SEO alanında yeni misiniz? SEO çalışması nasıl yapılır yazımız, SEO yani arama motoru optimizasyonu konusunda detaylı bilgiler almanızı sağlayacaktır.

SEO Nedir?

SEO çalışması nasıl yapılır sorusuna cevap vermek zordur. Çünkü SEO çalışmaları içerisinde birçok ayrıntıyı barındırır. SEO çalışması yapmadan önce SEO nedir konusu bilinmelidir. Bu kavramın tam karşılığı öğrenilince SEO çalışması yapmak daha kolay hale gelecektir.

SEO: Arama motorları üstünden ücretsiz bir şekilde, doğal yollarla trafik elde etme sürecidir. SEO çalışmalarında tüm uygulamaların doğal ve organik olması önemlidir.

!!! Bu makalede vereceğimiz bilgilerin genel amacı sitenizin sıralamasını iyileştirmektir. Serp sonuçlarında daha iyi sıralama alarak daha fazla potansiyel müşterilere ulaşabilirsiniz.

Bir web site yaptınız fakat sıralamalarda görünmüyorsa yolunda gitmeyen bir şeyler vardır. Bu tip durumlarda yapmanız gereken ilk şey web sitenizin performansını ölçmek olmalıdır.

SEO çalışmaları temel kurallara sahip olsa da zaman içerisinde değişen faktörleri içerisinde bulundurur. Bu yüzden bugün kabul gören uygulamalar yarın kötü sonuçlara neden olabilir. Değişen faktörlerin olmasından dolayı SEO çalışmaları web site online kaldığı müddetçe devam eden bir süreçtir.

SEO’nun Unsurları

SEO unsurları zamanla değişse de algoritmaları takip edip güncel kalmak gerekmektedir.

Arama motoru algoritmalarında değişiklik yapılsa da geçmişte önemli olan birçok SEO unsuru, gelecekte de önemli olacaktır. Bu temel unsurlar doğru yapılandırıldığında SEO çalışmalarına her zaman bir sıfır önde başlanır.

SEO’nun en önemli unsurları herkes tarafından iki başlık altında ele alınır. Bunlar sayfa içi ve sayfa dışı SEO unsurlarıdır.

SEO çalışması nasıl yapılır konusunu anlamak için özellikle bu 2 unsurun iyi bir şekilde anlaşılması gerekmektedir.

 1. İçerik

SEO uzmanlarının tamamı içerik kraldır der. En önemli SEO unsuru olan içerik, SEO var olduğu müddetçe önemini koruyacaktır. SEO çalışmalarında sadece içerik oluşturmak yeterli değildir. Ayrıca içeriklerin kaliteli olması gerekir.

İçerik oluştururken dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır. Bu unsurlara dikkat edilerek içeriklerin kalitesi arttırılabilir.

# İçerik uzunluğu: yapılan araştırmalara göre uzun içerikler kısa içeriklere göre daha iyi sıralama almaktadır. Tabi her uzun içeriğin iyi sıralama alması mümkün değildir. İyi sıralamada içerik uzunluğunun yanı sıra verilen bilgilerin kalitesi de önemlidir.

# Anahtar kelime: içerik oluşturulmadan önce kullanıcıların yaptığı aramalar araştırılmalıdır. Yapılan aramalardaki kelime ve kelime öbekleri sizin anahtar kelimeniz olacaktır. İçeriklerinizde bu anahtar kelimeleri geçirerek bulunabilirliğinizi arttırabilirsiniz.

# Benzersiz olmak: internet ortamında çok sayıda web site vardır. Ele almayı düşündüğünüz bazı konular diğer web siteler tarafından ele alınmış olabilir. Bu durum benzersiz olmanıza engel değildir. Kendi stilinizi oluşturup, verilmeyen bilgilere de yer vererek benzersiz olabilirsiniz. Verilmeyen bilgileri de ele almanız kalite puanınızın artmasını da sağlayacaktır.

!!! Bir web sitenin kaliteli ve benzersiz içeriklere sahip olmadan SEO çalışmalarında başarılı olması imkansızdır.

