Video Sitesine SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Video sitesi, yüksek sunucu maliyetleri nedeniyle Türkiye’de rekabeti çok düşük olan bir sektördür. Rekabetin düşük olma nedenlerinden biride tabi ki Youtube gibi bir video devinin bulunması ancak bu video sitesi açmanıza engel bir durum teşkil etmiyor. Özellikle Türkiye odaklı bir başlangıç yaptığınız sürece düşük rekabet seviyesinde ilerlemeniz mümkün.

Masraflarının yanı sıra video siteleri çok fazla uğraş istemektedir. Sürekli gündeme hakim olunması ve takip edilmesi gerekmektedir. Ayrıca içerik barındıran video sitelerinin birçok yükümlülükleri de bulunmaktadır. Bireysel video yayınları yaparak kurulacak bir video sitesi riskler taşır. Bunun yerine kullanıcı odaklı çalışma yaparak kullanıcıların video eklemesini sağlamanız gerekmektedir böylece belli yasal uygulamaları daha kolay aşabilirsiniz.

Dezavantajları olduğu gibi video sitelerinin avantajları daha ağır basmaktadır. Eğer kurallara uygun bir site hazırlarsanız gelecek açısından başarılı bir işe başlamış olursunuz ayrıca video içerik reklam gelirleri içerik yayıncılarına oranla daha yüksektir. Yani normal bir sitenin 2-3 katı daha fazla gelir elde etme imkanı sunar. Reklam verenlerde video içerikleri daha etkili olduğu için (marka tanıtımlarında) bu alana daha fazla yönelmektedir. Sponsor video içeriklerle daha iyi kazançlar sağlayabilirsiniz.

Bunlara ek olarak Google verileri de gelecekte internetin büyük bir kısmını videoların oluşturacağını söylüyor. Şuan bile internet trafiğinin en büyük kısmını videolar tüketirken gelecekte bu oranın iki katına çıkması hatta içerik ve açıklamalarında yerini videolara bırakması bekleniyor.

Youtube, batmak üzereyken Google tarafından satın alınıp dünyanın en iyi video içerik sitesi haline gelmişti. Şuan arama motoru Google’a yaklaşacak kadar kendi içerisinde arama yapılıyor. İnsanlar artık aradıkları bir şeyi Google sorup okumak yerine Youtube’da arayıp izlemeyi tercih ediyor. Bu oranlarda yine gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Peki bu video çılgınlığı için geç kaldık mı? Derseniz sorunun cevabı hayır. Youtube’un büyük bir platform olması yerel bir video sitesinde avantaja çevrilebilir. Çok fazla içerik ve index barındırmaları arama motorlarına olumsuz sinyal verirken, kendi sitenizde yapacağınız düzenli içerik sistemi büyük bir avantaj sağlar. Ayrıca çeşitli nedenlerle kapatıldığına defalarca şahit olduk buda yine size avantaj sağlayacak bir faktör olarak kullanılabilir.

Video sitelerine SEO çalışması nasıl yapılır

Normal sitelere oranla video içeriği barındıran sitelerin yükümlülükleri daha ağır olsa da kazançlarıda bir o kadar yüksektir. Öncelikle videoları başka bir video sitesinden alarak site kuramayacağınızın bilincinde olmanız gerekmektedir. SEO ayarları ve ilerleme açısından videoları kendi sunucunuz içerisinde barındırmanız gerekmektedir.

Google sıralamalarında video ile çıkmak

Bir video sitesinin olmazsa olmazlarından birisi arama motorlarında video zengin kartıyla gözükmektir. Bu sistem bildiğimiz zengin kart kavramından daha farklı olarak işlemektedir. Kullanılan yazılama Data ayarları yapılması gerekmektedir. Yani wordpress gibi hazır sistemleri kullanarak bir video oluşturmanız çok zordur. Kurabilirsiniz ancak ilerlemeniz çok zor olur.

  • Sıralamalarda video ile çıkmak için öncelikle sitenizin data ayalarını buradaki yapılara uygun olarak hazırlanması gerekmektedir.
  • İkincil olarak sitenizin kendine ait bir player kullanması gerekir. Google IMA3 SDK’sı ile entegre edilmiş ve/veya VAST 2.0 / VPAID 1.0 ile uyumlu bir video oynatıcı kullanılması gerekmektedir.
  • Sitenizin ilgili video alanı webmaster tools’da veri işaretleme bölümünden video olarak tanımlanması gerekmektedir.

Sitenizi Video Sitesi Olarak tanıtmak

Arama motorlarının sitenizi bir video sitesi olarak algılamasını istiyorsanız içeriğin en az %40’ı videolardan oluşması gerekmektedir. Yani sitenizde bulunan kategori sayfaları, etiket sayfaları, duyurular ve diğer içerik sayfalarınızı videolarınızla orantılı bir şekilde eklemeniz gerekmektedir. Bir video eklediğiniz altına başlıkla alakalı daha önce kullanılmamış, genel olmayan etiketler kullanmak siteye zarar verir.

