SEO İçin İdeal Anahtar Kelime Yoğunluğu Nedir?

Anahtar kelime yoğunluğu sürekli tartışılan bir kavramdır. Tüm SEO uzmanlarından farklı oranları çok sık duyarsınız. İçeriklerinizi öncelikle arama motorları için değil, ziyaretçileriniz için oluşturmalısınız. Arama motorlarında üst sıralarda çıkmak için yıllarca anahtar kelimeler üzerine farklı bir çok teknik denenmiş ve kimileri başarılı olurken, kimileri başarısız olmuştur. Bu gün yaptığımız araştırmaların sonucunu sizlerle paylaşacağız.

İçerikleriniz içerisindeki anahtar kelime yoğunlukları çok önemlidir ve arama motorlarına içeriklerinizin özetini sunan parçacıklardır. Arama motoru botları da bu sayede içeriğinizi hangi dizine ekleyeceğine karar vermiş olurlar.

İçeriğin arama motorları tarafından doğru kitleye gösterilmesi için dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Anahtar kelime doldurarak ilerlemek maalesef sitenizin geleceği açısından sağlıklı değildir. Ziyaretçilerinizi düşünmelisiniz, şu soruyu arama motorunun size sorduğunu düşünerek işe başlayabilirsiniz. Neden sizin anahtar kelimeniz ile oluşturduğunuz içeriği dizinlerime eklemeliyim? Şaşırtıcı değil mi? Hadi hemen kolları sıvayalım ve neler yapabileceğinize bakalım.

Anahtar Kelime Yoğunluğu Oranı Ne Olmalıdır?

Anahtar kelimelerin sitenizde doğru optimize edilmesi ile SEO’da başarı kaçınılmaz hale geliyor diyebiliriz. Sitenizin en önemli maddeleri olan anahtar kelimeler, kusursuz olarak dizayn edilmelidir. Anahtar kelime oranı her 100 kelime için hesaplanmalıdır. Sizlere yapmış olduğumuz analiz sonuçlarını paylaşırken, araştırmalarda 100 kelime içerisinde geçen anahtar kelime oranlarının hesaplandığını bildirmek isteriz. Kısaca açıklamak gerekir ise 120 kelimelik bir makale yazdı iseniz, %1 oranında anahtar kelime kullanabilirsiniz. Bu demek oluyorki her 100 kelimede 1 anahtar kelime kullanmanız makalenizin doğal UX taraflı bir makale olmasını sağlayacaktır.

Analizleri yaparken 113 anahtar kelimede, toplam 489 sitede inceleme yapılmıştır. Elde edilen veriler sonucunda %1,23 oranına tekabül etmektedir. %98 oranında doğru hesapladığımız verilerdir. SEO’adına bu oran hiç bir uzman tarafından bilinmemektedir ve % kaç olacağı halen tartışma konusudur. Bu güne kadar bir çok formül kullanılmıştır;

Anahtar kelime oranını kodlama ile hesaplamak isterseniz

Örnek bir anahtar kelime yoğunluğu formülü yapalım;

Anahtar Kelime Yoğunluğu: AK

Anahtar Kelime Sayısı: AS

Toplam Kelime Sayısı: TK

Formül : AK = ( AS / TK ) x 100

Anahtar Kelime Yoğunluğu = (Anahtar Kelime Sayısı / Toplam Kelime sayısı) * 100

olarak hesaplama yapabilirsiniz. Yoast kullanıyor iseniz size anahtar kelime yoğunluğunuzu otomatik olarak sunacaktır. Aklınızı karıştıracak sorunun cevabını hemen verelim.

Anahtar kelimenizin sonuna ek almış kelimelerde anahtar kelime içerisinde geçer mi? evet. Bir örnekle açıklayalım “anahtar kelime yoğunluğu” kelimesi anahtar kelimemiz olsun. Eğer bu kelimeyi “hedef kelime” olarak yazarsanız, anahtar kelime içerisinde yer almaz. Lakin kelimeniz “anahtar kelime yoğunluğu ipuçları” olarak yazarsanız evet anahtar kelimenize ilk 3 cümledeki kelime aynı olduğu için eklenir ve anahtar kelime tekrarı yapmış olursunuz. Bu oranı makale uzunluğunuz ile eşit dengede tutabilirsiniz. %1,2 oranlarında kalmak için anahtar kelimeyi fazla kullandı iseniz, makalenizi de uzatmanız gerekecektir. Uzatırken içerik kalitesinin bozulmamasına da özen göstermeniz gerekiyor.

Eski Google çalışanına anahtar kelimeler ile ilgili bir soru yöneltildiğinde şu cevapları vermişti;

Daha önce duymadığım bir şeyi anlatıyorsanız; “bu çok ilginç! ve sonra konuşmaya devam ederken yine aynı kelimeden bahsediyorsanız size tepkim tamam anladım olacaktır. Yine tekrar ediyorsan hey dostum bunu zaten söylemiştin neden sürekli bu konudan bahsediyorsun” sözleri ile cevap vermiştir. Bu bölümü biraz kendimize göre uyarladık diyebiliriz.