 1. Web Site Mimarisi

SEO çalışmalarının başarıya ulaşmasında web site mimarisinin payı yüksektir. Web site mimarisini doğru yapılandırmak için aşağıdaki soruları kendinize sorun. Vereceğiniz cevaplara göre iyileştirmeler yapabilirsiniz.

 • Arama motoru örümcekleri web sitenizi kolay tarayabiliyor mu?
 • Yinelenen içerikleri yöneten sisteme sahip misiniz?
 • Web siteniz mobil cihazlara göre optimize edilmiş mi?
 • Web site yükleme hızınız yüksek mi?
 • Sayfa URL’leri anahtar kelimeleri içeriyor mu?

!!! Bu sorulara olumsuz yanıt verdiğiniz kriterlere göre optimizasyon yapın. SEO çalışmalarınızın başarılı olması için önemlidir.

 1. HTML

HTML içerisinde yer alan bilgiler en az web site mimarisi kadar önemlidir. HTML ayrıntılarına odaklanarak arama motoru örümceklerinin içeriklerinizi daha iyi anlamasını sağlayın.

# Başlık Etiketleri: SEO, birçok unsura içerisinde barındırmaktadır. Bu unsurlardan bazıları diğerlerine göre daha ön plana çıkar. Kullanılan başlık etiketleri bunlardan birisidir.

Başlık etiketleri makalelerin başlıklarını tanımlamak için kullanılır. Serp sonuçlarında sayfaların ön izleme snippetlarını görüntülemek için kullanılırlar. Bu etkisinden dolayı hem SEO hem de sosyal paylaşımlar için önemlidir.

# Meta tanımlamaları: SEO çalışmalarında tüm ayrıntılar önemlidir. Küçük bir ayrıntılı bile daha iyi sıralama almayı sağlayabilir. Bu ayrıntılarda birisi de meta tanımlamalarıdır.

Açıklayıcı, kısa ve öz bir şekilde meta açıklama girilmelidir. Bunun organik trafiğinizde olumlu etkisi olacaktır. Meta tanımlamaları göz ardı etmek kimi zaman olumsuz sinyallerin oluşmasına neden olabilir.

Sayfa Dışı SEO (Off Page SEO)

Sayfa dışı SEO çalışmaları, web sitelerin arama motoru sonuçlarındaki görünürlülüğünü arttırmak için yapılır. Kendi içerisinde belirli unsurları vardır. Temel olarak görülen sayfa dışı SEO unsuları şunlardır.

 1. Güven

Güven, en etkili SEO unsurlarından birisidir. İnsanlar başarıya odaklanırken güven unsurunu gözden kaçırabilir. Markanızı güçlendirerek hem kullanıcıların hem de arama motorunun güvenini kazanabilirsiniz.

!!! Web sitenizin güvenilirliğini arttırmak için aşağıdaki soruları kendinize sorup cevaplayın. Eksik gördüğünüz kısımlar için çalışma yaparak güven arttırın.

 • Web sitenizi güvenilir hale getirmek için neler yaptınız?
 • Ziyaretçiler sitenizde zaman geçiriyor mu, yoksa geldikleri gibi gidiyorlar mı?
 • Web siteniz ne zamandan beri yayın hayatına devam ediyor?
 • Google tarafından verilen bir ceza var mı?
 • Aşırı reklam kullanımı söz konusu mu?
 1. Gelen Bağlantılar (Backlink)

Sürekli algoritma değişikliği yapılsa da gelen bağlantılar sıralama yükseltme konusunda etkili olmaya devam ediyor. Web sitenize yüksek kaliteye sahip bağlantı sağlayarak sıralamanızı yükseltebilirsiniz.

Gelen bağlantı oluştururken dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır. Aşağıdaki unsurlara dikkat ederek kaliteli gelen bağlantı profili oluşturabilirsiniz.

