Sosyal Medya Siteleri ile Başarıya Ulaşın

Sosyal Medya Siteleri ile Başarıya Ulaşın

SEO açısından sosyal medyanın önemi her geçen gün artıyor. Sadece SEO için değil web sitelerine hit çekmek amacıyla da geniş bir kullanım alanı mevcut. Tabi ki sosyal medya sitelerinin asıl amacı reklam yapmak değildir, fakat Google sosyal medyayı etkin olarak kullanmaya önem gösteren siteleri seviyor. Ayrıca sosyal medya sitelerinde yeni içeriklerinizi kısa bir açıklama ile paylaşarak hem ziyaretçi elde edebilir hemde içeriğinizin index alma süresini hızlandırabilirsiniz. Durum böyle olunca sosyal medya sitelerini mutlaka kullanmamız gerekiyor ve Seo Şefi olarak sizlerle en popüler sosyal medya platoformlarını inceleyeceğiz.

Facebook

facebook

Facebook dünya çapında en büyük sosyal medya sitelerinden biridir. Facebook içerisinde profil, sayfa ve grup oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz sayfa ve gruplar sayesinde büyük çaplı iletişim kitlelerine sahip olabilirsiniz. Siteniz için bir Facebook sayfası oluşturun ve yeni eklediğiniz içerikleri sayfanızda kısa bir açıklama ekleyerek paylaşın. Ayrıca Facebook’a her kullanıcının bir kere katıl olma hakkı vardır, birden fazla hesap kullandığı tespit edilen hesaplar bloke edilir ve kimlik doğrulaması istenir.

 

Twitter

twitter

Twitter üzerinde Facebook’ta olduğu gibi sayfa ve grup seçenekleri bulunmamakla birlikte sadece profil oluşturulmaktadır. Fakat isterseniz siz bu profili kişisel bir kullanım amacı yerine kurumsal veya parodi şeklinde kullanabilirsiniz. SEO açısından önemi büyüktür ve mutlaka siteniz için bir Twitter profili oluşturmanızı öneriyoruz. Popüler rakiplerinizi takip eden kullanıcıları takip ederek karşılıklı takip sistemine katılabilir ve takipçi sayınızı yükseltebilirsiniz. Bu şekilde attığınız twitler daha çok kişiye ulaşacak ve paylaştığınız linklere hit çekme şansınız artacaktır. Aynı Facebook’ta olduğu gibi yeni içeriklerinizi mutlaka kısa bir metin ile birlikte paylaşın. Dikkat etmeniz gereken bir nokta Twitter’da yapılan paylaşımlar için 140 karakter limiti bulunmaktadır.

Google Plus

google-plusGoogle Plus’ı aktif bir şekilde kullanmaya özel göstermeliyiz. Sebebine gelecek olursak bildiğiniz gibi Google Plus bir Google servisidir ve diğer sosyal medyalardan kendini ayıran en büyük özelliği budur. Sitenizde mümkün olduğu kadar Google servislerini kullanmaya özen gösterin. Google Plus’ın işimize yarayacak bir diğer özelliği ise sayfa oluşturabilmemiz ve bu sayfaya doğrulama sonucunda web sitesi ekleyebilmemizdir. Ayrıca sayfanızda tanıtım yazınızı ve özet bir şekilde iletişim bilgilerinizi ekleyebileceğiniz bir kısım bulunmaktadır. Bu şekilde sayfanıza web sitenizi ekleyip, sonrasında doğrulama işlemini yaptığınızda Google resmi Google Plus sayfanızın kurmuş olduğunuz sayfa olduğunu kabul edecektir ve burada yapacağınız işlemleri dikkate alacaktır. Platform üzerindeki takipçilerinizi arttırmaya özen gösterin. Google Plus topluluklarına katılarak ilgili gruplarda içeriklerinizi paylaşabilirsiniz.

Blogger

blogger

Aynı Google Plus’da olduğu gibi Blogger’da bir Google servisidir ve kullanmanızı öneririz. Blogger servisini kullanarak hazır şablonlar ile kolay bir şekilde web sitesi hazırlayabilirsiniz. Sadece blog değil birçok türde site hazırlama imkanı bulunmaktadır. Bunu sağlayan ise internette bulabileceğiniz ücretli ve ücretsiz binlerce tema olmasıdır. Eskiği ise eklenti sisteminin olmamasıdır ve yazılım olarak bir müdahale yapılamamasıdır. Ayrıca bir avantaj olarak sadece “.blogspot.com” uzantılı siteler açmak zorunda değilsiniz, herhangi bir firmadan domain satın aldığınızda com, net, org ve diğer bütün domainleri blogger sitenize bağlayarak kullanabilirsiniz. Blogger kullanarak blog, video, oyun ve haber gibi çeşitli siteler hazırlayabilirsiniz.

WordPress

wordpress

Yazılımsal olarak Blogger sisteminden çok daha avantajlıdır. Ayrı bir hosting ve domain’de çalıştırabileceğiniz gibi WordPress resmi sitesi üzerinden ücretsiz olarak “wordpress” uzantılı bir site açabilirsiniz. Fakat ücretsiz paketi kullandığınız zaman eklenti ve temalara sınırlı olarak müdahale edebilirsiniz ve kendi domainizi kullanamazsınız. Ücretli paketlerde ise bu sıkıntılar yoktur, rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Ayrıca wordpress açık kaynaklı bir yazılım olduğundan dolayı ücretli ve ücretsiz şekilde yüz binlerce tema, eklenti ve diğer kaynaklara kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

 

Youtube

youtube

Mutlaka herkes Youtube’a hayatında bir kerede olsa girmiştir ve video izlemiştir. Youtube web siteleri için önemli bir hazinedir ve mutlaka kullanılması gerekmektedir. Web sitenizde ziyaretçilere sunmuş olduğunuz içeriklerin videolu bir şekilde anlatımını yapabilir veya popüler konularda videolar çekerek açıklama kısmına ekleyeceğiniz linkler sayesinde sitenize ziyaretçi çekebilirsiniz. Sadece web siteleri için değil sadece Youtube kullanarak para kazanmak da mümkündür. Eklediğiniz özgün (kopyalanmamış) videolara Google Adsense reklamları ekleyerek kazanç elde edebilirsiniz. Ek olarak herhangi bir uzmanlık alanınız olmasa bile slayt gösterileri hazırlayarak veya vlog çekerek özgün video üretebilirsiniz.

