Ayakkabı Satış Sitesi için SEO Çalışması

Türkiye’de 2016 yılında internet üzerinden kredi kartıyla 36 milyar lira harcama yaptık, bu rakam e-ticarette ülkemizde ne kadar büyük bir pasta olduğunu gösteriyor ve her geçen gün bu pasta büyümeye devam ediyor. 2015 yılında 25 milyar civarındayken sadece 1 yılda e-ticaret %50 büyüme gösterdi.

Pasta bu kadar büyükken ve büyümeye devam ediyorken bir dilimde sizin nasıl alacağınız tamamen yaratıcılığınıza kalmış bir seçenektir. İnternet üzerinden yaratıcı fikirler üreterek satışlar yapabileceğiniz gibi her zaman ihtiyaç duyulan ürünlere de odaklanabilirsiniz. Temel ihtiyaç, tüketimi neredeyse zorunlu ürünlerden bir tanesi ayakkabıdır. Her mevsimde daimi olarak ihtiyaç duyulan ayakkabılar, her insanın sahip olması gereken bir eşyadır. Bu nedenle e-ticarette önemli bir kategoridir.

Ayakkabı sitesi kurmak

Her zaman belirtiğimiz gibi site kurmak internet dünyasına adım atmanın en kolay yoludur. Zorlu kısım markalaşma ve arama motorları üzerinde üst sıralarda yer almaktır. Sektörünüzde bulunan yüzlerce hatta binlerce site arasından sıyrılarak arama sonuçlarında üst sıralarda olmalısınız.

Üst sıralarda olmak bulunabilirliği kolaylaştırdığı gibi daha fazla trafik almanıza yardımcı olur. Gelen her trafik markanızı tanıtmanız ve satış yapabileceğiniz anlamına gelmektedir.

Yeni başlayanlar için sıfırdan bilgi vermemiz gerekirse Ayakkabı sitesi kurmak için;

 • Öncelikle bir alan adı (domain)’e ihtiyacınız vardır. Müşterilerinizin sitenize ulaşmak için kullanacağı marka adıdır. Marka olma süreci, müşterilere güven vermek, bilinirliği artırmak için alan adını çok dikkatli bir şekilde seçmeniz gerekmektedir. E-ticarette anahtar kelime domain yerine marka domain almak uzun vadede daha avantajlıdır. Yani “ayakkabisatinal.com” gibi bir alan adı yerine “papuc.com” gibi marka değeri oluşturabilecek tercihler yapılması gerekmektedir.
 • İkinci adım ise alan adınızı bağlayarak insanlara sitenizi, ürünlerinizi göstermenizi sağlayacak bir sunucu edinmeniz olmalıdır. Sunucu alırken paylaşımsız, hızlı ve güvenilir şirket seçimi yapmanız gerekmektedir. Hız e-ticaret çok önemlidir. Hem daha iyi sıralar almanıza, hemde müşterilerinize güven vermenize yardımcı olur.
 • Üçüncü adım, yazılım sitenizde kullanacağınız yazılımda çok büyük bir önem taşımaktadır. Yüksek bütçelere sahipseniz bir yazılım firmasıyla sözleşme yapıp hazırlatabilirsiniz veya hazır script, wordpress, dropshop gibi yazılımlar tercih edebilirsiniz. Yazılımın güvenli olmasına, arama motoru veri yapılandırmalarına uygun olduğundan emin olmalısınız.

Üç adımda e-ticaret sitenizi açmış olursunuz. Geriye ürünlerinizi eklemek ve satışlara başlamak kalıyor. Tabi bu söylediğimiz kadar kolay olmayacak çünkü ürünlerinizi girip kategoriler oluştururken SEO uyumlu olması gerekmektedir. Aksi halde organik ziyaretçi alamazsınız.

Ayakkabı Siteleri için SEO Önerileri

Sitenizi kurdunuz artık SEO uyumlu hale gelip organik ziyaretçilerle satış yapma zamanınız geldi!

