2018 Yılının En iyi 25 SEO Analiz Araçları

seo analiz araçları en iyiler

SEO Araçları, gerek kendi siteniz için, gerek ise müşterilerinizin sitesi için yaptığınız çalışmalarda en büyük yardımcılarınız. Peki piyasada bulunan yüzlerce SEO aracından hangisinin ne işe yaradığını, hangisinin gerçekten fiyatının hakkını verdiğini nereden bileceksiniz ? İşte burada devreye sizler için araştırıp hazırladığımız en iyi seo araçları listemiz giriyor.

UPGO olarak geliştirdiğimiz, SEO Analiz Aracı ile ücretsiz analiz yapabilirsiniz.

SEO Aracı Nedir ?

SEO aracı, sitemizi arama motorlarında ön plana çıkartmak için yaptığımız çalışmalarda bizi destekleyen ve kritik önem taşıyan araçlardır. Teknik analiz, backlink analizi, rakip analizi, pazar analizi, içerik analizi, anahtar kelime analizi, sosyal medya analizi vb. konularda bu araçlardan faydalanabilirsiniz. Kimisi ücretli kimisi ücretsiz olan bu araçları sunarken size bu kriterleri de beraberinde belirtiyor olacağız.

SEO Araçları

Backlink Analizi için SEO Araçları

Almış olduğumuz backlinklerin durumunu, kaldırılıp kaldırılmadığını yahut haberimiz olmadan hangi sitelerin bize backlink verdiğini tespit etmek için backlink analiz araçlarına ihtiyaç duyarız. Özenle seçerek hazırlamış olduğumuz bu liste en çok verim alacağınız araçlardan oluşmaktadır.

 

Google Search Console

search console ile analiz

Bazı analiz araçlarının yakalayamadığı linkleri bile yakalayan Google’ın en büyük yardımcımız olan Search Console aracı, bunu Google’ın oldukça hızlı çalışan örümcekleri sayesinde yapıyor. Hangi siteden bizim hangi sayfalarımıza kaç backlink geldiğini basitçe görebileceğimiz bu araçta ilgili sekmeye ulaşmak için panelden ” Sitenize bağlantılar ” sekmesine gitmeniz gerekiyor.

 

Ahrefs

ahrefs seo aracı

Belki de son zamanlarda ismini sıkça duymaya başladığınız bir araç, çünkü Türkiye pazarında payını epey arttırıyor. Backlink analizi, rakip analizi, anahtar kelime analizi, içerik analizi ve yeni gelen güncelleme ile teknik analiz yapabileceğiniz Ahrefs, backlink konusunda ön plana çıkıyor.

7 gün 7 $’lık bir deneme sürümü bulunan Ahrefs’in en düşük planı aylık 99 $ iken, en yüksek planı da aylık 999$ olarak karşımıza çıkıyor.

 

Semrush

semrush seo analiz aracı

Temel olarak Ahrefs’in bir benzeri diyebiliriz Semrush için, Ahrefs’teki neredeyse her fonskiyon Semrush’ta da bulunmakta. Ancak ikisini karşılaştırmak gerekirse Ahrefs’in örümcekleri biraz daha stabil çalıştığından daha verimli sonuç sunuyor diyebiliriz. Semrush’ a son zamanlarda gelen güncelleme ile anahtar kelime analizinin yeni versiyonu size çok yardımcı olacaktır.

 

Moz Pro

moz pro seo analiz aracı

Rand Fishkin’in kurmuş olduğu SEO şirketi Moz’un bir aracı olan Moz Pro, tıpkı Ahrefs ve Semrush ile benzer kategorilerde hizmet sunuyor. Teknik analiz konusunda bizim hoşumuza giden bir araç ancak yine de diğer rakipleriyle kıyaslanamaz. Son olarak Moz Pro’nun 30 günlük bir deneme sürümü olduğunu hatırlatalım.

 

Open Site Explorer

opensite explorer seo analiz

Yine Moz’un bir hizmeti olan Open Site Explorer, günlük ücretsiz 3 sorgu hakkınızın olduğu bir SEO aracıdır. Bu araç direkt olarak backlink ve spam analizi üzerine kuruludur dersek yanlış olmaz . Moz Pro hesabınız varsa sınırsız sorgu hakkına sahip olacağınızı da hatırlatalım. Ücretsiz seo araçları arayanların tercih edebileceği bir alternatif.

