WordPress Seo hız optimizasyonu Neden Önemlidir?

Kullanıcılarınız açısından siteniz olabildiğince hızlı olmalıdır, yavaş siteleri kullanıcılar sevmezler, sitede kalış oranlarını etkilemesi açısından ilk çözmemiz gereken sorun hızdır. Sitenizin yüklenme süresi 2 saniyeyi geçiyorsa aslında sıkıntı başlamış demektir. Bir çok kullanıcı tarafından 5 saniye iyi bir süre olarak bilinse dahi yüksek hitli bir sayfanızın olduğunu varsayar isek, aynı anda yüzlerce kullanıcının sayfayı yenilediğini ve her yenileme işleminde sitenizin 5 saniye içerisinde geldiğini düşünürsek bu kesinlikle düşük bir orandır. Bu eğitimimizde wordpress siteminizi nasıl en hızlı hale getirebileceğiniz hakkında geniş bir döküman arşivi sizlere sunuyor olacağız.

Sitemin Hızlı Olması Neden Önemli ve Bana Ne Kazandıracak ?

Hızlı bir web sayfanız varsa, doğal olarak daha çok gelir var demektir. Hızlı sayfa her zaman gelirin artmasını sağlar. Hız optimizasyonun da önemli olan maddeleri inceleyelim;

 • Her 1000 e-ticaret sitesinin %60’ı 10 saniyenin üzerinde açılmaktadır.
 • Site aramaları sonucunda ziyaretçilerin %80’i girmiş olduklarının sitenin açılmasını 3 saniyeden daha uzun süre beklemektedirler.
 • Web sayfasının hızından memnun kalarak alış veriş yapan ziyaretçi oranı %15 dir.
 • Yavaş açılan sitelerde hemen çıkma oranı çok yüksektir ve bu oran SEO çalışmalarını olumsuz yönde etkilemektedir.
 • Hızlı açılan sayfa ile daha çok gezinme oranına sahip olabilirsiniz, e-ticaret ile uğraşıyor iseniz, kullanıcıların sitenizde kaldıkları her saniye değerlidir ve bir ürün alımına yönelebilir. Bir portal veya blog ise sitede kalış oranlarının artması SEO çalışmalarını olumlu yönde etkileyecektir.
 • Online alışveriş yapan kullanıcılar üzerinden yapılan anketlere bakacak olursak, %50 sinin site yavaşlığından dolayı şikayetçi olduğu tespit edilmiştir. Yavaş açılan bir sitenin tavsiye edilme oranı çok düşüktür. Kullanıcı sıkılmış ve alışverişi tamamlayıp tamamlamamak arasında gidip gelmektedir.
 •  Mobile kullanıcılarında ise bu oran daha çok artmış durumdadır ve google mobile optimizasyona çok önem vermektedir. Artık mobile aramalarda hız en belirgin ve önemli faktörler arasında yer almaktadır.
 • Yavaş bir sitede ziyaretçi oranlarının artması ile sunucuda kalıcı ve geçici oranda şişmeler yaratacak, bir sonraki giriş yapan tüm kullanıcılara kötü izlenim yaşatacaktır.

Yukarıdaki maddelerin dışında bir çok önemli faktör daha bulunmaktadır. Kısa ve net olarak ifade etmek gerekir ise, hız = kazanç demektir.

WordPress Hız Optimizasyonu ?

Gerekli tema seçimi yapıldıktan sonra önemli unsur, iyi bir sunucu seçimi olmalıdır. Hosting seçimlerinde uptime süresi yüksek olan hosting seçimi yapılmalıdır. Yine wordpress kurulacak olan sitemiz için özel bir dns ip alınması gerekmektedir. Kullanılacak panel Cpanel olarak tercih edilmelidir. Hız optimizasyonuna başlamadan önce, wordpress kurulumu yapılır ve ardından cpanelden gzip özelliği açılır. Artık hız optimizasyonuna başlayabiliriz.

Optimizasyon işlemlerimizden önce kurulumdan sonra yapmanız gereken ilk işlem Sayfanın hızını ölçmek olacaktır. Pingdom kullanarak sayfa hızımıza bakalım. GTmetrix kullanarak performans ölçümlerini tamamlayalım. Page speed skorlarınızın %90 üzerinde olması gerektiğini unutmayınız.

Hız optimizasyonunu sadece wordpress’in kendisi ve hosting etkilemeyecektir, diğer faktörleri inceleme zamanı geldi demektir. Temada kullanılan pluginlere dikkat etmeli yüksek skorlu ve bilinen eklentileri tercih etmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Hosting seçimi ?

Hız optimizasyonunda birinci faktör hosting seçimidir. Yani binanın temellerini hosting oluşturacağı için %99 uptime süreli paylaşımsız sunucuları tercih etmelisiniz. Kullanacağınız sisteme göre host seçimi yapılmalıdır. Örneğin tek sayfalık yani yaprak sayfa olarak hizmet verilecek ise çok geniş kapsamlı hosting almanıza gerek olmayacaktır. Bir blog veya e-ticaret portalı kuracak isek Goodady wordpress hosting barındırma hizmetinden yararlanabilirsiniz. Hosting seçiminde wordpress hosting olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Seo Şefi olarak kurulduğumuz günlerde hosting araştırmaları yapmaya karar verdik, en önemli faktörün hosting olduğunu bildiğimiz için geniş kapsamlı bir araştırma yaparak gerek TR lokasyon gerek Yurt dışı bir çok hosting firmasının kataloglarını inceledik, yaptığımız araştırmalar sonucunda %99 uptime süresinde en başarılı olan firmalardan biri yani Goodady’i tercih ettik.

