Geçtiğimiz sene 2017 yılı SEO tahminleri yapmıştık, bu tahminlerimizin neredeyse tamamı yıl içinde gerçekleşti. Önem verilmesi gereken noktaları vurgulamış gelecekte nelerle karşılaşacağımızın altını çizmiştik. Google başta olmak üzere arama motorlarının tek bir amacı, doğru sonuçları en hızlı şekilde sunmaktır. Ancak milyarlarca içeriği tek tek kontrol ederek sıralama yapma şansları yoktur. Sabit algoritmalar kullanarak bu işi botlara yaptırmaları gerekmektedir.

Kullanılan algoritmalar üzerinde ne kadar değişiklik yapsalar da algoritmaların çekirdek ve işleyiş yapıları bellidir. Bu nedenle günümüz koşullarına uygun öne çıkacak kuralları ve yenilikleri değerlendireceğiz.

Algoritma içerisinde yüzlerce kural bulunmaktadır. Bu kuralları çözüp, anlamak çok fazla zaman ve tecrübe gerektirmektedir bu nedenle SEO uzmanı olmayanlar, bu iş üzerinde uzun süre düşünmeyen, yeterli tecrübe ve bilgi birikimine sahip olmayanlar  için 2018 yıl SEO tahminlerimizi kaleme alacağız.

Öncesinde bu yılın özetine bakarsak, birçok insan web sitesi açtı, üzerinde çalıştı, bilgiler toplayarak uygulamaya çalıştı ancak bunların büyük kısmı 3-6 ay sonra havlu atarak bir SEO ajansıyla anlaştı veya ücretli reklamlara dönmek zorunda kaldı. Yaptıkları en büyük hata okuduklarını doğrudan uygulamak oldu. SEO giriş seviye bilgisi olmayan kişiler ileri düzey teknikleri uygulamaya çalışınca ortaya hatalı işler çıkıyor. Parçaları birleştirerek ilerlendiği sürece zayıf olduğunuz bölgeden kaybetmeye başlarsınız.

Ücretli reklam kullanmak, arama motorlarının sunduğu harika bir seçenektir. Birçok insan parasını çöpe atıyormuş gibi düşünüyor ancak doğru hedefleri belirleyerek bütçe tüketimi yapmak hem satışlarınızı artırır hemde marka değeri kazanmanıza yardımcı olur. Üstelik arka sayfalarda kalan sitenizin tanınmasına yardımcı olarak doğal yöntemlerle ziyaretçilerinizi artırabilir. Kısaca, ücretli reklam kullanmak doğru yapıldığı taktirde muhteşem bir gelişme süreci yaşamanıza yardım eder ama stratejinizi iyi belirlemeniz gerekmektedir aksi halde hızlı bütçe tüketip geri dönüşüm alamayabilirsiniz.

Ücretli reklamlardan daha iyi olan bir seçenek daha var üst sıralarda yer alıp insanlara ücretsiz ulaşmak! Evet birçok kişi bunun hayalini kuruyor. İnsanların aradığı bir kelimeyi yüzlerce site hedefliyor ancak aralarından bir tanesi ilk sırada gösteriliyor. Peki, bu üst sıradaki sitenin sizin olmaması için karşınızda bir engel var mı ? Birçok kişi üst sırada bulunan sitelerin yaşlı olduğuna takılır ancak genç ve dinamik bir site daha kolay rakiplerini alt edebilir. Önemli olan sıkı çalışma ve asla pes etmemektir.  Algoritma ve kurallara hakim olmakta bu işin en büyük avantajıdır. Yazımızda 2018 yılında Google algoritmaları ? 2018 Google algoritma değişiklikleri ? 2018 SEO teknikleri neler ? olacak sorularına yanıt vermeye çalışacağız.

2018 Yılı İçin SEO Tavsiyeleri ve Teknikleri Videomuzu İzleyin

3 Temel SEO Kriteri

3 Temel SEO Kriteri

SEO yaparken kullanılması gereken strateji ve kurallara başlamadan önce SEO’nun direnç noktaları diyebileğimiz 3 kritere değineceğiz. Google algoritmaları ne kadar değişirse değişsin bu 3 kural orijinal algoritmanın temelini oluşturur ve değişikliklerden doğrudan etkilenmez. Siz her zaman bu üçlüye dikkat etmelisiniz.