 

Majestic

majestic seo analiz aracı

Güzel veriler sunan bir araç olan Majestic, bazı SEO araçlarının yakalayamadığı verileri yakalayıp size grafiksel bir şekilde sunma yeteneğine sahip bir araç. Trust Flow gibi kendi değer birimlerine sahip olan bu araç, siteleri analiz ederken baz almanız gereken değerlere sahip diyebiliriz. Çünkü Trust Flow değerine göz attığımızda her önüne gelen sitenin yüksek çıktığı bir değer olmadığını fark ettik. Majestic’den ücretsiz sorgu hakkınızın olduğunu da son olarak hatırlatalım.

 

Link Research Tools (LRT)

Link Research Tools seo analiz aracı

Adından da anladığınız gibi backlink analizi konusunda ön plana çıkan bu SEO aracı, ön plana çıktığı konunun hakkını veriyor diyebiliriz. Link Research Tools ile faydalı backlink analiz raporları almanız mümkün. Tabii diğer kompleks özelliklerin de araçta dahil olduğunu hatırlatalım.

 

Cognitive SEO

Cognitive SEO analiz aracı

Yine anahtar kelime, içerik, backlink, rakip analizi gibi konularda kompleks bir araç olan Cognitive SEO ile de faydalı raporlara erişebilirsiniz. Ayrıyeten eklememiz gerekirse bu araç ile Google dalgalanmalarının sıklığını ücretsiz bir şekilde takip edebiliyorsunuz.

 

Raven Tools

Raven Tools seo analiz aracı

Kompleks açıdan diğer araçlardan bir farkı olmayan Raven Tools da size bir takım faydalı raporlara erişme imkanı sunabilmektedir. Ancak diğer araçlarla kıyaslandığında datasının biraz yetersiz kaldığını da eklemeden geçmeyelim.

 

Authority Labs

Authority Labs seo analiz aracı

Bu SEO aracının özellikle ön plana çıktığı bir konu yok, genel manada diğer araçlarla aynı özelliği taşıyor, data konusunda test etme şansımız olmadı, ancak yine de denemenizi tavsiye ederiz.

 

Kerboo

Kerboo seo analiz aracı

Diğer birçok araç gibi ücretli bir SEO aracı olan Kerboo, Neil Patel gibi sektörün önde gelen isimlerinin tavsiye ettiği bir araçtır. Bu insanlar tavsiye ediyorsa denemeden geçmemenizi öneririz.

 

Link Miner

Link Miner seo analiz aracı

KWFinder anahtar kelime analiz aracını duymuşsunuzdur, Mangools adlı firmanın bir aracı. Link Miner ise yine Mangools firmasının bir başka SEO aracı fakat bu sefer backlink kategorisinde bir araç. Ücretsiz olarak sorgu yapabildiğiniz Link Miner , ücretsiz bir SEO aracı olmasını göz önüne aldığınızda ciddi anlamda verimli sonuçlar sunuyor. Kesinlikle denemenizi tavsiye ederiz.

 

Rank Signals

Rank Signals seo analiz aracı

Ücretsiz backlink analiz araçları arayanların tercih edebileceği bir araç olan Rank Signals ile hedef sitenin backlinklerine erişebilir ve bazı basit filtreleme yöntemlerine başvurabilirsiniz. Ancak şunu da hatırlatalım, sorguladığınız sitenin tüm backlinklerini görmek için üyeliğe sahip olmanız gerek, onu da ücretsiz bir şekilde oluşturabilirsiniz.

 

Open Link Profiler

Open Link Profiler seo analiz aracı

Ücretsiz SEO araçları segmentinden bir araç olan Open Site Profiler ile aldığınız linkin kalitesini ölçebilir ve Rank Signals aracında olduğu gibi bazı basit filtrelemeler yapabilirsiniz.

Teknik Analiz için SEO Araçları

SEO kriterleri arasında Site içi SEO yapısının en başta geldiği konusunda herkes hemfikirdir. Bu araçlar ile sitenizi teknik açıdan optimize edebilirsiniz.