Çalışmalarınıza başlarken, bir sitenin görsellerinin önemini unutmamanız gerekmektedir ve her yüklenen görsel sitenin yavaşlamasına neden olacağı için wordpress resim,video,js,css optimizasyonun önemli olduğunu unutmamanız gerekiyor. Hosting seçimlerinde host alanının geniş olmasına dikkat etmelisiniz, yaptığınız tüm çalışmalar günlük olarak yedeklenmelidir, gerekli wordpress pluginleri ile günlük yedek alabilirsiniz.

WordPress Tema Seçimi ?

Hosting seçimi yapıldıktan sonra wordpress kurulumu yapılır ve tema seçimine gelmiştir sıra. Bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli husus, temanın sade ve işlevlerinin kullanılır olmasıdır. Peki sade temalarda görsel görünüm zayıf oluyor dediğinizi duyar gibi oluyorum, tema seçimi yaparken yukarıda belirttiğim hız optimizasyonunu yaparak, seo optimizasyonu yaparak tema seçimi yapılmalıdır. Bazı temalar hem görsel açıdan hemde hız açısından çok başarılı temalardır. Örnek vermek gerekirse Taskerr teması ve nexus hız açısından gayet başarılı temalardır.

Hız optimizasyon sıralaması yapılmış temaları ColorLib arşivinden bulabilirsiniz. Hızı etkileyecek ikinci faktörün tema olduğunu bilerek, en başarılı tema seçimi yapılmalıdır. Temalar arasındaki hız farkını gözlemlemek için yine page speed ölçümlerini kullanabilirsiniz.

WordPress Cache CDN Eklenti Kurulumunun Önemi?

Hızlı sayfa yüklemesi için Cache ve CND kullanmanız gerekmektedir. Ön belleğe alınan sayfalar ile daha hızlı sunum yapmanızı ve sunucunuzu rahatlatmanızı ve bandwitch’den tasarruf etmenizi sağlayacak eklentilerdir. CDN  ile resim,video,css,js dosyalarının optimizasyonları yapılarak sayfa açılış hızını arttırabilirsiniz.

Cache temizliği için W3 total veya WP super cache kullanabilirsiniz. CDN hizmetini ise gayet karışık ve uzun bir işlem olduğu için uzmanlar tarafından kurulmasını tercih etmelisiniz.

Cache temizliğinde dikkat edilecek alanlar;

Ön bellek sayfa temizliği seçilmeli

Ön bellek beslemeleri yani: kategoriler,etiketler ve yorumlar.

Login işlemleri için önbellek temizleme.

CSS ve JavaScript Eklentisi

Hız optimizasyonunda css ve Javalar’da önemli faktörlerdir. Optimizasyon işlemlerini yapmak için Better WordPress Minifty‘i kullanacağız. Ayarlarında dikkat edilecek bölümler;

Ayarlar bölümünden >

 • JS dosyalarını otomarik olarak küçült seçili olmalıdır.
 • Minify CSS dosyası kurulum ile birlikte otomatik olarak aktif gelecektir, değişiklik yapmanıza gerek yok.
 • Ön bellek temizleme süresi 7 gün olarak seçilmelidir.
 • CSS italat bölümü etkin olmalıdır.
 • Ön bellek kitleme dosyası etkin olacak lakin NFS sistemini kullananlar için devre dışı olması gerekmektedir.

Resim Görsel Optimizasyonları ?

Sitemiz oluşturulduktan sonra, konuların paylaşımları ile birlikte resimler artmaktadır. Kullanılan formatlar genelde JPG,PNG,GİF formatlarıdır. Optimize edilmeden atılan resimler zamanla sitenin yavaşlamasına neden olacaktır. Kullanıcılara 5mb büyüklüğünde bir bannerin sunulması durumunda doğal olarak site açılış süresi 5 saniyeden uzun sürecektir. Bantgenişliğini etkileyen bu durumun önüne geçmek için basitçe önlemler alabilirsiniz.

Photoshop gibi programlar kullarak görsel hazırlandıktan sonra kayıt işleminde JPG formatını seçmeniz daha az KB değerlerine ulaşmanızı sağlayacaktır. Kayıt işleminde aşağıdaki gibi kayıt yapılırsa ortalama değerlerde optimize edilmiş resim formatına ulaşmış olursunuz.

Photoshop

Jpg sıkıştırma ile 1400 KB değerinde olan bir resimi rahatlıkla 700 KB civarlarına indirebilirsiniz. Daha fazla alan kazanmanızı ve hızlı açılışı sağlayacaktır.