Video Başlığı

Sitenize eklediğiniz video başlıklarına sadece anahtar kelime eklemekten kaçının! Normal sitelere oranla video siteleri daha fazla paylaşım yapar buda standart index sayılarının çok fazla olmasına neden olur. Eğer videoların çoğunda sadece anahtar kelimeler eklerseniz alt sıralarda kalırsınız buda ortalama kalite puanınızı düşürür.

Google sıralama faktörleri içerisinde yer alan sitelerin ortalama konumu Şubat 2017 güncellemesiyle daha fazla önem kazandı. Bu nedenle önceliğiniz videolara ziyaretçi alabileceğiniz anahtar kelimeler kullanmak yerine Google sıralamasında ilk sıralarda çıkacak başlıklar kullanmak olmalıdır.

Video Açıklamaları

İçerik sitelerine oranla video sitelerinin yazıya ihtiyacı yoktur. Kullanıcıların sayfada kalma oranını videoların kalitesi belirler. Arama motorları da buna göre hareket eder. Videolara 20-60 kelime açıklamalar ekleyebilirsiniz ancak içerik sitelerinde olduğu gibi uzun uzun makaleler eklemenize gerek yoktur.

Video Site haritaları

Video arama sonuçlarında gözükmek için sitenizde bulunan videoları tanımlayan video site haritaları kullanmanız gerekmektedir. Bu haritalar zengin kartlarda olduğu gibi arama sonuçlarında videolarınızın tumblr resimlerle çıkmasını sağlar. Video site haritasını nasıl oluşturulacağını buradan öğrenebilirsiniz.

Etiket ve Kategoriler

Video başlıklarında doğrudan anahtar kelime kullanılmamasını vurgulamıştık, etiket ve kategori sayfalarının çok fazla kullanılmaması gerektiğini de belirtik ancak arama motorlarından sabit ziyaretçi almanız için kategori ve etiketlerde ilk sıralara gelmeniz gerekiyor. Örneğin, “Kedi videoları” kelimesinde bir alt etiket veya kategori oluşturarak bu kelimelere ekstra seo çalışmaları yapmanız gerekebilir.

Kategorileri daha verimli kullanmak için alt kategoriler oluşturulması gerekir. Örneğin, spor>futbol>maç özetleri gibi alanınızda kategorileri detaylandırmanız gerekecektir. Eğer bu videoları en genel hali olan spor olarak yayınlarsanız başarı şansınızda az olacaktır.

Backlink Çalışması

Ne kadar backlink çalışmalarını tavsiye etmiyor olsak da hala sıralamaları etkileyen bir faktör. Sıralamaları doğrudan etkilemese bile site otoritesini artırıp videoların daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olacaktır. Video sitesine backlink çalışmasını üç farklı yolla yapmanız gerekir.

İlk olarak ana sayfaya site adıyla alınan bağlantılar sağlamalısınız. Bu site otoritenizi artırıp içeriklerin daha üst sıralarda giriş yapmasına yardımcı olur.

İkinci olarak, videoları embed kodlarıyla paylaşarak sayfalara link kazanabilirsiniz. Google standartlarına uygun videolar başlık/URL yapısında kaynak siteye backlink olarak gözükmektedir. Mevcut videolarınızı farklı sitelerde, forumlarda, sözlüklerde paylaşarak doğal görünümlü linkler kazanabilirsiniz.

Üçüncü ve son adımda ise kategorilere link sağlayabilirsiniz. Bu işlemi yaparken kategorilerde yeterli içerik olduğundan emin olmalısınız. Eğer yeterince içerik barındırmıyorsa herhangi bir yükselme elde edemeyebilirsiniz.

Dijital Reklamcılık

Videolar insanlar tarafından sevilen ve paylaşılan bir içeriktir. Öncelikli hedefiniz arama motorlarının yanı sıra kendi kitlenizi oluşturmak olmalıdır. Bu kitleyi ise sosyal ağlarda bulunan hesaplarınızdan veya geliştireceğiniz site uygulamasıyla oluşturabilirsiniz.

Videolar sosyal ağlarda etkileşimi en yüksek olan içerik türüdür. Etkileşim fazla olunca reklamlar düşük bütçede daha fazla insanlara gösterilir böylece hızlı bir büyüme elde edebilirsiniz. Sosyal ağlarda hem yüksek etkileşim istiyorsanız hemde trafiği sitenize yönlendirmek istiyorsanız, videoları kısaltılmış olarak ekleyip devamı için tıkla gibi reklam taktikleri kullanmanız gerekecektir. Eğer kaliteli şekilde içerik sunmazsanız izleyeceğiniz bu taktik sitenize olan güveni düşürür ve zaman içerisinde etkileşimler yine düşer.

Özetle, Türkiye’de video sitesi eksiği bulunmaktadır. Büyük video siteleri ise standart projeler üzerinde ilerliyor ve dünya genelinde büyüme gösterebilecek pozisyonlara gelemiyor. İyi bir tasarım, iyi bir sunum, hızlı sunucular, kalite standartlarına göre hazırlanmış site yapısı ve dijital reklamcılıkla bu alanda kısa sürede başarı elde edebilirsiniz.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.