 • E-Ticaret diğer sitelere nazaran daha farklı bir sisteme sahiptir. Arama motorlarında üst sırada yer alırken prestij kaybetmemeniz gerekmektedir. Müşterilerinize ulaşırken onların güvenini de kazanmanız gerekmektedir.
 • Ana sayfa başlığı seçimi yaparken, ilk kelimeniz markanız ve devamı anahtar kelime içeren ancak anlamlı bir cümle olmalıdır. İnsanların anlam veremediği, sadece anahtar kelime kullanımı güven ve prestij kaybetmenize neden olur.
 • Kategoriler, ana sayfanıza tam anahtar kelimeler eklemek uygun olmayabilir ancak kategorilerinizi anahtar kelimelere göre şekillendirmeniz gerekmektedir. Kadın ayakkabıları, erkek ayakkabıları gibi genel kategorilerin yanı sıra detaylı listelerde hazırlamak arama motorlarından alacağınız hiti artırır. Diğer rakiplerinizin bir kısmı detaylandırma yapmaz bu nedenle daha düşük rekabet olmaktadır. Yani babet modelleri, topuklu ayakkabılar, (marka ismi) ayakkabı gibi alanınızda detaylandırma yapmanız gerekmektedir.
 • Oluşturulan kategorileri erişebilir hale getirin, oluşturduğunuz kategorileri hem insanların hemde arama motorlarının sürekli erişebileceği alanlarda bulundurun. Tüm kategorileri menü bar’a ekleyemezsiniz ancak eklediğiniz başlıkların alt başlığı olarak liste oluşturabilirsiniz. Böylece tüm bağlantılarınızı her sayfada göstererek daha fazla ziyaretçi ve arama motoru botu alabilirsiniz.
 • Ürün eklemek, ürün sayfalarınız schema yapılandırmasına uygun olarak hazırlanmalıdır. Böylece Google gibi alanında lider arama motorları sizin bir e-ticaret sitesi olduğunuzu ve içeriklerinizin bu yönde eklendiğini daha kolay tanımlar. Böylece ürün sayfalarına özgün açıklama girme problemlerinden kurtulursunuz. Sadece ilgili açıklama, ürün fotoğrafları, fiyat gibi gerekli datalarla sayfanızı kaliteli bir şekilde dizinlere ekleyebilirsiniz.
 • Ürün başlıklarında detay verin, yüzlerce site sürünleri olduğu gibi ekler, rakiplerinizin bir adım önüne geçebilmek için ürünü özetleyen kısa açıklama başlıkları kullanın örneğin: “zenne beyaz kadın ayakkabısı 2017” tarzından bulunması kolay detaylı başlıklara yer verin böylece daha fazla insana ulaşıp arama motorlarında üst sırada yer alabilirsiniz.
 • Backlinksiz hit, hitsiz backlink olmaz ! Arama motorlarında kalıcı yer edinebilmek için, alan adınıza başka sitelerin bağlantı vermesi gerekmektedir. Bu sitenizin güvenilir olduğunu gösterir ve arama motorlarında yükselirsiniz. Bu işlemi yaparken çok dikkatli davranmalısınız. Bağlantılar kullanıcı güvenini sarsmamalı, siteniz ziyaret edilen bir site olmalı.
 • Öncelikli olarak sosyal medya reklamları kullanarak sitenizin bilinirlik derecesini yükseltmeniz gerekmektedir. Ardından blog siteleri, haber siteleri, indirim siteleri kullanarak kampanya duyurularınızı yapıp sitenize bağlantı (backlink) alabilirsiniz.

Sıraladığımız çalışmaları eksiksiz olarak yerine getirdiğinizde, siteniz zamanla yükselen bir performans içine girecektir. Her şeyin bir anda olmasını beklememelisiniz. Sizin gibi çalışma yapmış veya yapan diğer insanlarında olduğunu unutmayın sabırlı bir şekilde verilerinizi analiz ederek çalışmalarınızı sürdürün. Yaklaşık 3 ila 6 ay içerisinde olumlu sonuçları alabilirsiniz.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.