Botlar web bağlantılarını dolaşarak ulaşabildiği sayfaları tarar. İnterneti keşfetmenin sınırsız bir yolu olan bu algoritma tüm uğraşlara rağmen değiştirilememiştir. Sonuç olarak botların çalışması bağlantılara yani linklere bağlıdır fazla kaliteli bağlarda sitenizin yer alması her zaman kalitesini artırır.

Üstte bahsettiğimiz bağlantı düzeni 2013 yılında sıralamaları etkileyen en önemli etkendi ancak bunun fark edilmesi ve kötü amaçlı kullanılmasıyla Google önlemler almaya başladı. 2017 yılına kadar birçok değişiklik yapıldı. Botlar hala bağlantıları takip ederek interneti keşfediyor ancak sıralama yaparken ek kriterlere dikkat ediyor yani 2017’de etkisi çok azalan linkler, 2018 yılında sıralama almak için daha da önemsiz hale gelmeye devam edecek ancak sitenizin keşfedilmesi ve tarama hızınızın artması gibi farklı nedenlerden hala linklere ihtiyaç devam edecektir. Bahsettiğimiz 3 temel SEO kriterini sıralayacak olursak;

 • Otorite

Otorite genellikle zaman içinde elde edilen bağlantıların kalitesine bağlıdır. Bir web sitesi kaliteli otoritesi yüksek siteler tarafından referans gösterilse bağlantı verilen sitenin otoritesi yükselir. Bu işlemin tekrar etmesi zamanla kazanılan otoriteyi artıracaktır ancak bir sitenin otoritesi sadece linklere bağlı değildir. Diğer iki kriteri de yerine getirmeniz gerekmektedir ayrıca eşsiz içeriklerle, link olmadan da otorite artırabilirsiniz. İçerikle otorite artırmak istiyorsanız gündemi yakından takip edip gündeme gelecek haberleri, bilgileri ilk siz sunmalısınız. Eşsiz içerikle alacağınız organik ziyaretçilerde site otoritesinin artmasına katkı sağlar.

 • İçerik

SEO’da içeriğin etkisi her zaman vardı ancak son yıllarda dramatik bir şekilde içeriğin önemi daha da arttı özellikle 2018 yılında SEO’nun en önemli kuralı içerikler olacaktır. Düşük kaliteli içerik, çift içerik, dönüşümlü içerikler geçmişte büyük sorunlar yaratmıyordu ancak yeniliklerle bu tip içerikler artık sıralamalarda gösterilmeyebiliyor. Artık katma değeri yüksek, ziyaretçiyi etkileyen ve başka bir siteye ihtiyaç duymadan ihtiyacı olan tüm bilgileri sunabilen içerikler ön plana çıkıyor.

 • Index Yaşı

Google botlarının sitenizi ilk taradığı andan itibaren olgunlaşmaya başlarsınız. Yaş otorite açısından çok büyük anlam taşımaktadır. Arama motorlarının size ne kadar güvendiğinin temsilcilerinden biridir. İndex yaşınız eski ve günümüze kadar gelen süreçte arama motorlarının güvenini sarmayacak şeyler yaptıysanız yeni içerikler daha iyi sıralarda index alır.

2018 SEO Kriterleri

2018 SEO Kriterleri

2018 yılında SEO’a hakim olarak giriş yapmak istiyorsanız bahsettiğimiz kuralları dikkate almanız gerekir. SERP hakimiyeti olmadan ve güncel algoritmaları bilmeden başarıda elde edemezsiniz.

 • Site ve sayfa hızlarını geliştirin

Genel site hızı ve sayfaların hızlı olması şuan önemli bir kriter iken 2018 yılında resmi olarak sıralama kriterleri arasına girecektir. Google her fırsatta site hızının kullanıcı deneyimine etkisini dile getiriyor.  Page Speed Insights kullanarak site ve sayfalarınızın hız taramasını yapmalısınız eğer varsa hataları gidermelisiniz. Aşağıdaki yöntemleri deneyerek site hızınızı artırabilirsiniz;

– Sunucu yanıt verme süresini azaltın

– CSS ve JavaScript’i sitenin üst bölümlerinden kaldırarak açılış süresini kısaltın

– Hizmet verilen sayfaların hızını artırmak için tarayıcı önbelleği kullanın

– JavaScript, CSS ve HTML’i mümkün olduğunca sıkıştırın

– GZip gibi sıkıştırmaları etkinleştirin

– Kullanılan görsellerin tamamını sıkıştırın

Daha detaylı bilgilere ihtiyacınız varsa site hızlandırma teknikleri yazımızdan yararlanabilirsiniz.