Bu işlemleri otomatik olarak yapmak istiyorsanız yine eklenti kullanabilirsiniz, örneğin  WP Smush eklentisi ile resimlerinizi optimize edebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=GCzH7z05s5U

Başka bir eklenti kurmak isterseniz EWWW Image Optimizer eklentisini yine tercih edebilirsiniz. Eklentiler sayesinden sunucuya yüklemiş olduğunuz tüm resimleri optimize edebilir, hız ve bandwhich ten tasarruf sağlamak mümkün olacaktır.

Bu işlemler haricinde yine google in ücretsiz olarak sunduğu page speed Insights servisten faydalanabilirsiniz, sitemi analiz et işlemini gerçekleştirdikten sonra, optimize edilmiş dosyaları indirirerek MANIFEST dosyasından, hangi dosyayı ftp de nereye atacağınızı öğrenebilirsiniz. Bu işlemleri yapmadan önce full yedek almayı unutmayınız.

Yükleme hızını arttırmak için a3 Lazy Load Kullanmalısınız.

a3 Lazy Load

Dosyaları sunucunuza atarken içeride bulunan kullanıcıların bu yavaşlıktan etkilenmemesi adına, hızlı transfer işlemi gerçekleştirilmelidir. Eklenti sayesinde çok yüksek hızda dosya transferi sağlayabilirsiniz. Eklentinin manuel yani fabrika ayarlarında bir değişiklik yapmanıza gerek yoktur, son derece basit ve anlaşılır bir eklentidir.

WordPress Veri Tabanı İyileştirmeleri ?

WordPress içerisinde gelen Akismet ve CleanTalk gibi spam eklentileri kullanıyorsanız, sitenize yapılan spam yorumlar veri tabanının şişmesine neden olmaktadır. Çeşitli zararlı kodlar ile yine veritabanınızda derin yaralar oluşabilir ve bulb ortaya çıkabilir.

Yine aynı şekilde taslak olarak kaydedilmiş konular, Çöpe taşınmış konular, silinen çöp kutusunda bekleyen yorumlar zamanla msql veri tabanının şişmesine neden olmaktadır.

Bu işlemleri çözecek en iyi eklenti Wp-Optimize eklentisidir. Alt sayfaların ve sayfaların yüklenme hızlarını etkileyecektir.

wp-optimize

Spamların Engellenmesi

Spam yorumlar sitenizin SEO açısından gerilemesine ve sunucu bazlı yavaşlamaya neden olur. Akismet spam yorumları kesmek için kullanılır lakin tek başına yeterli değildir. CleanTalk spam yorumları süzme işleminde biraz daha başarılıdır. Spam yorumlar dışında sahte kullanıcı kayıtlarınıda engellemektedir.

Spamları engellemek için yine .htaccess dosyası içerisine aşağıdaki kodu bırakabilirsiniz. Login.php ye ulaşılmasını engelleyerek sorun giderilebilir.

<Files login.php>
Deny From All
</Files>

WordPress Plugin ve Temaları Optimize Etme

WordPress içerisine kurulan eklentilerin aktif edilmesinden sonra performansınızı ne kadar etkilediğini bilmeniz gerekmektedir. Pasif ve aktif olan eklentiler optimizasyon hatalarına neden olur. Sitenizin yavaşlamasını sağlıyor olabilirler. Bu noktada yardımımıza koşacak eklenti P3 (Plugin Performance Profiler) ;

p3

p3 optimizasyon

Başlat işlemi ile performans test işlemine geçilir. Burada göreceğiniz durum eklentilerin performansınızı nekadar etkilediğidir. Gerekli iyileştirmeler ve değişiklikler yaparak eklentilerinizi düzenleyebilirsiniz.

Eklentiler hakkında Dikkat edilmesi gerekenler

Kullanılan eklentilerin her zaman güncel olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bir çok eklenti beta olarak yayınlandığı için, eklenti açıkları ve sistem bulbları bulunmaktadır. Hataların en aza indirilmesi gerektiği için eklentilerinizi güncellemeyi unutmamalısınız.

Yoast Eklentisinde Başlıkları yeniden yazmaya zorla Hatası

Yoast seo eklentisini kullanmayan yok denecek kadar azdır. Bu harika eklentinin sitenizi yavaşlatan bir hatası bulunmaktadır ve yoast seo tarafından onaylanmıştır. Sorunu gidermek için yapmanız gerekenler; Yoast eklentisini tıklayın > Başlıklar ve metalar > Genel sekmesi altında yer alan Başlıkları yeniden yazmaya zorla çeltiğini devre dışı bırakın.

yoast seo ayar

Sizlere kısaca bir wordpress sitesinin optimizasyonu nasıl yapılmalıdır hakkında bilgiler sunmaya çalıştık. Yukarıdaki maddelerin dışında hızı etkileyen bir çok unsur daha bulunmaktadır. Mili saniyeler olarak etkileyecek unsurlara dikkat ederek sitenizi daha iyi yerlere getirebilirsiniz. Burada bahsettiğimiz tüm konular on-page( site içi) seo optimizasyonudur. Off-page site dışı seo çalışmalarına başlamadan önce yapılması gerekmektedir.