 • Aynı içeriğe sahip web sitelerden bağlantı almak bağlantı kalitesinden daha önemlidir.
 • Geçmişte herhangi bir web siteden bağlantı aldınız mı?
 • Gelen bağlantı profilindeki çapa metin dağılımı nasıl?
 • Web sitenizin ana ve alt sayfalarına kaliteli yerlerden bağlantı geliyor mu?
 1. Sosyal Medya Çalışmaları

Özellikle 2016 yılından beri sosyal medya paylaşımlarının SEO’ya katkısı kendisini göstermektedir. Sosyal medya paylaşımları yaparak SEO çalışmalarınızda başarıyı yakalayabilirsiniz.

Google Benim İşletmem, Twitter, Facebook, Linkedin ve Pinterest paylaşımları yapmaya odaklanın. Yapacağınız paylaşımlar organik trafiğinizin artmasını sağlayacaktır.

SEO Türleri Nelerdir?

Makalemizin başından beri sizlere hem sayfa içi hem de sayfa dışı SEO unsurları hakkında bilgi verdik. Skalamızı genişlettiğimizde 2 farklı SEO türü ile karşılaşıyoruz. Bunlar teknik SEO ve yerel SEO çalışmalarıdır.

 1. Teknik SEO

İçerik üretimi dışında yer alan diğer çalışmaları kapsayan bölümdür. İçeriklerin üst sıralarda yer alması için temel, teknik SEO ile atılmalıdır.

Teknik SEO, arama motoru örümceklerinin web sitenizi kolay taraması için yapacağınız çalışmalardır. Teknik SEO doğru yapılmadan en kaliteli içerikler bile iyi sıralama alamaz.

 1. Yerel SEO

Yerel aramalarda web site görünürlülüğünü arttırmak için yapılan çalışmalardır. Yerel SEO çalışmaları genel SEO çalışmalarından farklıdır. Yerel SEO çalışmalarında başarıya ulaşmak için aşağıdaki kriterlere odaklanılmalıdır.

 • Bağlantı sinyalleri
 • Mobil sinyaller
 • Kullanıcı deneyimi
 • Sosyal sinyaller
 • Yerel sinyaller
 • Verilen bilgilerin doğruluğu
 • İnceleme sinyalleri

Arama Sonuçlarında Listelenmek

Web sitenizin arama sonuçlarında yer alması için yapmanız gereken eylemler vardır. Arama sonuçlarında yer almak için Google botlarının web sitenizi taraması gerekmektedir.

Bir web siteniz varsa 3 adımda Google sonuçlarında listelenmesini sağlayabilirsiniz.

 1. Site Haritasının Oluşturulması

Site haritaları, arama motoru örümceklerine hangi içeriklerin önemli olduğunu gösterir. Web sitenizi Google’a tanıtmadan önce bir site haritası oluşturmanız gerekmektedir.

site haritasının oluşturulması

!!! WordPress sitelerde Google Site Haritaları ya da Yoast SEO eklentileriyle site haritası yapabilirsiniz.

 1. Google Search Console Kaydı

Web site haritasını yaptıktan sonra Google Search Console’a tanıtmanız gerekmektedir. Gmailinizi kullanarak web sitenizi Google Search Console hesabınıza bağlayabilirsiniz. Eğer Gmail hesabınız yoksa Gmail hesabı oluşturmanız gerekir.

search console kayıt

 1. Web Site Mülkünüzü Ekleyin

Google Search Console hesabınıza tam URL girerek web site mülkünüzü ekleyin.

mülk ekleme adımı

Ekledikten sonra doğrulama yapın. Doğrulama için sistem size birkaç seçenek sunacaktır. Size uygun olan bir seçeneği kullanmanız yeterlidir.

mülk doğrulama

Web site trafiğini takip etmek için Google Analytics hesabı da oluşturun. Sistemin vereceği kodu web sitenize ekleyerek gelen trafiği inceleyebilirsiniz.

Google Analytics kurulumunu yaptıysanız Google Search Console’a bağlayın.

Site İçi SEO (On Page SEO)

Site içi SEO (On Page SEO), arama sonuçlarında web site görünürlülüğünü arttırmak için yapılan site içi çalışmalardır. Off Page SEO çalışmaları dışında kalan çalışmaların tamamıdır da denilebilir.