 • CDN ve DNS Kullanımı

Sunucunuz nerede olursa olsun CDN kullanarak verilerinizi dünyanın dört bir tarafındaki sunuculara gönderebilirsiniz. Ziyaretçi kendisine en yakın sunucudan bilgileri alarak sitenizi hızlı bir şekilde görüntüler. Eğer dünya genelinde hizmet veren bir siteniz varsa Amazon Cloudfront kullanabilirsiniz ancak sadece Türkiye hedefliyorsanız yerli firmaları tercih etmek daha büyük avantajlar sağlayacaktır.

DNS isteği kullanıcının nerede olduğuna bağlı olarak yanıt süresini geciktirebilir. DNS yayma süresini kısaltmak için CloudFlare kullanmanızı tavsiye ederiz.

Belirttiğimiz iki seçenek site hızının artmasına ve online sayısı fazla olduğunda sitenizin yavaşlamamasını sağlayacaktır. CloudFlare kurulumu makalesinden faydalanmayı unutmayın.

 • Değer katan yararlı içerik oluşturun

İçerikte mükemmellik yakalayın! Çok fazla içerik yayınlamak size yardım etmez ancak kaliteli içerik yayınlamak sitenizin genel anlamda değer kazanmasına yardım eder. Google yapay zeka geliştirmeleri ve kullanıcı dönüşüm verilerine bakarak kaliteli içeriğe sahip siteleri kolayca anlayabiliyor. Bu konuda daha çok fazla çalışma yaptıkları biliniyor ve 2018 yılı kaliteli site içerikleri tartıştığımız bir yıl olacak. Genel olarak kaliteli içeriğe sahip siteler yükselirken diğerlerinin düştüğünü göreceksiniz. Kısaca kaliteli içerik için yapmanız gerekenleri sıralayacak olursak;

– 2,000 kelimeden az makale yazmamaya özen gösterin (sektör ve içeriğe göre değişken)

– İç bağlantılar kullanarak makalenizi daha kapsamlı bir hale getirin

– Bilgi verirken tüm kaynakları kullanın, istatistik, araştırmalar, çalışmalar

– Alt başlıklar ve bölümlendirmeler yaparak okunabilirlik düzeyini artırın

– Anahtar kelime kullanırken doygunluk oranına dikkat edin asla aşırıya kaçmayın

– Eğitim veren türde makale yazın ve tüm olası soruların cevaplayın

– Yazıları öncelikle okuyuculara uygun şekilde yazın

 • Mobil cihaz uyumluluğu

Mobil aramalar artık masaüstü aramalardan çok daha fazla. İnsanlar internet kullanımını akıllı cihazlardan gerçekleştirirken Google’da bunu önemli bir sıralama kriteri haline getirdi. Üstelik mobil uyumlu bir siteye sahip olmak artık yeterli değil bunun yanında AMP kullanmanızda gerekiyor. Özellikle Google Stamp yayınlandıktan sonra AMP’nin önemi 2018 yılında daha da artacaktır.

 • Kullanıcı deneyimini geliştirmeye odaklanın

Tüm SEO kriterlerini terazinin bir tarafına, kullanıcı deneyimini diğer tarafa alın. Kullanıcı deneyimi daha ağır gelecektir. 2017 yılında karşılaştığımız en büyük değişiklik kullanıcı deneyimi oldu. Artık sitelerin ne yaptığından çok Google kullanıcıların ne yaptığına bakmaya başladı. Eğer ziyaretçiler sitenizden memnun ayrılıyorsa Google sizi ödüllendirir ancak mutsuz bir şekilde sitenizi terk ediyorlarsa otorite kaybetmeye hazır olun.

