Yahoo Google ortaklığı SEO sektöründe neleri değiştirecek? Google geçtiğimiz özellikle son bir kaç yılda arama motoru piyasasındaki gücünü iyice arttırdı. Google eski rakiplerini devirirken, aynı zamanda eski rakiplerinin hatalarından ders çıkartan bir firma. Yeniliklere dünya’da Google kadar açık olan çok az kuruluş bulunuyor.

Google Projeleri

Sadece kelime tabanlı aramalara yönelmeyip haber, blog ve video gibi onlarca değişik alanda faaliyet gösterirken, aynı zamanda sürekli yeni projeler denemeye de devam ediyor ve yeni fikirleri destekliyor. Bu projelerden ve fikirlerden hiç duymadığınız bir kaç örnek verelim:

Google Project Shield

DDoS dediğimiz saldırı türü ile hedef web sitesine binlerce değişik sunucu üzerinden çeşitli istekler gönderip, web sitesini kullanım dışı bırakılmaya çalışılır. DDos saldırı türü boyutları farklı boyutlara ulaşmakla beraber, başarılı olması durumunda hedef site internet trafiğine yanıt veremez hale gelir.

Bağımsız haber siteleri, seçim gözlemcileri, insan hakları grupları, özgür ifade platformları gibi bir çok websitesi saldırıların hedefindedir..

Project Shield web tasarımcılarını saldırganlara karşı Google altyapısı üzerinden sağlanan ücretsiz bir kalkan vazifesi görüp, ters proxy olarak adlandırılan teknoloji ile çalışır. Project shield ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz, alttaki linki kullanabilirsiniz:

Haber: Google Project Shield

Sayısal Saldırı Haritası

Project Shiled  gibi ama saldırılardan korumak için değil, izlemeye yönelik bir proje Dijital Attack Map.

dijital attack map

Ddos saldırılarından ham veri alınmasının zor olmasından dolayı, ddos saldırılarını görselleştiren bir proje.

Haber: Google Dijital Attack Map

Bu ve bunun gibi küçük ve büyük bir çok projeyi Google bünyesinde görmeniz mümkün.

Yahoo Google ortaklığı

Bing biraz geriden takip etsede arama motoru piyasasındaki payını %20’nin üzerine çıkarttı. Google’ın arama motoru piyasasındaki payı ise %66’ta seyrediyor. Yahoo bing sonuçları ile Google’ın en popüler rakibi tarafından destekleniyordu ve şimdi Google Yahoo ile bir anlaşma imzaladı.

Yahoo arama motoru

Yahoo denildiğinde arama motorundan daha çok mail hesabı alınan ve zamanında online oyunlar oynadığımız, eski bir internet sitesi gözümde canlanıyor. Arama motoru olarak o dönemlerde altavista kullandığımız için yahooyu arama motoru olarak pek düşünmemiştim. 2002-2003 yıllarından sonra ise powered by google yazısını gördüğümde, Yahoo’yu google’a taşıdıklarını düşünüp bir daha uğramamıştım. O dönemdeki Yahoo sonuçları, Google Sonuçları ile birebir aynı çıkıyordu.

Bing, Google ortak sonuçlu Yahoo nasıl olacak?

Yahoo üzerinden bir arama yaptırdığımızda artık sonuçların Bing’de mi yoksa Google’dan mı geldiğini söylemek zor olabilir. Yahoo bazlı seo çalışması düşünüyorsanız, farklı bir seo taktiği uygulamanız gerekebilir.

Yahoo tabanlı seo nasıl yapılmalı?

Google için henüz Yahoo ya da Bing tarafından oluşturulan bir tehlike söz konusu değil. Google arama sonuçları karşılığında Yahoo’dan reklam alanı alacak. Yahoo tabanlı seo çalışmasında iyi sonuçlar alabilmek için sadece Google bazlı değil, hem Google, hemde Bing arama motorları üzerinde eş zamanlı bir seo çalışması yürütmek, arama sonuçlarınız da daha iyi sıralar elde etmenize yardımcı olabilir. Yahoo’da yer almak için websitenizi bing’e eklemeniz yeterli olmaktaydı. Şimdi karışık olarak gelecek sonuçlar için her iki arama motorunda da iyi olmak şart.

Yahoo reklamları

Google ve Bing’in şu an da reklam hedeflerinde farklılıklar olması, kafaları biraz karıştırıyor. Yahoo reklamlarında şu an da Bing reklamları öne çıkıyor. Anlaşmadan sonra nasıl bir reklam prosedürü izleyeceklerini merakla bekliyoruz.