Tüm SEO Yazarlarının Bilmesi Gereken 9 İpucu

seo yazları

SEO yazarları; dijital reklam, dijital pazarlama ve sosyal medya açısından gerçekten çok önemlidir. SEO yazarı tarafından hazırlanan makaleleri, web sitenize ekleyerek trafik çekebilirsiniz. Sitenize düzenli olarak yeni içerik eklemek, potansiyel müşterilere veya müşterilere, markanızı tanıtmanın en kolay yollarından biridir. Öncelikle SEO sayfamızdan genel terimleri incelemenizde fayda olduğunu unutmayınız.

Tabii ki, bir sayfaya bir sürü anahtar kelime eklemek ve kopya içerikler yüklemekten bahsetmiyoruz! SEO uyumlu içerik yazarlarının hazırladığı kullanıcı odaklı makaleler, kullanıcıların ilgisini çeker. Böylece web sitenizi ziyaret eden kişi sayısı ve web site trafiği artar.  Profesyonel SEO yazarları tarafından hazırlanan profesyonel metinler ve makaleler, potansiyel müşterileri, bu şekilde müşterilere dönüştürür. Müşterilerinizin ise satın alma kararlarını olumlu yönde etkiler ve uzun vadede marka sadakati oluşturur. Fakat bunun için iyi bir seo içerik yazarları ve blog yazarları ekibinizin olması gerekir. Peki iyi SEO yazarlarının bilmesi gereken ipuçları nelerdir?

Anahtar Kelime Araştırmanızı Yapın

Web sitenize içerik eklemek istiyorsanız, Google’ın bu çabanızı fark etmesini sağlamalısınız. Kişilerin aradığı anahtar kelimeleri ve kelime öbeklerini öğrenin ve kendinize bir anahtar kelime tablosu hazırlayın. Anahtar kelimelerinizi, içeriğinizde kaç kez kullandığınızı takip edin ve hedeflediğiniz anahtar kelimeler için Google’da nerede yer aldığınızı izlemek için doğru araçları kullanın. Ahrefs benim en çok memnun kaldığım araçtır ve size de kesinlikle tavsiye ederim. Bunun yanı sıra içerik yönetim sistemlerinden yararlanmanızı da öneririm.

Anahtar Kelimeleri Metnin İçine Yerleştirin

Bir zamanlar, bir SEO içerik yazarı olmak sadece anahtar kelimeleri, kopya metinlerin içine serpiştirmek anlamına geliyordu. Fakat artık durumlar çok değişti! Odak anahtar kelimeyi, makalenizin içine dahil etmek önemlidir. Fakat tüm içeriğinizi, anahtar kelimelerle doldurmak web sitenize hiçbir katkı sağlamaz, hatta aksine bu işlemi çok fazla tekrarlarsanız Google tarafından spam olarak algılanabilirsiniz. Herhangi bir SEO stratejisinde olduğu gibi, içerik alanında da stratejik olmalısınız. Odak anahtar kelimenizi başlığa, ilk 300 kelimeye ve ilk H1 veya H2 başlıklarına ekleyin. Bundan sonra, odak anahtar kelimenizin varyasyonları kullanmak çok daha doğru olur.

Üstelik, odak anahtar kelimenizi metne doğru bir şekilde yerleştirmelisiniz. İdeal olarak, odak anahtar kelimeniz, metnin içinde doğal görünmelidir.

Unutmayın, arama motorlarını kullanan kişiler bu ifadeyi arıyorlar çünkü bu konuda daha fazla bilgi edinmek istiyor ya da o ürünü satın almak istiyorlar. Bu yüzden aradıklarını onlara göstermek mantıklıdır. Bunu yaparsanız daha fazla tıklama alırsınız. Bu profesyonel SEO makale yazarları için önemli püf noktalarından biridir.

İnsanların İlgi Gösterdiği Bir Konu Hakkında Yazın

Herhangi bir SEO makalesi yazmaya başlamadan önce kendinize şunu sorun: Bu yazı kimlerin ilgisini çeker? Genellikle, SEO yazarları ve makale yazarları gerçek bir sebep olmadan, arkasında gerçek bir strateji olmadan sadece içerik üretiyorlar. Gerçek insanların bu şeyleri okumak istediğini unutuyorlar ve gerçekten Google’ın algoritmaları için yazmıyorsunuz, insanlar için yazıyorsunuz!