Arama motoru botları web sitenizi tararken nelere dikkat ettiğine odaklanın. Arama motorunun dikkat ettiği kriterleri optimize ederek iyi sıralamalar elde edin.

Sayfa içi SEO çalışmalarında bazı temel kriterler bulunur. Şimdi bu temel kriterleri maddeler halinde ele alıp detaylarına ineceğiz.

 1. Kullanılan Anahtar Kelimeler

Anahtar kelimeler, arama yapan kişilerin kullanmış olduğu kelime ve kelime gruplarıdır. Bir makalenin neyle alakalı olduğunu ifade etmek için anahtar kelimeler kullanılmalıdır. Doğru anahtar kelimeler seçilerek makalelerin neyi içerdiği daha iyi vurgulanabilir.

Arama motoru örümceklerine makalelerin içeriğini belirtmek için anahtar kelimeler kullanılmalıdır. Kullanıcıların kullandığı anahtar kelimeleri bulmak için Google anahtar kelime planlayıcısı size yardımcı olacaktır. İşletme web sitelerinde satın alma potansiyeli yüksek olan anahtar kelimeleri kullanın. Bunlar sayesinde düşük organik hitlere bile yüksek kar elde edilebilir.

anahtar kelime planlayıcı kurmak

İnşaat sektöründe bir web sitenizin olduğunu düşünelim. Kullanıcı eğer pencere nasıl takılır şeklinde arama yapıyorsa yardıma ihtiyacı vardır. Bu aramayı yapan kişilerden iş alma ihtimaliniz yüksektir. Hit getirecek anahtar kelimeler yerine potansiyel müşteri çekecek anahtar kelimeleri kullanın. Bu durum daha fazla kar elde etmenizi sağlayacaktır.

 1. Benzersiz Sayfa Başlıkları

Tüm sayfaların bir başlığı olmalıdır. Kullanılan başlıklar içeriklerin neyle alakalı olduğu hakkında bilgi vermelidir. Başlıklarda anahtar kelimeye yer verilerek içerik hakkında bilgi verilebilir.

!!! Kırmızı elmayla alakalı içeriğe yeşil elma şeklinde başlıklar vermeyin. İçeriğiniz neyle alakalıysa o yönde başlıklar kullanın. Kesinlikle kullanıcıları yanıltıcı eylemlerde bulunmayın. Bunu göz ardı edecek olursanız organik trafik kaybı yaşayabilirsiniz.

!!! Yanıltıcı başlıklar kullanılırsa kullanıcılar sayfayı hızlıca terk eder. Bu durum sayfada kalma süresini düşürür. Sayfada kalma süresinin düşmesi olumsuz SEO sinyallerindendir.

benzersiz başlıklar

Kullandığınız başlıklarda tıklamaya teşvik edici kelimeler yer almalıdır. Bunu yaparken başlık gereksiz düzeyde uzatılmamalıdır. Kısa ve öz olmasının yanı sıra ilgi çekici olmalıdır.

 1. Meta Açıklama Etiketleri

Sayfada yer alan meta açıklamaları Google tarafından snippet olarak kullanılır. Başlıklar içerik hakkında bilgi verir. Meta açıklamalarsa başlıkları detaylandırır.

İçerik başlıklarında ele alamadığınız konuları meta açıklamada ele alabilirsiniz. Bu sayede içeriğinizin neyle alakalı olduğunu anlatabilirsiniz. Ayrıca başlıklarda olduğu gibi meta açıklamalarda da ilgi uyandırıcı cümlelere yer verilmelidir. Hiçbir zaman kullanıcıları yanıltıcı meta açıklamalar kullanılmamalıdır.

Doğru Robots.txt Oluşturulması

Kullanılan site haritaları içeriklerden arama motorunun haberdar olmasını sağlar. Robots.txt, arama motorunun hangi sayfaları taraması gerektiği hakkında bilgi verir. Bazı sayfaların arama motorunda listelenmemesi için robots.txt dosyası yapılandırılmalıdır.

