İnternet kullanıcı sayısının son yıllarda yüksek bir portföye ulaşması kullanıcıların sanal alışverişe olan güvenin artması ile büyük bir ticari pazar haline geldi. Ancak pazarın hızlı büyümesi rekabet oranın ıda oldukça üst seviyelere çıkarmış oldu. Bu nedenle arama motoru optimizasyonu yani SEO faktörü her geçen gün daha önemli bir endüstri haline geldi.

Ürünlerini pazarlamak isteyen kurumlar arama motorları üzerinde daha üst sıralara gelerek doğal reklam yapıp potansiyel müşterilerine kolayca ulaşabiliyor. Ancak SEO alanında eğitim veren kurum sayısının neredeyse olmaması ve Google’ın Panda ve Penguin güncellemeleriyle algoritmasının çözülmesi zor bir hale getirmesi SEO hizmeti veren birçok kurumu zor durumda bıraktı. Özellikle 2016 yılında yapılan yenilikler SEO endüstrisinin geleceği ne olacak sorularını beraberinde getirirken Amerikan DATA şirketi Borrell Associates yaptığı araştırmayla merak edilen soruları cevapladı;

2008 yılından 2016 yılına kadar büyük bir çıkış yakalayan SEO pazarı yılın başlarında 65 Milyar$’lık hacmiyle tarihinin en yüksek değerine ulaşırken veriler bu büyümenin 2018 yılında 72 milyar $ 2020 yılında 79 milyar $ değerine ulaşacağını açıkladı.

SEO’nun sürekli büyüme nedenleri

Kullanıcı sayısının artması: Genç jenerasyonun teknolojiyle birlikte büyümesi bilinçli ve aktif kullanıcı sayısının artmasına neden oluyor. Yaşlı nüfus ise her geçen gün interneti hayatının bir parçası olarak kabul edip kullanım oranını artırıyor.

Daha fazla arama: Kullanıcı sayısının artmasıyla beraber arama motorları üzerinde yapılan aramalarda hızla artıyor. Ayrıca internetin sınırsız bir kaynak olduğunu keşfeden kullanıcılar ulaşmak istedikleri bilgilerin kesinliğini teyit etmek için alternatif aramalarla beraber araştırmalarını derinleştiriyor.

Daha fazla görünürlük daha fazla satış: Müşteriler satışını yaptığınız ürünün varlığından haberdar olmasa satışınıda yapamazsınız. Arama motorları üzerinde aktifliğinizi artırarak daha fazla insana ulaşırsanız ürününüzün varlığından daha fazla insan haberdar olur ve buna bağlı olarak satış oranları da artar.

Geleneksel reklam gücünün azalması: Geçmişte televizyon, gazete, radyo gibi insanların aktif olarak kullandığı alanlarda reklam yapılarak insanlara ulaşılabilirken internettin hayatımıza girmesiyle geleneksel faktörlere olan ilgi büyük oranda azaldı. Yani televizyon, gazete, dergi gibi alanlarda reklamlar artık daha az insana ulaşırken aynı bütçe ile internetten daha fazla insana ulaşılabiliyor.

Artan SEO geliştirmeleri: Bir internet sitesine sahip olmak pazarın en kolay aktivitesi en zor kısmı ise arama motorları üzerinde varlığınızı artırmaktır. Sürekli yapılan SEO geliştirmeleride bir uzmana duyulan ihtiyacı artırmaktadır.

Kısaca beş yıl önce SEO’nun öneminin artacağı biliniyordu ancak bu kadar büyük bir değere ulaşacağı ön görülmemişti. Gelecek yıllarda ise nasıl bir gelişme göstereceğini tahmin etmek oldukça zor gibi gözüküyor.