SEO yazarlarının, okuyucularına her zaman değer sunmaya çalışması gerekir. Onlara kimsenin bilmediği ne sunabilirsiniz? Eşsiz olan hangi hizmeti sağlayabilirsiniz? Başka hiçbir yerde bulunamayan hangi bilgileri paylaşabilirsiniz?

Hiç kimse sizin gibi işinizi bilmiyor bu yüzden SEO avantajınızı kullanın. Eğer yeni bir konu bulmakta güçlük çekiyorsanız, en azından işletmeyle ilgili haberleri paylaşabilirsiniz. Yeni konu bulma sıkıntısı yaşarsanız, SEO anahtar kelimeler listenize bakın ve bu anahtar kelimelerle hangi özgün yazılar oluşturabileceğinizi düşünün.

Bunun dışında, uzmanlarla röportaj yapabilirsiniz. Eğer uzmanlardan alıntılar yaparsanız ve makalelerde uzmanlıkları öne çıkarırsanız, içeriğinizi sosyal kanalları üzerinden paylaşma olasılıkları artar. Bu şekilde, daha büyük sosyal ağlardan yararlanarak daha geniş kitlelere ulaşabilir ve sitenize trafik çekebilirsiniz.

Teknik Seo Temellerini Bilin

Dünyadaki tüm anahtar kelime optimizasyonları, siteniz dizine eklenmediyse size yardımcı olamaz. Bir yazar olarak, bir sitenin nasıl taşınacağını bilmeniz veya bir domain alanının tamamında HTTPS‘yi etkinleştirmeniz sizden beklenmez. Ancak, teknik SEO hakkında birkaç şey bilmek sizi daha iyi bir SEO yazarı yapar.

Öncelikle, Google’ın sayfaları nasıl taradığını ve link otoritesini nasıl dağıttığını anlamak bir strateji oluşturmanıza yardımcı olabilir. Ne de olsa, içerik yazmak sadece tekil bir blog yazısı yazmakla ilgili değildir. Bir metni, belirli bir algoritma üzerinden oluşturmak ve yaratıcı hatta özgün bir metni bu şekilde kurmak demektir.

Blogunuzun nasıl yapılandırıldığını iyi bir şekilde anladıysanız, her şeyi biraz daha verimli hale getirebilirsiniz. Metinlerinizden birine yapılan bir backlink, sitenize maksimum fayda sağlayacaktır. Aynı zamanda bir web sitesi, sadece anahtar kelimelerle değil  çok sayıda bileşenle optimize edilir. Bu sistemin arka plan işleyişini bilmek, SEO yazarları arasından sıyrılmanızı sağlar.

Görsel boyutlarını ayarlamak, görsel isimleri belirlemek, belirli bir sayfada çok fazla sayıda açılır pencere bulunmasını engellemek veya blog yazılarınızın dizine eklenmesini sağlamak bir SEO yazarı olarak sahip olmanız gereken tüm becerilerdir.

Uzun ve Doyurucu Bir Makale Yazın

Tabii ki, 100 kelimelik yeni içerik hiç yeni içerik olmamasından daha iyidir fakat bir tweette gerçekten ne kadar değer sunabilirsiniz? Arama motorları daha uzun blogları ve makaleleri tercih etme eğilimindedir. Çünkü konuyu etraflıca tartışan, kaliteli uzunluktaki içerikler kullanıcıya yarar sağlar. Bu yüzden en az 600 kelimelik bir metin oluşturmaya çalışmalısınız. Ancak 1000 kelime veya daha fazlasına ulaşabilirseniz, bu harika olacaktır!

Arama motorlarının en az 2.000 kelimelik bir makalenin, konuyu derinlemesine ele aldığını ve bu yüzden genel olarak bu makaleleri desteklediğini gösteren çok sayıda araştırma yapıldı.  İçeriğiniz ne kadar uzunsa ve okuyucularınıza ne kadar değer verirseniz, hemen çıkma oranınızı düşürme şansınız da o kadar yüksek olur. Elbette doldurulmuş ve uzun bir içerik değil gerçekten kaliteli ve pek çok alt başlığı içinde barındıran, uzun makalelerin iyi olduğunu söylememiz gerek.