 

DeepCrawl

DeepCrawl seo analiz aracı

Adının Türkçe anlamından da çıkarabileceğiniz gibi (Derin tarama gibi bir anlam çıkıyor) sitenizi tarayarak her sayfadaki her hatayı size detaylı olarak sunar. Bu hataları dikkate alıp sitenizi optimize ettiğinizde sitenizi Site içi SEO bakımından güçlendirebilirsiniz. DeepCrawl SEO aracının tek eksisi yavaş tarama yapması diyebiliriz. Özellikle forum gibi büyük siteleri tararken sistem epey bekletiyor. Fakat verdiği sonuçlar tatmin edici kesinlikle.

DeepCrawl’ın 14 günlük bir deneme sürümü mevcut, denemenizi tavsiye ederiz.Kart bilgisine vs. ihtiyaç duymuyor deneme sürümünü alırken.

 

Screaming Frog

Screaming Frog seo analiz aracı

Sitenizi en verimli şekilde tarayabileceğiniz, teknik analiz araçları arasındaki en iyi araçlardan biridir. Hızlı tarama yapar, verimli sonuçlar sunar, basit bir paneli vardır. Deep Crawl ile karşılaştırmak gerekirse büyük bir üstünlük ile kazanan Screaming Frog olacaktır. Site üzerinden de tarama yapabileceğiniz gibi program indirip oradan da tarayabiliyorsunuz ki program kat be kat daha iyi çalışıyor. Programın ücretsiz bir sürümü de olduğunu son olarak hatırlatalım.

Deep Crawl ve Screaming Frog ile Analiz Sonucu Tespit Edebilecekleriniz :

 • Meta açıklaması olmayan sayfalar
 • Başlıkların çok uzun veya kısa olduğu sayfalar
 • Boyutu 100 Kb’den fazla olan resimler
 • Benzer içerikler
 • Benzer başlığa sahip içerikler
 • Meta açıklamasının çok uzun veya kısa olduğu sayfalar
 • 301 ile yönlendirilen sayfalar
 • Yavaş açılan sayfalarınız
 • Çift protokol içeren sayfalar (HTTP/HTTPS)
  …. gibi onlarca Teknik SEO hatasını tespit edebilir ve sitenizi optimize edebilirsiniz.

 

Open SEO Stats

Open SEO Stats seo analiz aracı

Bir Chrome uzantısı olan Open SEO Stats ile tek tıkla istediğiniz sitenin genel bir analiz raporuna erişebilirsiniz. Erişebildiğiniz şeyler Alexa sıralaması, dizine eklenen sayfaları vb. basit şeyler olsa da bize göre siteye genel bir bakış atmak için fena sayılmaz.

Anahtar Kelime Analizi için SEO Araçları

SEO’nun temeli olan anahtar kelimeleri doğru seçmeniz ve optimizasyonlarını güzel bir şekilde yapmanız için hazırladığımız listeye göz atabilirsiniz.

 

Adwords Anahtar Kelime Araştırma Aracı

google keywords planner analiz

Muhtemelen siz değerli takipçilerimizin birçoğunun bildiği bir anahtar kelime aracı olan Adwords Keyword Planner ile dilediğiniz anahtar kelimenin hacmine ve ilgili varyasyonlarına bakabilirsiniz. Hatta sizlere ufak bir SEO tekniği olarak ilgili anahtar kelimenizdeki Adwords reklamlarının başlıklarına bir göz atıp o kelimelere yönelmenizi öneririz. Çünkü o başlıklar maksimum tıklama için optimize edilmiştir, bu da demek oluyor ki siz de verim alabilirsiniz.

 

Keyword Tool

Keyword Tool seo analiz aracı

En popüler anahtar kelime araştırma araçlarından biri olan Keyword Tool, ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bir araçtır. Anahtar kelimenizi sorguladığınızda size kullanıcıların anahtar kelimenizle ilgili diğer aradığı kelimeleri bir liste olarak sunar. Elbette ücretli sürümüne geçerek bu listeyi uzatmak mümkün.

 

KWFinder

KWFinder seo analiz aracı

Backlink analiz araçları kısmında da bahsettiğimiz gibi Mangools sitesinin bir aracıdır. Ücretli bir araç olan KWFinder’da günlük ücretsiz olarak 3 sorgu hakkınız bulunuyor, bu sorgu sayısını arttırmak için ücretli planlara geçmeniz gerekmekte. Sorguladığınız anahtar kelimenin hacmini, zorluk düzeyini ve o kelimedeki sitelerin ufak bir analizini size sunan KWFinder işini başarıyla yapıyor.