Web Site Mimarisi

Web site mimarisi, Google botlarının web sayfanızın yapısını anlamasını sağlar. Doğru yapılandırma sayesinde hangi sayfaların görüntüleneceği belirlenmektedir.

Web site mimarisi oluşturulurken URL anlamında dikkat edilmesi gereken şeyler vardır. Aşağıda maddeler halinde ele alacağımız unsurları gözden kaçırmayın.

 1. SSL Sertifikası Kullanımı

SSL sertifikası, web site güvenliğini arttırmak için gerekli olan bir unsudur. Google, web site güvenliğini artık bir sıralama faktörü haline getirdi. SSL sertifikası kullanımı bu yüzden daha iyi sıralama alma konusunda etkilidir.

SSL, kullanıcıların web sitenizde paylaştığı kredi kartı bilgileri gibi önemli bilgilerini korur. Web sitelerde yer alan https işaretlemesi web sitenin güvenli olduğunu göstermektedir.

ssl sertifikası kullanımı

Web sitenizde SSL sertifikasının olup olmadığını kontrol edin. Google Chrome tarayıcınıza web site URL’sini yazıp giriş yapın. Yeşil kilit simgesi URL başında yer alıyorsa web sitenizde SSL sertifikası vardır. Eğer bu işaret yoksa en kısa zaman içerisinde SSL sertifikası alın.

!!! SSL sertifikası kurulduktan sonra https şeklinde ikinci sayfalar oluşur. Bu durum yinelenen içerik sorununu ortaya çıkarabilir. Bu sorunla karşılaşmamak için tüm varyasyonların HTTPS olarak yüklenmesi sağlanmalıdır. İlgili yönlendirmeler htacces üstünden 301 olarak yapılabilir.

 1. Kategoriler Oluşturun

Google, web sitelerin alaka düzeyini ölçmek için kategorilerden yararlanır. Bu yüzden verilen hizmetler alakadar kategoriler altında yer almalıdır.

Sağlık hizmeti veren bir işletme olduğunuzu düşünelim. Tüm hizmetlerin aynı kategoride ele alınması uygun olmayacaktır. Cildiye, dahiliye, nöroloji v.b kategoriler oluşturarak hizmetler ayrı kategoride ele alınmalıdır.

Yukarıdaki kategoriler ana hizmet kategorileridir. Bunların içerisinde alt kategoriler de bulunabilir. Örneğin cildiye kategorisinin altında şeker yara bakımı şeklinde bir alt kategori de olabilir. Bu alanda detaylı hizmet veriliyorsa kategorilerin de alt kategorilere sahip olması gerekir.

!!! Yukarıdaki şekilde kategorilere ayırma, web sitenin alaka düzeyini daha iyi ölçmeyi sağlayacaktır. Doğru kategori yapılandırması Google sonuçlarında daha üst sıralarda listelenmeyi sağlar.

 1. Permalinks Temizleme

Sayfa URL’si grip sayısı, rakam veya sembol içermemelidir. Google botları sayfayı anlamak için URL’de yer alan kelimeleri de kullanır. Bu yüzden URL içerisinde anahtar kelimeler yer almalıdır. Kesinlikle anlamsız karakter ve sembollere yer verilmemelidir.

WordPress kullanıyorsanız ayarlar bölümünde yer alan kalıcı bağlantılar kısmına geçin. Buradan uygun olan permalinks ayarını yapabilirsiniz.

permalink yapısı

!!! URL’nin çok uzun olmaması gerekmektedir. Başlıklarınız uzunsa bu tip durumlarda URL’yi özel olarak siz yapılandırın.

İç Bağlantılar

Google, URL yapısını anladıktan sonra insanların da web sitenizi beğenmesini istersiniz. Doğru iç bağlantılar kullanıcıların isteklerini karşılamanızda yardımcı olacaktır. En iyi sayfalara yönlendirme yapmak için iç bağlantılar kullanılmalıdır.

