10 Adımda Adsense Reklam Optimizasyonu

Google Adsense: teknolojik açıdan gelişmiş, binlerce kategoride reklam vereni olan, yayıncı havuzu dünyanın en büyük reklam ağıdır. Pek çok yayıncı adsense üyesi olmak için uğraşıyor. Ancak üyelik aldıklarında ortaya yeni bir problem çıkıyor reklamlar az kazandırıyor.

Yayıncılar reklamlarını doğru optimize etmediği için kazanları büyük oranda düşüyor. Reklam birimlerini rastgele yerleştirmek, uygun boyutlar kullanmamak, reklam gösterim süresini göz önünde bulundurmamak gibi sayısız nedenden dolayı gelirlerde düşüklük yaşanıyor.

Adsense Optimizasyonu Nedir?

Kısaca yayınlanan reklam birimlerini düzenleyerek sitenizin uygun alanlarına yerleştirmenize denir. Kullanıcı-reklam deneyimini artırarak daha fazla gelir elde etmenize yardımcı olur. Optimize edilmiş reklamlar sitenizin kullanabilirliğini artırarak reklamların daha fazla hedef odaklı gösterilmesini sağlar.

1.Farklı Reklam Stillerini Test etmek

Metin reklamları için farklı stilleri test ederek site tasarımına en uygun olanı bulmalısınız. Ziyaretçilerin birçoğunda banner körlüğü (reklam birimlerini odak dışında bırakma) davranışı vardır. Metin reklamlarını sitenizin bir parçası gibi düzenleyerek reklamların gözden kaçmasını engelleyebilirsiniz. Bunu yapmak için 3 adımı izlemelisiniz;

  • Reklam arka plan rengini sitenizin arka plan rengiyle eşitleyin, kenarlık rengini yine arka plan rengiyle aynı yapın, bu yöntem en iyi arka plan rengi beyaz sitelerde çalışır.
  • Sitenizde var olan renk tonlarını kullanın, kullanıcının dikkatini çekmek için farklı renkler kullanmak yerine sitenizde zaten var olan renkleri kullanın bunu yaparken arka plan rengiyle aynı tonları kullanmayın.
  • Reklamlarda kontrast oluşturun, arka plan renginden daha koyu veya daha açık tonlar kullanarak reklamları öne çıkartın.

Bu 3 yöntemi test ederek sitenizin en iyi sonuç verdiği yöntemi kullanabilirsiniz. Her site kullanıcılarına bağlı olarak farklı sonuçlar verir yöntemleri birkaç gün deneme yaparak en iyi sonucu hangisinde aldığınızı belirleyin.

2. Farklı Reklam Boyutlarını Test Edin

En iyi sonucu elde etmek için reklam boyutu, renkleri ve yerleşimini titizlikle test etmeniz gerekiyor. Büyük reklam birimlerinin gelir düzeyleri fazla olsa da küçük reklam birimlerini doğru optimize ederek gelirde artış elde edebilirsiniz.

Geniş reklamlar uzun reklamlara oranla daha iyi performans gösterir. Bunun nedeni okuyucuların aşağı veya yukarı doğru göz hareketleri yapmadan daha dikkatli tek alana yoğunlaşmasından “düşünce birimleri” kaynaklanır. Özellikle metin reklamlarında farklı satırlara geçmeden tek bir sıra halinde reklam birimini okuyabilir.

Kullanabileceğiniz en verimli reklam boyutları, 336 × 280 büyük dikdörtgen, 300 × 250 orta boy dikdörtgen, 728 × 90 leaderboard, 300 × 600 yarı sayfadır ve mobil cihazlarda 320 × 100 büyük mobil banner boyutlarını tercih edebilirsiniz.

Not: Geçtiğimiz yıl Google 970 x 250 reklam boyutunu kullanıma açtı ve şuan en fazla kazandıran reklam birimlerinden bir tanesi, sitenizin header bölümüne entegre ederek iyi bir performans elde edebilirsiniz.

3. Farklı Reklam Yerleşimlerini Test Etme

Reklam stilleri ve reklam boyutlarının yanı sıra yerleştirildiği bölgelerinde gelir üzerinde büyük bir etkisi vardır. Reklamları yerleştireceğiniz bölgeyi belirlerken kullanıcıların en fazla sitenizin hangi bölümünde zaman harcadığını belirlemeniz gerekmektedir.  Google Analytics hesabı sitenize bağlıysa sıcaklık haritası çıkartarak bu bölgeleri tespit edebilirsiniz.

Reklamları yerleştirebileceğiniz en iyi bölgelerden biri sitenin giriş alanıdır. Ziyaretçi sitenize geldiğinde ilk olarak reklamla karşılaşır. Eğer bu reklam dikkatini çekerse tıklama alırsınız ve kullanıcıya reklamı göstermiş olursunuz. İkinci olarak sağ sidebar alanını kullanmanızı tavsiye ederiz. Sitenizde gezenirken kaydırma yapan kullanıcı reklamla karşılaşır ve görünürlüğünü kesinleştirmiş olursunuz. Üçüncü olarak içerik sonunu kullanmalısınız. Sitenizde ziyaretini tamamlamış kullanıcı reklamlara daha fazla tıklar, site girişinde reklamı gösterebilirsiniz ancak kullanıcı öncelikle aradığı bilgiye ulaşmak ister bu nedenle içerik sonunda kullanılan reklamlar daha verimli olmaktadır. Dördüncü olarak yorum alanına reklam ekleyebilirsiniz. Yorum alanı aktif bir siteye sahipseniz en iyi verimi buradan alabilirsiniz. Ziyaretçinin sitenizde tüm işi biter, son olarak yorumları kontrol ederken reklam gösterimi yaparak ilgisini çekebilirsiniz.