 

Google Trends

Google Trends anahtar kelime analiz

Adından da anlayabileceğiniz üzere gündemimizde olan trend konuları görebileceğiniz bir araç olan Google Trends aracı, içerik için gündemden beslenenlerin 1 numaralı tercihi diyebiliriz. Sorguladığınız kelimenin aranma dağılımını yıllara bölerek grafikleştiren bu araç da arkasında Google’ın olduğunu bize kalitesiyle hissettiriyor.

 

HitTail

HitTail anahtar kelime seo analizi

Sorguladığınız kelimenin uzun kuyruklu varyasyonlarını size sunan HitTail, sunduğu anahtar kelimelerle sizin çok trafik almanızı amaçlıyor. Yani size sunduğu anahtar kelime listesini üst sıralara oynayabileceğiniz ve verim alabileceğiniz kelimelerden oluşturuyor. Backlinko kurucusu Brian Dean’ın bu araç hakkındaki yorumu ” Diğer analiz araçlarında görmediğim kelimelerle karşılaştım ” olmuştur.

 

İçerik Optimizasyonu için SEO Araçları

Sitenizin temel yapı taşları ve SEO için en önemli unsurlar içerikleriniz için en iyi seo analiz araçları ile içeriklerinizi optimize edin.

 

BuzzSumo

BuzzSumo içerik seo analiz aracı

En iyi içerik araştırma araçlarından biri olan BuzzSumo ile herhangi bir konudaki popüler içerikleri tespit edebilirsiniz. İçerik optimizasyonu için önerdiğimiz SEO araçlarından biri olan bu araç, seçtiğiniz ülke, dil, saat vb. filtrelemeler sonucu girdiğiniz kelimeye yönelik popüler konuları size buluyor. Ayrı zamanda BuzzSumo henüz diğerleri kadar gelişmiş olmasa da backlink analiz gibi özelliklere sahip.

Örnek olarak, son 24 saatte Türkiye’de Türkçe dilinde ‘araba’ sorgusunu yaptığınızda son 24 saat içinde paylaşılan ve popüler olan içeriklerin bir listesi size sunuluyor.

 

Sıralama Takip için SEO Araçları

Gelişiminizi takip edebilmeniz için anahtar kelimelerinizdeki sıralamalarınızı düzenli olarak takip etmeniz ve rotanızı ona göre çizmeniz önemlidir. Bu araçlar ile anahtar kelimelerinizin sıralamalarını periyodik olarak takip edebilirsiniz.

 

Wincher

Wincher seo analiz aracı

Ücretli olmasına karşın ekonomik fiyatlarla karşımıza çıkan bu SEO aracı, yaptığı işin hakkını kesinlikle veriyor. Seçtiğiniz anahtar kelimelerinizdeki sıralamalarınızı size günlük olarak mail yoluyla iletiyor. Grafiksel olarak da değişimleri görebiliyor ve dilerseniz kendi logonuz ile rapor da alabiliyorsunuz .pdf formatında.

 

Advanced Web Ranking

Advanced Web Ranking seo analiz aracı

Anahtar kelimelerinizin sıralamalarını periyodik olarak takip edebileceğiniz ve pasta şeklinde grafiklerle değişimleri yorumlayabileceğiniz güzel bir araç, denemenizi tavsiye ederiz.

 

Pro Rank Tracker

Pro Rank Tracker seo analiz aracı

Güzel kullanıcı arayüzü ile bizlere rahat bir UX deneyimi yaşatan Pro Rank Tracker aracı ile yüzlerce hatta binlerce anahtar kelimenizi takip edebilir ve dilerseniz gruplandırabilirsiniz.

UPGO olarak sizler için araştırıp derlediğimiz bu kapsamlı SEO araçları listesini umarız beğenir ve çalışmalarınızda aktif olarak kullanırsınız. Hepsi kendi alanında başarılı olan bu araçların bazıları (Ahrefs,Semrush,Moz vb.) tam donanımlı araçlar olduğundan her kategoride yer veremedik. Bu araçları backlink analizinden içerik optimizasyonuna kadar birçok analiz için tercih edebilirsiniz.

SEO çalışmalarınızda başarılar ve iyi günler dileriz.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.