backlinkler

Yorum backlinkler etkisini yitirmiş bakclink çeşitleridir. Neden mi?

Yorumlar altına bırakılan linkler kalıcı link çeşitleri değildir. Site sahipleri tarafından tespit edilir ve silinirler. 6 aydan önce kaldırılmış bir link siteye ceza verdirmekten başka bir işe yaramayacaktır. Mantıklı olarak düşünür iseniz , A sitesi bir haber yayınlamış ve siz kalkıp altına B sitesinin konu ile alakalı olmayan anahtar kelimeleri ile tanıtım linkini bırakmışsınız. Okuyunca ne kadar saçma geliyor ise google içinde o kadar saçma bir backlink çalışması olduğunu bilmelisiniz. Yorum backlink yapılacak ise sadece anahtar kelime geçirilerek veya link verilerek yapılmaz, bir hobi siteniz olduğunu düşünelim; kagıtlar ile yapılan süsleme sanatları ile ilgili yazılarınız var diyelim. Farklı bir internet sitesinde sizin içeriğinize benzeyen içerikler yayınlayan bir sitede usulune uygun olarak şuradaki internet sitesinde farklı örneklerini gördüm şeklinde sadece site adresini link kısaltma ile yaparak yorum referal backlink alabilirsiniz.

Profil Backlink

Profil backlink sitelere veya dizinlere kayıt olurken kullanıcı adı yerine sitenin anahtar kelimesini geçirerek ve kısa on, onbeş haneli anahtar kelime geçirilerek oluşturulan link çeşididir. Yüksek ranklı sitelerde profillerinizin olması sadece tetikleme yapmak açısından faydalı olabilir. Yaptığınız işlem aslında bir spam çalışmadır. Bu işlemi DMOZ gibi düşünmelisiniz, nasıl eklenen her site kontrolden geçiyor ise, profil backlink eklediğiniz sitelerdeki linklerinizi Google’da aynı şekilde inceleyerek değerlendirme vermektedir.

Sosyal Medya Backlinkleri

Sosyal medya Google+,Facebook,Twitter,Linkedin vb sayfalardaki link çeşitleridir. Sosyal medya linkleri Nofollow link çeşitleridir. Sosyal medya linkleri giderek önem kazanmaktadır. Google, facebook ile yaptığı içerik anlaşması ile sosyal medyanın daha değerli hale geleceğini açık açık belirtmiş durumdadır. Sosyal medyada bulunan linklerinizin değer kazanmasını istiyor iseniz, sitenizde paylaştığınız içerikleri birebir sosyal medya hesaplarınızda paylaşmayıp. Sadece görselini ve başlığını rewrite ederek kısa bir açıklama ile Google Link Kısaltma servisini kullanarak yönlendirme yapmanız daha sağlıklı bir sosyal medya çalışması olacaktır. Diğer önemli husus ise tüm sosyal medya hesaplarında aynı içeriğin paylaşılması durumudur. Sağlıklı bir işlem değildir. Sosyal medya linklerinin profil kullanıcılarının yani gerçek kullanıcılar tarafından tıklanrak ve gerçek kullanıcıların profillerindeki paylaşımlardan gelen trafik olması çok önemlidir. Örnek ile açıklamak gerekirse, içeriğinizi beğenen bir kullanıcı kendi hesabında içeriğinizi paylaşır ve kalite puanı yüksek bir oranla sitenize dönen link çeşididir. Sosyal medya hesaplarında sayfa beğeni sayısı, takipçi sayısı yüksek olan sayfalardan gelen referal linkler değerli backlink çeşitleridir. Az beğeni oranlı bir sayfadan gelen trafiğe göre daha etkili elemanlardır.

Gizli Link Çeşitleri

Uyanık yani kolaycı kullanıcılar tarafından denenen en zarar verici çalışmalar içerisinde yer almaktadır. Google gizli linkleri düşündüğünüzden daha kısa süre içerisinde tespit etmektedir. PR değeri yüksek sitelerden alınan linkler ile hızlı ve kolaycı bir şekilde indexlenmek ve yükselmek isteyen kullanıcılar genelde hüsran ile sonuçlanan evreler yaşarlar. Bu tarz link alımı yapan siteler, google dizinlerinden genelde silinmektedirler. Siteniz için yine rakipleriniz tarafından yapılan bir link saldırı çeşididir. Bu tarz durumlarla karşılaşır iseniz, linkinizi mevcut siteden sildirmek için mail atmalı veya google bağlantı reddetme aracı ile url yi reddedin. Google’a yine site hakkında şikayet bildirimi yapabilirsiniz.

Sonuç;

Konuyu kısaca özetlemek gerekir ise Baclink çeşitleri için tamamı zararlı değildir diyebiliriz. Bir backlink paketi almayı düşünüyor veya satıyor iseniz. Whois backlink vb çöp denecek tarzda çalışmalardan kaçınmanız gerekmektedir.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı
Comments
  • Merhaba, tanıtım yazısı hariç hep zararlı olanlardan bahsetmişsiniz. İnfografik, Pdf, video, paravan kullanımı hakkında bilgiye değinmeniz konunun okunurluğunu arttıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.