– Sitenizin gezinme alanlarında dikkat çeken kırıntılar kullanın

– Hızlı bir site içi arama seçeneği sunun

– Sitenizi grafik olarak çok zenginleştirmeyin

– Kolay kullanıma sahip menüler kullanın

– İçerikleri kategorize ederek, kategorileri ziyaretçiler kolay bulacağı alanlara yerleştirin

– Pop-up kullanmaktan kaçının

– İçerik sayfalarında okumayı zorlaştıracak renkler ve bileşenler kullanmayın

 • Sitede geçirilen süre

Site katılı, ziyaretçinin sitede geçirdiği süre Google için oldukça önemlidir. Kullanıcı deneyimini genellikle geçirilen süreye göre belirler. Sitenizde iç link ve video içerikleri kullanarak ziyaretçilerin daha uzun süre sitenizde kalmasını sağlayın ayrıca fotoğraf galerileri oluşturarak eğlence ve zaman geçirme alanları oluşturmayı deneyin.

 • Anahtar kelime çeşitliliği için Latent-Semantic Indexing’ten yararlanın

Latent-Semantic Indexing (LSI), Google’ın Hummingbird aramasında kullandığı ve semantik tarzdaki arama teknolojisidir. Anahtar kelimeleri anlayarak aranan içeriği sıralamaya başlayan Google bu yenilikle daha verimli sonuçlar sıralamayı hedefliyor.

Örneğin, “çevrimiçi para kazanmak”, “internette nakit yaratmak” veya “web’de gelir elde etmek” gibi farklı kalıplar kullansanız da Google bunların aynı aramalar olduğunu biliyor ve ilgi düzeyi en yüksek sonuçları sıralıyor.

LSI tekniği hakkında daha detaylı bilgilere sahip olmak için ayrıntılı içerik yazımızdan faydalanabilirsiniz.

 • Dış bağlantılar kullanın

Birçok yayıncı içeriklerinde dışarıya bağlantı vermekten korkar ancak makalelerde dışarı verilen faydalı bağlantılar içerik kalitesini artırır. Nofollow veya Dofollow fark etmeksizin gerekli dış bağlantılarla makalenizi güçlendirin. Bağlantı verirken Google’un güvendiği, otoritesi yüksek, yazınızla alakalı bağlantılar kullanın.

Klasik bir örnek verecek olursak, makalenizde yer verdiğiniz bir ünlünün wikipedia sayfası, instagram veya twitter profili gibi bağlantılara yer verebilirsiniz.

 • Bağlantı Kaliteleri

Sitenizden verilen bağlantıların kalitesi kadar size bağlantı veren sitelerinde kalitesi önemlidir. Her zaman amacınız doğal bağlantılar almak olmalıdır. Ücretli bağlantı almak “siyah şapka” olarak algılanabilir. Yayınladığınız bir haber veya araştırma ile kaliteli sitelerden bağlantı alabilirsiniz. Otoritesi yüksek sitelerden bağlantı almak zor gibi gözükebilir ancak hazırladığınız kaliteli bir yazıyı haber ajanslarına veya sitelerine bildirerek kullanmalarını sağlayabilirsiniz. Eğer takipçi sayısı yüksek bir siteniz varsa bu süreç organik şekilde ilerleyecektir önemli olan daima kaliteyi yakalamaktır.

 • Güvenilen alanlardan yararlanarak içeriğinizi pazarlayın

2018 yılının en kritik tekniklerinden bir tanesi içerik pazarlama, yeterli araştırmaları yaptınız, makaleniz üzerinde saat geçirerek muhteşem bir yazı hazırladınız ancak sitenizin takipçisi az olduğu için çok fazla insan tarafından okunmadı.

Bu doğal bir süreç ve birçok insanın başına geliyor! Endişelenmeyin yapmanız gereken tek şey içeriğinizi pazarlamak, güvenilir bloglar, forumlar, sözlükler, sosyal medya gibi araçlar kullanarak içeriğin daha fazla insan tarafından okunmasını sağlayın. Daha fazla insanın içeriğinizi okuması demek sayfa otoritenizin artacağı anlamına gelir özellikle ilgili sayfa sıralamalarda yükselerek üst sıralara yerleşir.

Ayrıca içerik pazarlama, aktarılan bilginin doğruluğunu teyit etmiş olur. Siz makalenizi yazdınız, dizinlere eklendi, Google yazının size ait olduğunu tasdikledi! Sıra bilginin doğruluğunu kanıtlamada, otoritesi yüksek sitelerde makale ile bağlantılı bölümleri paylaşarak yazınızın doğruluğunu kanıtlayın.

