SEO Nasıl Yapılır ? Sorusunu sorduğunuzda alacağınız cevabı dinlemek günler sürebilir. SEO açılımı, Arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir, yaklaşık 250 kriterin incelenmesinin ardından yapılmaktadır. Ancak bu kriterlerin hepsinin etki derecesi aynı değildir. Etkili SEO teknikleri arasında site çalışmalar, teknik detaylar ve dış seo çalışmaları büyük önem taşımaktadır.

SEO Çalışması Nasıl Yapılır ?

SEO çalışmalarını bireysel olarak kendiniz yapabilirsiniz ancak tecrübesiz olduğunuz yüzlerce kriteri yerine getirmek çok zamanınızı alabilir. Ayrıca yapılan hatalar çalışmalardan alınacak verimi düşürecektir. Bu nedenle uzman desteği almanızı tavsiye ederiz.  Çalışmalarınızı kolaylaştırmak için kriterleri 2 ana başlık ( İç SEO ve Dış SEO)olarak inceleyelim. Yapacağınız çalışmalardan verim almak için belirteceğimiz kurallara uygun bir siteye sahip olmanız gerekmektedir. Sadece iç SEO veya dış SEO yaparak başarı elde etmek zordur. Birbirine ihtiyaç duyan sistematik bir çalışmadır.

SEO Analizi

SEO nasıl yapılır açıklamasına geçmeden önce sitenizi analiz ederek ihtiyaçlarınızı belirlemeniz gerektiğini hatırlatalım. Sektör ve hedef kelime zorluğu, sitenizin uyumu, dış bağlantı analizleri gibi birçok faktörü test etmeniz gerekmektedir. SEO Analizi yaparken bilmeniz gerekenler;

İç SEO Nasıl Yapılır?

Yapılacak çalışmalardan maksimum verim alabilmeniz için teknik altyapınızın gerçek anlamda başarılı olması gerekmektedir.

 • İndexleme

Sitelerin index alması düşündüğünüzden daha kolaydır ancak karmaşık bir işleyiş sistemine sahiptir. Öncelikle nasıl anlık index alacağınızı anlatalım, bu işlemi sizin için kolaylaştıran ücretli ve ücretsiz pingleme siteleri vardır. Bunları kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Doğal yöntemlerle anlık index almak için arama motorlarının “getir” araçlarını kullanmaktan çekinmeyin. En popüler arama motoru Google ™ üzerinden örnek verecek olursak, yayınlanan içeriklerinizi webmaster araçları, Google gibi getir yaparak index almalarını sağlayın eğer düzenli içerik yayınlayan bir siteniz varsa bu işlemi 4-7 gün devam ettirin ardından Google ™ botları içeriklerinizi anında index almaya başlayacaktır.

Kullanılan etiketler, bir dönem popüler olan etiket kullanımı artık içeriklere kısmi zararlar vermektedir. Farklı kelimelerde ne kadar ön plana çıkartıyor olsa da asıl anahtar kelimenizde yükselmenizi engeller ve ekstra index almanıza neden olur.

404 hatasına sahip içeriğin kaldırıldığı veya taşındığı indexleri arama motoruna bildirerek kaldırılmasını isteyin.

Bahsettiğimiz index fazlalığı ve hatalı sayfalar, site ziyaretçilerinin ve botların domain’e verdiği değer skorlarını düşürmektedir.

 • Robots.txt

Arama motorları sitenizi her zaman hızlı ve doğru bir şekilde taramak ister. Botların sitenizde hangi bölümleri gezerek taraması gerektiğini Robots.txt dosyasıyla belirleriz. siteniz.com/robots.txt adresinden botlara doğru bir yol haritası oluşturun. Bu dosyanın varlığı arama motoru dostu olduğunuzu göstermektedir.

 • Domain görünümü

Sitenizin tarayıcı arayüzünde gösterdiği URL yapılarını belirlemenizdir.

Bunlar

http://domain.com/, http://www.domain.com/, https://domain.com/, https://www.domain.com/ şeklinde olabilir. Aralarında en verimli olanı olanı SSL sertifikasına sahip uzun olmayan https://domain.com/ 

URL kalıbıdır.