Testler yaparak siteniz için en iyi sonuçları belirleyebilirsiniz. Farklı bölgeleri test etmekten çekinmeyin denemeleri en az 3-4 gün yaparak raporları inceleyin.

4. Birden çok Reklam Birimini Dağıtma

Sayfalarınızda farklı reklam sayıları kullanmanız gerekebilir. Özellikle ziyaretçisi fazla olan sayfaları manuel olarak yapılandırıp banner ve metin reklamlarını en uygun şekilde kullanmanız reklama tıklanma ihtimalini artıracaktır. Google daha önce uyguladığı 3 reklam, 3 bağlantı reklam politikasını kaldırdı artık herhangi bir reklam sınırı olamadan yayın yapabilirsiniz ancak yeni politikada reklam oranın içerik oranından düşük olmasını gerekiyor. Yani sayfalarınızı reklamlarla doldurmanız ceza almanıza neden olabilir.

Bu politikayı avantaja çevirmek için uzun içeriklerde aralara bağlantı ve banner reklamları ekleyerek avantaja çevirebilirsiniz.

5. Küçük Alanlar için Bağlantı Birimlerini Kullanın

Bağlantı birimleri normal reklamlardan daha farklı bir sistemde çalışır. Kullanıcılar bağlantı birimine tıkladığında sitenizdeki içerikle bağlantılı konuların listesinin olduğu bir alana yönelir eğer bu alandan başka bir bağlantıya tıklarsa ödeme alırsınız. Biraz dolambaçlı bir yöntem olmasına rağmen gelir artışına katkı sağlar.

Sitenizde kullanılmayan ancak ziyaretçinin ilgisini çekebilecek alanlara bağlantı birimleri yerleştirmeniz gelir düzeyinde artış sağlayacaktır. Bağlantı birimleri içeriklerle ilişkili olduğu için kullanıcıya harekete geçirme olasılıkları daha fazladır.

6. Hem Metin Hemde Görüntülü Reklam Kullanın

Reklam birimlerinde kısıtlamalar yapmanız daha az reklam gösterilmesine neden olur. Ziyaretçilerin dikkatini çekebilecek reklam gösterme ihtimalide buna bağlı olarak düşer.  Bu nedenle reklam kısıtlaması yapmanız gerekmektedir. Zaten Google çerezler kullanarak ziyaretçi odaklı reklamları göstermektedir.

7. Reklam Filtrelerini Çok Fazla Kullanmayın

Reklam filtreleri istenmeyen reklamları engellemek için kullanılır ancak birçok yayıncı kendi beğenmediği reklamları da engeller. Sizin için ilgi çekici olmayan bir reklam birimi kullanıcılarınızın ilgisini çekebilir bu nedenle filtrede çok fazla engelleme yapmamanızı tavsiye ederiz.

Filtre kullanırken kullanıcıları yanıltan reklamları engelleyin, isteğe bağlı olarak bahis, siyasi, dini gibi hassas kategorilerden elemeler yapabilirsiniz. Ancak bu reklamlar genellikle marka oluşturmak için değil tıklanma almak için yapılır ve kazanç oranları değer reklamlara oranla daha iyidir.

8.İçerik Sayfalandırma Kullanın

Eğer uzun veya görselleri fazla içeriklere sahipseniz bu içerikleri sayfalara ayırıp daha fazla reklam gösterimi yapabilirsiniz. Sayfa geçiş alanlarına eklenen reklamlar, sayfalarda bulunan reklamlar kullanıcılar tarafından daha iyi görülür. Özellikle sayfa numaralarının olduğu alanda yapılan reklam gösterimleri kazanlarınızı artırmanıza yardımcı olur.

Bu yöntemi kullanmak için uzun içeriklere sahip olmanıza da gerek yoktur. Sitenizle bağlantılı özel galeriler hazırlayarak sitenizin gözüken bölümlerinde yayınlayarak bu sistemle gelirlerinizi artırabilirsiniz.

9. Sayfa Düzeyi Reklamlar

Mobil kullanımın artmasıyla gelen yeni reklam birimleri beklendiği kadar ilgi görmedi ancak mobil trafik için küçükte olsa bir avantaj sağlıyor. Özellikle vinyet reklamların gelir oranları oldukça yüksek ancak ülkemizde reklam verenlerin bu reklam türünü az kullanmasından kaynaklı olarak gösterim sayıları oldukça düşük kalıyor. Sektör ve sitelerinize bağlı olarak tercih edebileceğiz bir reklam türüdür. Mobil reklamlarda gelirinizi artırmak için Sabit/yer paylaşımlı reklamlar ve Vinyet reklamları aktif hale getirmelisiniz.

10. Reklam Dengesi

Google Adsense’ın son güncellemesiyle beraber gelen yeniliklerden biride reklam dengesi oldu. Amerika’da beta testlerini yapmıştı ancak ülkemizde uygulaması yapılmamıştı son değişiklikle beraber Türkiye’de kullanılmaya başlanan denge çubuklarıyla siteniz için en verimli reklamları kullanabileceksiniz.

Gösterimi yapılan reklamların hangilerinden yüksek geri dönüşüm aldığınızı tespit ederek bu reklamları öncelikli olarak göstermektedir. Adsense>Reklamlarım>İçerik>Reklam dengesi bölümünden düzenlemeler yapabilirsiniz. En ideal seçin %60-70 arasında olmalıdır. Testler yaparak sizin için en iyi oranı belirleyebilirsiniz. Adsense’ın reklam verilerini ölçmesi için en az 5-7 gün beklemenizi tavsiye ederiz. Yapacağınız değişiklikler anından gelir hesabınızda artış sağlamayabilir.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı
Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.