Örneğin; IOTA hakkında bir yazı hazırladınız. Ekşi sözlükte IOTA başlığı altında nasıl alınacağı anlatılmıyor. Siz makalende ilgili bölümü kopyalayarak hem insanlara yardım etmiş, hemde size ait olan bilgileri otoritesi yüksek bir sitede paylaşarak Google gözünde otoritesini artırmış olursunuz.

Bu teknik hala tartışmalara açık ve Google’un nasıl tepki vereceği kesin belirlenemiyor ancak 2018 SEO teknikleri arasında uzun süre tartışacağız.

 • Reklam kullanımı

Java dosyaları site hızını etkilediğinden bahsetmiştik ayrıca reklamlar kullanıcı deneyimi de düşürmektedir. Sitenizden para kazanmaya çalışırken ziyaretçilerinizi kaybedip uzun vaade de sitenizin başarısız olmasına neden olabilirsiniz.

Site girişinde, header dosyası içinde reklam kullanmamaya özen gösterin. Sitenizi yeni açan bir ziyaretçinin reklama tıklayarak sitenizden ayrılması size para kazandırabilir ancak sitenizin kullanıcı deneyimini de düşürebilir. SEO açısından düşünecek olursak en ideal reklam yerleşimi içerik sonudur. Ziyaretçi aradığı bilgileri rahat bir şekilde aldıktan sonra site sonunda reklamla karşılaşır. Site hızı da göz önünde tutulursa reklam sayısını asgari seviyede tutmanız gerekmektedir.

 • Aksiyon butonları ve kılavuzlar

Çevrim içi pazarlama alanında en saygın isimlerden biri olan Roland Frasier, başarının sırrını doğru aksiyon butonları ve kılavuzlara borçlu olduğunun altını çiziyor. Açıkça e-ticaret sitelerinin sepete ekle, karşılaştır, taksit seçenekleri gibi müşterileri satışa teşvik edecek aksiyon butonlarının doğru optimizasyonu ile satışların artabileceğini ifade ediyor.

Kılavuzlar ise içerik sitelerinde veya ürün kataloglarında kullanılabilir. Çok uzun bir içeriğe sahipseniz sayfa navigasyonu kullanarak içerik içinde dolaşımı kolaylaştırabilirsiniz. E-ticaret siteleri, günün indirimleri, anlık fırsatlar, en çok satılan ürünler gibi müşteri hareket analizleri ve insanları ürünlere yönlendiren kılavuzlar kullanmalıdır. Bunları yapmak kullanıcı deneyimini artırarak sıralamaları da etkileyecektir.

 • Aldatıcı ya da sinsi bir şey yapmaya kalkışmayın

Aldatıcı veya sinsi bir şey yapmayı unutun! Katma değere odaklanın. Kullanıcıları yanlış yönlendirmek, içerik gizleyerek arama motorlarını kandırmaya çalışmak yapacağınız en büyük hata olur. Google bu tarz işlemler için birçok önlem aldı ancak 2018 içinde öğrenen yapay zekalar ve gelişen algoritmalar bu tarz içerikleri daha kolay tespit edecektir. Dürüst ve kaliteli hizmetler sunmak Google’ın güvenini kazandırır ve hedeflediğiniz noktalara gelirsiniz ama Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmayın!

 • Alanınıza dönük viral içerik oluşturmak için sosyal medyadan yararlanın

Bir e-ticaret sitesi dahi müşterilerinin sosyal medya yorumları, mesajları, paylaşımlarını kullanarak viral içerik üretebilir. İnsanlarında içine katıldığı eğlenceli viral içerikler hem arama motorlarında eşsiz olur hemde okuyucularını eğlendirir. Facebook, Twitter ve Instagram’da insanları takip ederek karşılaştığınız komik anlardan içerik üretmeyi denemelisiniz. İçerikler çok paylaşılacağı için markalaşmaya yardım edecektir.

Kısaca toparlayacak olursak 2018 yılı sitelerin mobil uyumu, marka değeri taşıması ve otoritelerinin yüksek olması üzerine kurulu olacak. Temel SEO kriterlerini yerine getirdikten sonra hedefinizi markalaşma ve otorite yükselme üzerine kurmalısınız. Yeni yapılan açıklamalar ve yaptığımız testlerle 2018 içinde birçok kriter tartışacağız ancak yıla hazırlıklı başlamak istiyorsanız söylediğimiz maddelere dikkat etmelisiniz.