 1. Web Site Menüsü

Web sitenizi kurunca ilk olarak ana sayfa menüsü oluşturun. Buna gezinme çubuğu da diyebiliriz. Bu kısım kullanıcıların ihtiyaç duyduğu içeriklere kolay yoldan ulaşmasını sağlayacaktır.

web site menüleri

Web site menüsü alt sayfaların tamamında da yer almalıdır. Kullanıcıların geri butonuna tıklamadan diğer kaliteli içeriklere bu sayede ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

 1. Web Site Navigasyonu

Web site navigasyonu, bulunan içeriğin konumunu belirlemeyi sağlar. Kullanıcılar navigasyon sistemi sayesinde temel hizmet sayfasını rahatlıkla bulabilir.

WordPress sistemini kullanıyorsanız Breadcrumbs sistemini kullanarak navigasyon oluşturabilirsiniz. Kullanıcılar ilgili konumları takip ederek hizmet aldıkları sayfaya ulaşabilecektir.

SEO Dostu İçerik

Düne kadar çok sayıda içeriğin olması daha iyi sıralama almayı sağlıyordu. Panda ve Penguen gibi algoritma güncellemeleri sonrasında bu durum değişti. Artık çok fazla içerikten ziyade içeriğin kalite düzeyi önemli hale geldi.

Çok sayıda içerik üretmek yerine artık kaliteli içerik üretmeye odaklanılmalıdır. Şimdi sizlere kaliteli içerik üretmenize yardımcı olacak ipuçlarını ele alacağız.

 1. İlginç ve Faydalı İçerikler

İçeriklerinizin sıkıcı olması organik trafik kaybına neden olur. Bu yüzden içeriklerin ilginç olması gerekmektedir.

Rekabeti yüksek bir sektördeyseniz ilginç ve faydalı içerikler üretmelisiniz. İlginç ve faydalı içerikler rakiplerinizden daha fazla tercih edilmenizi sağlayacaktır. Marka bilinci oluşturmak için ilginç ve faydalı içerik arayışında olun.

 1. Kolay Okunan İçerikler

İçeriklerinizde ne kadar basit dil kullanırsanız okunabilirlik düzeyi o kadar iyi olacaktır. İçerik oluştururken uzun cümlelerden kaçının. Kurulan cümlelerin uzun olması kullanıcıların cümleleri tekrardan okumasını gerektirebilir.

İçerik uzmanlarının tamamı içeriklerin ilkokul 4. Sınıf düzeyinde yazılmasının gerekli olduğunu söylüyor. İçeriklerinizi düzenlerken Hemingway gibi araçları kullanabilirsiniz.

 1. İçerik Tasarımının Düzenlenmesi

İçeriklerin edebiyat kurallarına göre düzenlenmesi gerekmektedir. Uzunca bir metin halinde olan içerikler kullanıcılar tarafından tercih edilmez.

İçeriklerinizde uzun cümlelerden kaçının. Anlatılanları paragraflara bölün. Bunun gibi yapacağınız düzenlemeler içeriğe olan ilgiyi arttıracaktır.

!!! İçerik tasarımını düzenlerken sorun yaşıyorsanız aşağıdaki tavsiyelerimize göz atın.

 • Alt başlıklar kullanarak içerikleri bölümlere ayırın.
 • Öğeleri listelemek için madde işareti kullanın.
 • Her 100 ila 200 kelimede bir paragraf kullanın.
 • Tüm paragrafları ve cümleleri kısa tutun.
 • İçeriklerinizde en az 16 piksel yazı boyutu kullanın.

Bağlantı Metinleri

İçerikleriniz de diğer içeriklerinize bağlantı verin. İç bağlantıları kullanmanız SEO çalışmalarınıza katkı sağlayacaktır.

 • Bağlantı metinleri okuyucuların daha fazla bilgi edinmesini sağlar.
 • Yüksek değerli içeriği iç bağlantı kazanmasını sağlar.
 • Google’ın içeriğinizi daha iyi anlamasını sağlar.

Bağlantı metinleri kullanılırken çağa metinler tercih edilmelidir. Bunlar diğer sayfalara bağlamak için kullanılan köprü metinleridir. Bağlantı metinlerinde iyileştirme yapmak için ipuçlarımızı dikkate alın.

