Anahtar Kelime Araştırma Yöntemleri

anahtar kelimeleri bulmak

Sitenizin arama motorlarında üst sıralara çıkarılmasında anahtar kelimeler oldukça önemlidir. Anahtar kelime araştırma analiz ve yöntemleri de internet ortamında işinize çok yarayacak ve sitenizi üst sıralara çıkaracak olmasından dolayı ayrı bir önem taşımaktadır. Rekabetin çok yoğun yaşandığı internet ortamında ziyaretçi sayısını arttırarak üst sıralara çıkabilmek için anahtar kelimelerin nerede ve nasıl kullanılacağının ve anahtar kelimelerin analizinin iyi yapılması gerekmektedir.

Anahtar kelime analizi yaparak yalnız internet sektöründe kullanılan terimleri ve SEO konumlandırmasın daki uygun düşen kelimeleri belirlemenin dışında, siteniz ziyaretçileri ile ilgili de geniş bilgilere sahip olabilirsiniz. Anahtar kelimeleri araştırırken tüketici taleplerini ve taleplerdeki değişimlerin analizini yapabilir, internet ortamındaki değişimlere cevap verebilirsiniz. Bunun yanında ziyaretçilerin en çok aradığı içerik, ürün ve hizmet doğrultusunda sitenize yeni içerikler yükleyebilirsiniz.

Siteniz ve içerikleriniz için kullanabileceğiniz anahtar kelime belirleme yöntemleri aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

  1. İnternet kullanıcılarının arama olasılığı olan anahtar kelimelerin listesini çıkararak, internet sektöründe sunulan hizmet, ürün ve içeriklerle ilgili geniş bir listeye sahip olabilirsiniz. Bu sayede içerikleriniz de kullanabileceğiniz anahtar kelimeleriniz elinizin altında olmuş olacaktır.
  2. Belirlediğiniz bu anahtar kelimeleri SEO için kullanarak, internet kullanıcılarının hizmete, ürüne ya da içeriğe ulaşma olasılığını arttırmış olursunuz.
  3. Spesifik ve uzun ifadeler kullanarak üst sıralara tırmanma şansınızı arttırabilirsiniz. Spesifik ve uzun ifadeler kullanmak, web sitelerinin trafiğini arttırmak için de etkili bir yöntemdir. Örneğin “anne sütü” ifadesi yazıldığı zaman üst sıralara tırmanmak zor olmaktadır. Fakat “Anne sütünün bebeğinize faydaları nelerdir?” tarzında daha uzun ve spesifik olan ifadeleri kullandığınız zaman sitenizin ve içeriklerinizin üst sıralara tırmanma olasılığı daha yüksek olacaktır.
  4. Sitenizde kullandığınız anahtar kelimelerle ilgili ilişkilendirilebilecek kelimeleri de göz ardı etmemelisiniz. Google’da arama yaparken sayfanın en altına geldiğiniz zaman, anahtar kelimeniz ile ilişkilendirilebilecek kelimelere rastlayabilirsiniz.
  5. Anahtar kelime araçlarını kullanarak, içeriğiniz için kullanacağınız anahtar kelimeleri tespit edebilirsiniz. Bu kullanılan araçlarla tespiti yapılan kelimelerin bir internet sitesi ile alakalı ne kadar trafik akışı sağlandığı anlaşılamıyor olsa da, yine de tespit ettiğiniz anahtar kelimeleri kullanarak listenin üst sıralarına yerleşmeniz mümkün olacaktır. Anahtar kelime araçları Keywordtool, Google Anahtar kelime Planlayıcı, Wordstream ve Hubspot Keyword app adlı programlardır.
  6. Size rakip olan internet sitelerinin hangi anahtar kelimeleri kullandığını öğrenmeniz de işinize yarayabilir. Buzzsumo ve Semrush gibi araçlarla rakip sitelerin içeriklerini inceleyebilir ve en çok hangi anahtar kelimeleri kullandıklarını öğrenebilirsiniz. Bu araçlar sizin rekabet analizi yapmanızı da sağlamaktadır. Rakiplerinizden daha üst sıralara yerleşmek için anahtar kelimelerinizi etkili bir şekilde kullanmanız gerekmektedir.
  7. Web sitenizin en üst sıralara yerleşmesinin yöntemlerinden biri de açık ve de anlaşılır ifadelerin kullanılmasıdır. Seo için kullanacağınız anahtar kelimeler açık ve anlaşılır olmalıdır. Kullanacağınız anahtar kelimeler sitenizin içeriğiyle mutlaka alakalı olmalıdır. Sitenizle alakalı olmayan anahtar kelimelerin kullanımı, sitenizin alt sıralara inmesine neden olacaktır.
  8. Yukarıda sıraladığımız yöntemlerle anahtar kelimeleri sıralayarak, kendinize bir liste oluşturun. Bulduğunuz anahtar kelimeleri en etkili şekilde kullanabilmek için, internet kullanıcılarının nasıl arama yaptığı ve hangi kelimeleri arattığını tespit etmeniz gerekmektedir. Bu işlemi çeşitli araçlar kullanarak yapabilirsiniz. Bu araçlar Google Adwords Anahtar Kelime Planlayıcı, Google Tarama Trendleri ve Microsoft Bing Ads İntelligence olarak sıralanmaktadır. Bu programlar kullanılarak anahtar kelimelerle ilgili arama yoğunlukları tespit edilerek anahtar kelimelerin kullanıldığı trafik tahmin edilebilmektedir.

Anahtar kelime araştırma yöntemleri, internette üst sıralarda başarı sağlamak adına mutlaka göz önünde bulundurulması gerekir.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.