Google Analytics Kullanın

SEO yazısını yazmak ve yayınlamakla iş bitmiyor. Aslında, içeriğinizi Google Analytics’i kullanarak düzenli olarak takip etmeniz gerekir. SEMrush tarafından yapılan bir araştırmaya göre, sitede geçirilen süre, hemen çıkma oranı ve oturum başına sayfa sayısı gibi kriterler en az anahtar kelime yoğunluğu kadar önemlidir.

Aslında bu veriler çok da şaşırtıcı değil. Sitenizin hemen çıkma oranı yüksekse, bu, sitenize gelen ziyaretçilerin uzun süre sitede vakit geçirmedikleri anlamına gelir, muhtemelen sayfanız onlara aradıkları bilgileri sağlamıyordur. Hemen çıkma oranınız yüksek ise, sayfanızın uygun anahtar kelimeler için optimize edilmediğini söyleyebiliriz.

Hemen çıkma oranınızın üst üste fırlamasına neden olabilecek içerikle ilgili olmayan birçok faktör vardır. Agresif pop-up’lar, yavaş yükleme süreleri, uygunsuz reklamlar veya fotoğraflar ve diğer çirkin tasarım öğeleri ziyaretçileri uzaklaştırabilir. SEO uyumlu iyi içerik yazmak, yalnızca ekranınızdaki kelimelerle ilgili değil aynı zamanda ziyaretçinizin onları nasıl gördüğüyle de ilgilidir. Kötü tasarımla sunulan iyi içerikleri, kimse okumak istemez. Bunu unutmayın!

Makalenizi Düzenleyin

Profesyonel SEO yazarları ile sıradan insanlar arasındaki temel fark, yazdıklarını düzenleme yeteneğidir. OpenOffice, Google Dokümanlar ve Microsoft Word gibi programlar bunu kolaylaştırıyor. Estetik açıdan hoş bir biçimlendirme ile göze hitap etmek çok önemlidir. Süper uzun paragraflardan ve satırlarca süren cümlelerden uzak durun.

Yapabiliyorsanız, yayınlanmadan önce bir başkasının yazınıza göz atması iyi bir fikirdir. Bir SEO yazarı ya da editörü olmasa bile, ikinci bir göz, hataları yakalamanızı sağlayabilir.

Kendi PR Çalışmanızı Kendiniz Yapın

Yeni içeriği yazdıktan ve siteye yükledikten sonra, SEO çalışmasının yalnızca yarısı tamamlanır. Tüm web içeriği yazımının son adımı kendi online PR çalışmanızı yapmaktır. İçeriğinizin her yerine linkler ekleyin. Bloglara yorum yapın ve sitenize geri dönün. İçeriğinizi Reddit gibi sosyal ağlara gönderin. Sosyal medya yönetimi, sosyal imleme ve web içeriği hazırlama birlikte işleyen bir süreçtir. SEO yazarları, bu gerçeğe uygun şekilde içerik üretmelidir.

İyi Bir Seo Yazarı Olmak İçin Deneyim Kazanın

SEO uyumlu makale ve metinler yazmak bir beceridir ve diğer her beceri gibi, bir gecede ustalaşmanız mümkün değildir! Ama bu sorun değil. Bakın, SEO içeriği yazarken, analizler size belirli bilgiler vermeye başladığında içeriğinizi her zaman düzenleyebilirsiniz. İlk denemede iyi bir makale ortaya çıkaramasanız bile, sıralamaya girene kadar içeriğinizi daha iyi hale getirmeye devam edebilirsiniz. Aynı şekilde, yazdığınız her içerik size yeni bir deneyim kazandırır.

Unutmayın ki, SEO yazarları bu işe yıllarını veriyor. Her iş gibi SEO yazarlarının ustalaşması için de birkaç yıl geçmesi gerekiyor. Elbette yeteneğiniz varsa…

Yaratıcılık, edebi ifade yeteneği, dile hakimiyet yeteneği, çok boyutlu düşünme, İngilizce ve hatta başka dilleri bilme, araştırma yapma ve analiz yapma, değerlendirme, zamanı iyi kullanma, planlama ve strateji kurma gibi beceriler, SEO yazarları için vazgeçilmez yeteneklerdir.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.