Arama motoru optimizasyonu yani SEO, web sitenizin Google ve diğer arama motorları tarafından yönlendirilen organik trafiğini ve dönüşümlerini artıracak şekilde yapılandırma sürecidir.

Site geliştirme, içerik oluşturma, görsel hazırlama, kullanıcıları memnun etme süreçlerinin tamamında SEO vardır.

Eğer internet ortamında web sitenizin var olmasını ve iyi bir kitleye ulaşmasını istiyorsanız SEO kaçınılmazdır.

SEO’nun üç temel unsuru vardır:

  • İndeksleme:Arama motorlarının web sayfalarınızı tarama ve dizine ekleme sürecidir.
  • Alakadüzeyi : Kullanıcıya sunmak istediğiniz bilgi ile kullanıcının ulaşmak istediği bilginin alaka düzeyi.
  • Optimizasyon ve Referans Bağlantılar : Dış bağlantılararacılığıyla içeriğinizin alaka düzeyini ve otorite sinyallerini güçlendirme sürecidir.

Web sitenizin arama motorlarına gönderdiği otorite sinyallerini ve alaka düzeyini optimize etmek, sıralamanızı artırabilir. Bu da ziyaretçileri sitenize çeker. Başta Google olmak üzere arama motorlarına gönderdiğiniz sinyaller ne kadar alakalı olursa, ziyaretçileri o kadar iyi hedeflersiniz.

Arama motorlarında gerçekleştirilen her arama bilgiye ve merak ettiklerimize ulaşma duygusunu temsil eder. Kullanıcılar karşılarında her zaman aradığı sonuçları görmek isterler. Web sitenizde alaka düzeyi içeriklerle kullanıcıların karşılarına çıktığınız zaman hem marka bilinirliğiniz hem de sayfa otoriteniz artacak.

Google’da ortalama saniyede 60.000’den fazla arama yapıldığını düşünürseniz, bu insanların içerisinde hedef kitle olarak belirlediğiniz kesimin karşısına alakalı bir sonuçla çıkmak için SEO çalışması yapmanın ne kadar önemli olduğunu fark edebilirsiniz.

Ayrıca e-ticaret yaptığınızı da düşünürsek bu kitlelerin potansiyel bir müşteri olduğunu ve size ciddi rakamlar kazandırabileceğini de bilmeniz de fayda vardır.

SEO ile ücretli arama sonuçları aynı değildir. SEO uzun soluklu ve kalıcı bir çözüm iken ücretli arama sonuçları cebinizdeki paranın miktarına göre yaşar.

Aşağıdaki resimde kırmızı kutu içerisindeki sonuçlar ücretli arama sonuçlarını oluşturuyor iken, diğer kutucuk içerisindeki sonuçlar ise organik arama sonuçlarıdır. Organik arama sonuçları SEO çalışmalarının ne kadar başarılı olduğuna göre değişir.

 

SEO'yu Anlamak

 

Organik arama sonuçlarında çıkmak için herhangi bir ücret ödemesi yapmanıza gerek yoktur.

Şunu da bilmekte fayda vardır. Google’ın zirvesi dediğimiz ilk sayfa sonuçlarında çıkabilmek giderek zor hale gelmeye başladı. Bunun bir nedeni ise yıllarca uyarmamıza rağmen manipüle yöntemlerin kullanılmış olmasıdır.

Ayrıca Google’ın reklam politikası da organik sonuçlarda ilk sayfada çıkmayı güçleştirmektedir. Çıksanız bile eğer rekabeti yüksek bir sektörde iseniz ücretli arama sonuçları sıralamanızın üzerinde çıkacaktır.

Yine de, organik arama sonuçları birçok e-ticaret işletmesi için yüksek performanslı bir pazarlama kanalı olmaya devam ediyor. Bazı araştırmalar, organik aramadan kaynaklanan ortalama trafiği ve geliri sırasıyla yaklaşık yüzde 50 ve yüzde 40 olarak ortaya koymaktadır.

Ancak deneyimlerime göre, organik arama yüzdesi bir markanın büyüklüğüne, tüm pazarlama kanallarının olgunluğuna ve harcamasına göre değişiyor. Diğer dijital kanallar (sosyal, e-posta, arama reklamları) için pazarlama harcaması ne kadar yüksek olursa, organik arama yüzdesi de o kadar düşük olabilir.

Organik arama yoluyla trafiklerinin ve gelirlerinin yüzde 75’ini sağlayan işletmeler olduğunu da belirtmeden geçmeyelim. Ancak bu düzeyde bağımlılık büyük risk içerir. Çünkü tek bir algoritma güncellemesi ile tüm trafik alt üst olabilir.

Farklı pazarlama kanallarını kullanan bir işletme bile organik arama yoluyla trafik ve gelirin en az yüzde 10’unu sağlamalıdır.

Sonuç olarak, SEO zaman ve uzmanlık gerektirse de (bu da paraya mal olabilir), faydaları genellikle uzun ömürlüdür.

Bu nedenle SEO, ürün planlama, pazarlama ve müşteri desteğinden dijital strateji, tasarım, geliştirme ve dağıtımın açık alanlarına kadar bir kuruluşun birçok yönüne dokunmalıdır.