Alan adlarının seoya etkisi var mı?

seo haber

Tabi ki vardır lakin her şey alan adı ile bitmemektedir. Kendinize sorun, bir alan adında kaç tane anahtar kelime kullanabilirsiniz ?

Seo çalışmanızı 1-2 kelimeyle sınırlandıracaksınız, alan adında anahtar kelime kullanmak kesinlikle sayfanıza fayda sağlayacaktır. Farzedelim ki genel içerikli bir internet sitesi yapıyorsunuz. Domain seçimini aceleye getirmemelisiniz.

Öncelikle site içeriğinizde neler yayınlayacağınızı düşünün. Bir firma iseniz sattığınız ürünler ya da firma ismi ile bir domain alabilirsiniz. Firma ismi kısaltmaya uygunsa kısaltıp yanına bir anahtar kelime koyabilir ya da sadece firmanızın kısaltılmış ismini girebilirsiniz.

Bir alan adını aldıktan sonra önemli olan sitenizin url yapılarının doğru olması, dolgun ve özgün içerik girilmesi, tasarımın şık ama hızlı yüklenmesi, kullanıcıyı sıkmadan sayfada tutabilmesidir.

Google’ı açıp “spor haberleri” kelimelerini aratın. Kendi arama sonuçlarım da ilk sayfada “spor haberleri” kelimesinde içinde spor kelimesi geçen sadece 2 internet sitesi vardı.

“Spor” kelimesi olarak tek arattığımda ise, 10 sonuç içerisinde 3 internet sitesi vardı. Bazı sitelerde spor.siteadi.com seklinde alt domain isimleri kullanarak ilk sayfaya da yer alıyorlardı.

Seo Haber

Yukarıdaki örnek tabloda spor kelimesinin sitenin sıralamasını yükselttiğini düşünebilirsiniz, internette bir çok sitenin sıralaması buna benzer. Bu yanıltıcı bir tablodur. Site isminin seo’ya tek etkisi sizden iyi içerik yayınlayan siteler yoksa ya da yakın kalitede içeriğe sahip siteler varsa az bir etkiyle olabilmektedir.

Site isimleri ilk sıraları garantilemiş olsa idi, aramalarda her zaman anahtar kelimelerle tam uyumlu site adreslerini görecektik.

Anahtar kelimelerde hedef sektör belirli ise ve sektör tek kelime ile anlatılabiliyorsa, anahtar kelimeli bir domain ismi bulmanız size küçük bir avantaj sağlar.

Anahtar kelimeler belirli bir sektöre hitap etmeyip geniş bir sektöre hitap ediyorsa, genel anahtar kelimeler tercih edilmeli ya da kullanıcıyı size çekebilecek hoş bir isim bulunmalı. Anahtar kelime kullanılmamış bir siteniz varsa, anahtar kelimeler site içi url yapılarında, başlıklarınızda ve yazılarınız içerisinde tekrar edilmelidir.

Aynı anahtar kelimeye sahip kaliteli bir web sitesini, aynı anahtar kelimeleri site isminde kullanarak geçemezsiniz. Rakip siteden daha kaliteli bir içerik sunduğunuzu ve farklı olduğunuzu  kanıtlarsanız, ön sıralarda yer almanız sıkı bir çalışma ile olacaktır.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.