Matt Cutts : Bir sayfanın ideal anahtar kelime yoğunluğu nedir?

konuşma sonunda yine net bir oran verilmemiş oldu tabi ki ve bunun üzerine bizlerde analiz yaparak SEO adına en iyi konumlarda olan ve dış bağlantıları göz önüne alınmayacak kelimelerde araştırma yapmaya karar verdik. Tam doğru verileri yakalamak adına long keywords ler üzerinde çalışmalar düzenledik, çünkü dış bağlantılara çok ihtiyacı olmayan anahtar kelimelerdir.

Bir şeyler değişiyor bu arama motorunda, ilginç giden bir şeyler var! Google daha kaliteli bir hizmet sunmak adına harika bir düzenleme yapmaya karar verdi ve anahtar kelimeler üzerinde bir güncelleme yaptı. Anahtar kelime dolduran siteler https://goo.gl/yjHZmn evet çok baş ağrıtıyorlar değil mi? 2018 tarihi itibari ile Google güncelleme sonucunda %1,2 oranında yoğunluk kuran içerikleri daha çok tercih etmeye başladı diyebiliriz.

Oran hesaplaması yaparken, indexlenebilir veriler içerisinde geçen kelime oranına göre yapmalısınız. Yani bu makale içerisinde geçen oran demektir. Her arama motoru için bu oran değişkenlik göstermektedir bunu da unutmayınız.

SEO için Anahtar Kelime Yoğunluğu Neden Önemlidir?

İçerikleriniz yani sitenizin temel yapı taşları, sitenizi ayakta tutan en önemli elementlerdir. İçeriklerinizin ne ile alakalı olduğunu arama motorlarına doğru anlatmanız taktirin de başarılı sonuçlara imza atmış olursunuz. Arama motorları içeriğiniz de bulunan anahtar kelimelerden sinyal alırlar ve doğru oranda ifade etmeniz durumunda, dizinlerinde doğru hedef kitle için iyi konumlarda sunulmasını sağlarlar.

Arama Motorları için anahtar kelime yoğunluğu oranları;

Google : %1,23

Bing: %2,8

Yahoo: %2,4

Yandex: %3

Kurumuzun sözleri; (MA) “oranlar araştırılmış oranlardır. Ben anahtar kelime üzerine yoğunlaşılmasını savunan bir SEO uzmanı değilim. Arama motorları kriterleri arasında dahi yer alsa, bana göre anahtar kelime doldurarak içerik üretmek sadece kalitesizliğe götürmektedir. Hızlı yükselmek isteyenler için bir oran olduğunu düşünüyorum, UX tarafında ziyaretçisine değer veren kişiler asla kalime oranlarına takılmamalıdır. Tüm içerikler ziyaretçilere doğru bilgiyi sunmaya yönelik olmalıdır.”

Oranın hesaplanmayacağı durumlar;

Daha önce üretilmemiş bir içerik ürettiğiniz bu oranlar geçerli değildir. Çünkü arama motorları dizinlerinde olmayan içeriklere bayılırlar diyebiliriz. Sizin haricinizde oluşturulmamış bir içerikte oran aramak tamamen hata olacaktır. Zaten en iyi konumda içeriğiniz çıkacaktır. Oran hesaplamaları daha önce üretilmiş içerikler için yapılmalıdır. SEO danışmanlığı bir makaleyi anlatırken birden çok SEO kelimesini geçirmeniz normaldir, lakin SEO danışmanlığı kelimesini sık sık tekrar etmeniz doğal bir davranış değildir.

Teknik makaleler; Örneklendirilmesi gereken teknik makalelerde oranlar değişkenlik göstermektedir. Teknik makalelerde oranların kimi zaman %4’e kadar çıkması normaldir. İçeriği oluşturan yazar gerçekten doğal yazarak ve amacı anahtar kelime üretmemek ise, tüm içerik doğal görünecektir.

Bu güne kadar üretmiş olduğunuz içerikler %2,2 oranına sahip ise panik yapacağınız bir durum yok. Yeniden düzenleme yapmamanız daha sağlıklıdır. Bundan sonra üreteceğiniz içeriklerde bu oranları kullanabilirsiniz.

Yazdıklarımız dikkatinizi çekti ise son yayınladığımız SEO Tavsiyeleri Eğitim videomuzu izleyebilirsiniz;

Ziyaretçilerini düşün ve UX için sende anahtar kelime doldurmaktan vazgeç. Focus keywords alanını kendinize bir iyilik yaparak kapatabilir ve sadece içeriklerinizi en doğru şekilde ziyaretçilerinize aktarmaya yönelik çalışmalar yapmaya odaklanabilirsiniz.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı
Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.