 1. Kısa ve Güzel Bağlantı Metinleri

Bağlantı çapa metinleri 3-5 kelimeden oluşmalıdır. Çapa metinler alakadar konulara ulaşılmasını sağlar. Bu sayede kullanıcılar daha fazla bilgi edinir. Çapa metinlerinin güzel olması daha fazla tıklanmasını sağlayacaktır.

bağlantı metinleri optimizasyonu

 1. Bilgi Verici Bağlantı Metinleri

Bağlantı metinleri elbette tüm bilgileri içermez. Kullanıcılara ilgili konuyla alakalı daha fazla bilgi edinmeyi sağlar.

Bu etkisinden dolayı bağlantı metinleri seçilirken bilgi verici olması gerekmektedir. Kullanıcı bağlantı metnine tıkladığı zaman neyle karşılaşacağını önceden bilmelidir.

 1. Uygun Sayfalara Bağlantı Verilmesi

Sırf bağlantı vermek için bağlantı metinleri kullanılmamalıdır. Bağlantı metinleri kullanılırken mutlaka yönlendirilen sayfanın alakadar olmasına dikkat edin.

İç bağlantılar verilirken amaç kullanıcıyı web sitede daha fazla tutmaktır. Eğer anlamsız sayfalara bağlantı verirseniz bu durum bağlantı metinlerinin tıklanmamasına neden olur.

 1. Metin Görünürlülüğünün Arttırılması

Bağlantı metinlerinin ana metinden ayırt edici özellikte olması gerekir. Bu yüzden bağlantı metninin görünürlülüğünün arttırılması gerekmektedir.

Bağlantı metinlerinde altı çizili ve farklı renkte tasarımlar kullanılmalıdır. Bu sayede alt metinlerin görünürlülüğü arttırılır. Asıl amaç kullanıcının bağlantı metinlerini ayırt edebilmesini saplamaktır.

 1. Zararlı Sitelerden Kaçının

Kötü yazılım içeren ve düşük kaliteli içeriği olan sitelere bağlantı vermeyin. Bu tarz sitelere bağlantı vermeniz sıralama kaybetmenize neden olabilir. İçeriklerinizde daime otoriter sitelere bağlantı vermeye özen gösterin.

 1. Çapa Metinleri Farklılaştırın

Çapa metinlerinde sürekli aynı kelimeleri kullanmayın. Site içerisinden sürekli aynı çapa metinle bağlantı verilmesi sıralama kaybına neden olur.

Aynı çapa metinlerinin kullanılması kelime filtresine neden olur. Bu algoritmik ceza ciddi sıralama kayıplarına neden olmaktadır. Sıralama kaybı yaşamamak için çapa metinleri çeşitlendirilmelidir.

Rel=”no follow” Kullanımı

Web site itibarını korumak için dış bağlantılara dikkat edilmelidir. Kalite düzeyi düşük sitelere verilen dış bağlantılar itibarı sarsar. Bu tarz durumların önüne geçmek için dış bağlantılarda Rel=”no follow” etiketi kullanılmalıdır.

spam yorumların engellenmesi

!!! Tüm dış bağlantılarda Rel=”no follow” etiketini kullanmanız spam yorumları da azaltacaktır. Yorum saldırıları genelde dofollow bağlantı almak için yapılır.

Görsellerin SEO Uyumlu Olması

Görseller, daha fazla trafik elde etme konusunda etkilidir. Google resim arama özelliğine sahiptir. Bazı web siteler ağırlıklı olarak görseller üstünden trafik alır. Bu yüzden görsellerin SEO uyumlu olması gerekmektedir.

Görselleri SEO uyumlu hale getirmek için sizlere bazı stratejiler vermek istiyoruz.

 1. Görsellerde Alt Etiket Kullanın

Görsellerin neyle alakalı olduğunu belirtmek için alt etiket kullanılmalıdır. Google botları alt etiket sayesinde görsellerin tanımlamasını yapmaktadır.