 • Site Haritaları

Sitenizde neler olduğu bildirmenin en basit yöntemi site haritalarıdır ve arama motorlarının olmazsa olmazıdır. Bu haritalara web, resimler,videolar olarak çoğaltabilirsiniz. Farklı içerikleri farklı haritalarla yollamanız her zaman avantajlı olacaktır.

 • Kırık Gelen Link Bağlantıları

Sitenize gelen bağlantılar arama motorları için birer referanstır. Başka sitelerin sizi referans göstermesi yükselmenize katkı sağlarken gelen bu bağlantılar çeşitli nedenlerden kaldırılmış olabilir veya referans veren siteler zararlı, sizinle bağlantısı olmayan, hedef değiştirmeye yönelik spam linkler olabilir.

Bu linkleri takip edebileceğiniz ücretli sistemler bulunurken, webmaster araçları, arama trafiği, sitenize bağlantılar alanın görebilirsiniz. Bu alanda gelen bağlantıları inceleyerek zararlı veya kaldırılmış olan linkleri engellemeniz gerekmektedir.

 • Mobil Dostu

Son dönemlerde hızla artan mobil trafiğe verilen önem artırmıştır. Arama motorları web sitelerine mobil dostu olmazsanız olmaz kuralını getirmiştir. Kullandığınız yazılım kesinlikle mobil dostu bir versiyona sahip olması gerekmektedir.

 • Sayfa Hızı

Sitenizin ve sayfaların hızları doğrudan sıralamalara etki eden bir faktör değildir.(Şimdilik yakın bir zamanda site hızı mobil sıralamaları etkileyen bir faktör haline gelecektir.) Ancak dolaylı yollardan sıralamaları etkilemektedir. Sitenize erişmek isteyen kullanıcılara hızlı bir ön yükleme sunmazsanız. Kullanıcılar diğer sitelere yönelir, organik aramalarda siteniz yavaş açıldığı için ziyaretçi kaybetmeniz ise zamanla sıralama kaybetmenize neden olur.

Ayrıca sitenizi yavaş olarak değerlendiren kullanıcılar diğer aramalarda sizinle karşılaştığında tercih edilmemeye başlarsınız. Yani site hızı doğrudan olmasa da dolaylı olarak sıralamaları etkileyen önemli bir faktördür. SEO ayarları yapılmadan önce sitenizin yeterince hızlı olduğundan emin olunuz.

 • Tasarım 

Kullanılan tasarımın son teknolojileri barındırdığından emin olun. Tüm detayları yazdığımızda ortaya başka bir makaleye çıkar bu nedenle tasarımın sahip olması gereken özelliklere kısaca değineceğiz.

WEB 2.0 kullanımı arama motorlarının son dönem gözdesi web 2.0 türünde hazırlanmış tasarımlardır. İçinde barındırdığı sistem sayesinde bir adım öne geçmenizi sağlar.

Eski nesil kodların bulunmaması, tasarımlarda bulunan bazı eski nesil kodlar artık zararlı olarak kabul edilmektedir. Güncel kodlama sisteminde hazırlandığından emin olun.

Tablo ve şemalar CSS ile hazırlanmalıdır. Script ve Java botlar tarafından algılanmaz ve index’e dahil edilmezler. Bu nedenle sitenizde yer alan özel alanların CSS ile düzenlendiğinden emin olun.

Browserların siteleri çalıştırırken sorunsuz bir şekilde açması için tasarımınızın W3C standartlarına uygun olduğunu kontrol edin.

 • İç Bağlantılar

Site içinde kullanılan bağlantı yapısı sıralamaları etkileyen önemli faktörler içinde yer almaktadır. Bir sayfadan iç-dış çıkan bağlantı sayısının 120’den fazla olmaması tavsiye edilir. Bu bağlantılar kategorilere, öne çıkartılan içeriklere, referans olduğunuz sitelere gidebilir ancak sayının 60-120 aralığında olması tavsiye edilmektedir.