Tumblr

tumblr

Sosyal medya ve blog ikilisinin birleştiği sitedir. Site üzerinden video, resim, metin ve ses dosyaları paylaşabilirsiniz. Takipleşme sistemi mevcuttur. Genel olarak gençlerin kullandığı sosyal ağdır. Diğer sitelerin aksine paylaşımlara karışmamaktadır ve her türlü video/içerik bulunabilmektedir. Kendi profilinizi oluşturarak paylaşım yapmaya başlayabilirsiniz ve içeriklerinizi sosyal imleme olarak kullanabileceğiniz bir sosyal ağdır.

 

LinkedIn

linkedin

Bu platformda daha çok tecrübeli kişisel kullanıcılar ve markalaşmış kurumsal firmalar bulunmaktadır. Kişilerin kariyer sayfalarına göz atabilirsiniz. Site üzerinde daha çok paylaşım amacı güdülmeden kişiler ve firmalar uzmanlık alanlarını belirtiyor ve müşteri çekme olanağına sahip oluyor. Ülkemizde daha çok uzmanlar kullandığından dolayı genelde çoğu kişi tarafından işlevi bilinmemektedir.

 

Reddit

reddit

Ülkemizde bilinen sözlük sistemlerine benzemektedir fakat çok daha fazla aktif kullanıcıya sahiptir. Standart dil olarak İngilizce kullanılmaktadır. Genelde oyuncuların bulunduğu ve daha çok mizahi amaçlı gönderiler paylaşılan topluluktur. Bu siteyi kategorisiz ve herkesin istediği şekilde paylaşım yapabileceği bir forum olarak da düşünebilirsiniz. Paylaştığınız gönderileri linklere yönlendirebileceğiniz için büyük bir ziyaretçi hazinesidir. Ek olarak gönderilerde artı ve eksi sistemi bulunduğu için popüler içerikler üst sıralara taşınarak daha fazla kişi tarafından görüntülenmektedir.

 

Pinterest

pinterest

Pinterest ağının üye çoğunluğunu bayan kullanıcılar oluşturmaktadır. Instagram ve Twitter karışımı bir sosyal ağ olarak düşünebilirsiniz. Sosyal imleme çalışmalarınıza yer vermek için uygun bir platformdur. Fotoğraflarınızı paylaşabilir veya sitenizin görsel olarak tanıtımını yapabilirsiniz.

 

 

DevianArt

devianart

DevianArt üzerinden photoshop, illustrator ve diğer türlerdeki çizim çalışmalarınızı paylaşabilirsiniz. Bu platform üzerinde sadece sanatçıların çizimleri ve çalışmaları sergilenir ve daha çok portföy oluşturmak için kullanılır. Yayıncının izin vermesine bağlı olarak buradaki tasarımları bilgisayarınıza indirebilme olanağına sahipsiniz. Video ve yazılı paylaşımlar bu platformda bulunmamaktadır ve imleme için uygun değildir.

 

Vimeo

vimeo

Youtube ve Dailymotion benzeri bir sitedir. Video çalışmalarınızı bu sitede paylaşabilirsiniz. Sadece kendi videolarınızı değil başkalarının telif hakkı içermeyen videolarını da paylaşabilirsiniz. Ayrıca video siteleri web sitelerine ziyaretçi çekmek için çok büyük bir kaynaktır. Eğer doğru bir şekilde video ekler ve sitenizi ziyaretçiyi yönlendiremeyi başarabilirseniz sadece video siteleri ile bile çok yüksek ziyaretçi sayısına ulaşabilirsiniz. Tabi ki sadece bir video sitesi ile çalışmak yerine birçok video platformuna video ekleyerek başarıya ulaşma şansınızı arttırabilirsiniz. Hesap ayarlarınızdan sitenizi ve sosyal medya sayfalarınızı eklemeyi unutmayın.

 

Dailymotion

dailymotion

Dailymotion, Youtube’dan sonraki en büyük açık video paylaşım platformudur. Kendinize bir kanal oluşturabilir ve bu kanal üzerinden sosyal medya hesaplarınızı paylaşabilirsiniz. Ayrıca Dailymotion’un en büyük avantajlarından biri Youtube’da olduğu gibi para kazanma sisteminin aktif olmasıdır. Video izleyenlerin sayısına bağlı olarak gösterilen reklamlar üzerinden yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. Ek olarak video üzerine not ekleme sistemi büyük bir avantaj sağlamaktadır. Paylaşımlarınıza site isminizi ekleyebilir veya izleyiciler için notlar bırakabilirsiniz.

 

Yukarıda paylaşmış olduğumuz 13 sosyal medya platformunu trafik ve yeni ziyaretçi kaynağı elde etmek için kullanıldığını unutmamak gerekiyor. Sitenize gelen trafikler sonucunda kullanıcılar içeriklerinizi beğenecek ve tavsiye edeceklerdir. Tavsiyelerin ve paylaşımların artması durumunda doğal backlinkler kazanır ve sıralamalar üzerinde etkili sonuçlar görebilirsiniz.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.