Görsellerin alt etiket sayesinde tanımlanması daha iyi görsel sıralamayı sağlar. Ayrıca görme engelli kişiler alt etiketler sayesinde görsellerin neyle alakalı olduğunu anlamaktadır.

görsel alt etiket

 1. Uzun Dosya Adlarından Kaçının

Al etiketi güncellediğiniz zaman dosya adını da güncellemeniz gerekmektedir. Bunu yapmamanız durumunda 0254401.jpg gibi resimler oluşabilir.

!!! Dosya adlarının uzun ve anlamsız olması trafiğin düşmesine neden olur.

Dosyalarınızdan daha yüksek organik trafik almak için dosya adlarını anlamlandırın. Ayrıca dosya adlarının kısa olmasına özen gösterin.

 1. Görsel Site Haritası Oluşturun

Google’ın görselleri daha iyi incelemesi için site haritası oluşturun. Site haritasına benzer resim haritası görsellerin taranmasını kolaylaştırır.

Görseller için site haritasını çeşitli wordpress eklentileriyle oluşturabilirsiniz. Yoast eklentisini kullanıyorsanız içerisinde görsel site haritası da bulunmaktadır. Bu eklenti görsellerin daha hızlı listelenmesini sağlayacaktır.

görsel site haritası

Başlık Etiketleri

Makalemizin başında başlık etiketlerinin içeriği nasıl ayırdığını ele aldık. Şimdi başlık etiketlerinin iyi sıralama almak için nasıl kullanılacağını öğreneceğiz.

 1. Başlık Etiketleri Konu Hakkında Bilgi Verir

Kullanıcılar arama yaptığı zaman başlık etiketleri konu hakkında ön bilgi verir. Başlık etiketlerinin bilgi verici olarak hazırlanması listelenmeyi kolaylaştırır. Hem okuyucuların hem de arama motoru örümceklerinin konuyu anlaması için başlık etiketleri kullanılmalıdır.

 1. Başlık Etiketleri Gereksiz Bilgi İçermemelidir

Başlıklarda kullanıcıların zaman kaybına neden olacak kelimeler yer almamalıdır. Konu hakkında ilgi çekici şekilde ön bilgi verilmesi yeterlidir.

Başlık seçimi yaparken konuyla özdeşleşen başlık seçilmelidir. İçerikte olmayan bilgilerin başlıkta yer alması kullanıcıları yanıltır. Hemen çıkma oranını düşüreceğinden dolayı uzak durulması gereken bir eylemdir.

 1. Başlık Etiketlerinde Uzunluğa Dikkat Edin

Makale başlıklarının gereğinden uzun ya da kısa olmaması gerekir. Yaptığımız analizlere göre 50 ila 70 karakter ideal başlık uzunluğuna tekabül eder. Başlık etiketlerinin bu karakter sayı aralığında olması listelenmeyi kolaylaştırır.

Mobil Optimizasyon

Günümüzde mobil aramalar masaüstü aramalarına oranla daha fazladır. Bu durum mobil uyumluluğun bir sıralama faktörü haline gelmesini sağladı. Yüksek mobil trafiğe sahipseniz web sitenize mobil optimizasyon yapın. SEO çalışmalarında başarıyı daha hızlı yakalamanızı sağlayacaktır.

Web sitenizin tüm mobil cihazlara uyumlu olmasını sağlayın. Son çıkan wordpress temalarının büyük bölümü duyarlı yapıdadır. Bu temalar tüm mobil cihazlarda sorunsuz görünüm elde etmeyi sağlayacaktır.

mobil dostu

!!! Mobile Friendly hizmetini kullanarak web sitenizin mobil dostu olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Web sitelerin hızlı bir şekilde yüklenme daha iyi sıralama almayı sağlar. Mobil ara yüzde yüksek hızlar için AMP kullanılmalıdır. AMP hızlandırılmış mobil sayfalar şeklinde tanımlanır. Geleceğin sistemi olarak görüldüğü için AMP sistemine geçmenizi tavsiye ederiz.

Güncellenme Tarihi: 14.11.2018