 • Başlıklar Seçimleri

Sitenizi ve içerikleri özetleyen, aranma hacmine sahip anahtar kelimeler kullanmanız gerekmektedir. Arama motorlarından hit almak istiyorsanız doğru hedef kelimeleri kullanmanız gerekir. Kendinizi ziyaretçi olarak düşünün hazırladığınız siteye veya içeriğe hangi arama terimlerini kullanarak bulurdunuz ?

 • Açıklama

İçerikleri ve sitenizi özetleyen 120-140 kelime aralığında meta açıklamaları ekleyin, bu açıklamalar arama sonuçları üzerinde bir özet niteliğinde gösterilir. Bu açıklamalarda cümlenin anahtar kelimeyle başlamasına özen gösterin, devamında ise alternatif anahtar kelimelere yer verin ancak kelimeleri eklerken cümle akışının bozulmadığından emin olun.

 • Hazırlanan İçerik

Genellikle içerikleriniz ne kadar uzun olursa o kadar iyidir kavramı benimsenmiştir. Ancak bu kavram tamamen yanlış kalıplaşmış bir bilgidir. Makalelerin amacı hedeflenen bilgilerin verilmesidir. Uzun anlamsız, dolaylı olarak anlatılan yani makaleyi uzatmak için yazılan yazılar kullanıcıları sitenizden kaçırır.

İçerikleri hazırlarken ilk hedefiniz vereceğiniz bilgiyi en detaylı ve en kısa nasıl yazabileceğiniz olmalıdır. Verilen bilgi ne kadar detaylı ve açıklayıcı olursa alternatif aramalardan o kadar fazla ziyaret alırsınız.

Makale içlerinde önemli kısımları blond, italic gibi farklı yazı türleriyle ön plana çıkartın. Okunmayı kolaylaştıran paragraf ve alt başlıklara yer verin.

 • Anahtar Kelime Yoğunluğu

Sitenizin hizmet amacını belirleyin ve o standartları bozmadan ilerleyin, siteniz ile bağlantılı olmayan içeriklere yer vermeyin, içeriklerle ortaya çıkan anahtar kelime yoğunlukları arama motorlarına neyle ilgili bir web sitesi olduğunuzu bildirir.

Yoğunlukta olan içerikleriniz zamanla yükselme evresine gireceği gibi anahtar kelimelerle ilgili yayınlanan içerikler daha üst sıralarda çıkmaya başlayacaktır. SEO nasıl yapılır ? Şuana kadar anlattıklarımız iç seo çalışmalarında yapılması gereken kriterlerdi.

 • Görsel tanımlamaları

Kullanılan görsellerin neyle bağlantılı olduklarını göstermek için alt etiketlere yer verin, açıklama bulunduran görseller içerikleri değerlendirir. Ayrıca görsel aramalarda daha üst sıralarda yer bularak resimlerden hit almanıza yardımcı olur.

Dış Seo Nasıl Yapılır ?

Seo’nun bir diğer önemli faktörü dış SEO çalışmalarıdır. Dış SEO çalışması yapmadan başarı elde etmek mümkün müdür ? bu soruyla sık karşılaşırız cevabına gelecek olursak evet mümkündür ancak dış SEO çalışması yapmadan 2 yılda elde edeceğiniz başarıyı çalışmalarla 3 ayda elde edebilirsiniz.

 • SEO Backlink  İlişkisi

Öncelikle şunu hatırlatarak başlayalım “Hitsiz link, linksiz hit olmaz” birçok kişinin yaptığı hatadır. Örneğin; yeni bir site açtınız 100 ziyaretçisi var ve sitenizi yükseltmek için linkler aldınız sitenize 200 referans link geliyor! üstelik bu alınan linklerden sitenize ziyaretçi gelmiyor. Hiçbir faydası olmayacaktır.  Arama motorları alınan linklerin tamamen doğal olmasını istemektedir. Eğer sitenizi ziyaret eden kişi sayısıyla orantılı şekilde çalışma yaparsanız verimi maksimum düzeye çıkarmış olursunuz.

SEO nasıl yapılır ? Sorusunun cevabını büyük ölçekte linkler oluşturmaktadır. Ancak birçok kişi bu kavramı yanlış anlar ve fazla link beni yükseltir diye düşür ama fazla link almak size zarar verir. Sektörünüzle bağlantılı, size ziyaretçi kazandırabilecek, otoriter sitelerden linkler almanızı tavsiye ederiz.

 • Text Link Çalışması

Text linkler en yayıngın olarak kullanılan link çalışmasıdır. Title belirlemenize izin verirken hedef kelimelerinizi ön plana çıkarmanızı sağlar.

Link çeşitliliği

Alınan sitelerden iyi bir verim almak için gelen linklerin farklı türlerdeki platformlardan gelmesini sağlayın kısaca değinerek hepsinden bahsedelim;

Tanıtım Yazıları

Alınan tanıtım yazıları birer text reklamdır. Asıl amacının verdiğiniz hizmeti ve sitenizi tanıtmak olduğunu asla unutmayın, tanıtım yazılarını sektörünüzden veya bağlantılı sitelerden alın, news kayıtlı haber siteleri, kişisel bloglar’dan alabilirsiniz.

Forum Tanıtımı

Kitlelere ulaşmanın diğer bir kolay yolu ise forumlardır. Sadece kaliteli ve kitlesi olduğunu düşündüğünüz yerlerden tanıtım ve site linkinizi ekleyerek çeşitlilik sağlayabilirsiniz.

Sözlük Tanıtımları

Forumlar gibi kitlenin yüksek olduğu alanlardan bir tanesidir. Kaliteli kitlesi olan sözlüklerde doğrudan reklam olduğunu göstermeden tanıtımlarınızı yapabilirsiniz.

Video Çalışmaları

Youtube ve Dailymotion başta olmak üzere video sitelerinde size özel kanallarla sektörünüzle alakalı videolar ekleyip tanıtım bölümlerinde site linklerini ekleyebilirsiniz.

Soru- Cevap siteleri

Soru cevap sitelerinde sektörünüzle alakalı sorulmuş ve yanıtını barındırdığınız sayfalara veya sitenize link vererek kullanıcılara yardımcı olabilirsiniz.

 • Sosyal Medya Çalışmaları (Permanent link çalışması)

Sosyal medya hesaplarında yapılan paylaşımlar birer permanent link türü olarak index alır. Bu türün tanıtım yazılarından çok farkı yoktur. Yaptığınız açıklamanın ilk satırı title devamı ise açıklama olarak index alırlar. Link çeşitliliğinde kesinlikle kullanmanız gereken bir yöntemdir. Birçok sosyal platformda aktif olarak yer almaya özen gösterin.

Diğer bir taraftan en kolay hit kaynağıdır. Google ™ başta olmaz üzere bazı arama motorları reklam verimliliğini artırmak için ziyaretçilerin internet gezintilerini çerez olarak kayıt altına alır. Son dönemlerde bu çerezler sıralamalarada etki etmeye başladı. Kullanıcılar aradıkları sonuca daha hızlı ulaşsın diye çereze kaydedilen siteler daha üst sıralarda yer alabiliyor.

 • İmage link Çalışmaları

En hızlı verimlilik alacağınız çalışma türüdür. Bir diğer tanımıyla banner linkler, doğru bir optimizasyonla en hızlı sonuç alabileceğiniz çalışma türüdür. Banner linkler alırken, alınan sitenin kalitesi, otoritesi ve ziyaretçi sayısını incelemeniz gerekmektedir. Görsele eklenen linkte title kullanımı, hedef linke mutlaka title olarak anahtar kelimenizi eklemelisiniz.

SEO çalışmalarındaki en temel faktörleri basit bir dille anlattık, yapılacak çalışmaların hepsi birbiriyle bağlantılı bir işleyiş sistemi içerisindedir. Özellikle teknik ve iç seo çalışmalarını tamamlamadan dış SEO nasıl yapılır ? Başlığında yapılması gerekenlere detaylı olarak yer verdik. Çalışmalarınızı sistematik ve düzenli olarak yapmanızı tavsiye ederiz.