Arama motorları sayfalarınızın güncel konular içermesi durumunda, aynı arama kelimelerinde çıkan sayfalara oranla sizi daha önce çıkartacaktır. İçeriğin yeni yazılmış olması her zaman güncel bir içeriğe sahip olduğunuz anlamına gelmez.
Eski bir içeriği alıp yeniden düzenleyip yayınlamak, yeni bir içerik gibi algılansa da eğer içerik özgün değilse seo için çok da bir fayda sağlamayacaktır.
İzlediğiniz bir filmi tekrar izlemek gibi ya da eskiden izlediğiniz bir filmin yeni versiyonu gibi düşünün. Çok mükemmel bir başyapıt olmadığı sürece eski içerikleri güncellemek yeterli etki vermeyebilir.

Bu konuyu en iyi, haber sitelerini örnek göstererek anlayabiliriz. Bir sel felaketi yaşandığında, arama yapan kişi sel felaketi olan bölgenin ismini yazmadan, sadece “sel felaketi” diye arama yaparsa, en son sel felaketi olan yerler ile ilgili haberler çıkabilir.

Bir haberi arayan kişi aynı kelimeler ile bir çok haber görebilir. Bazı haberler güncel olmasa bile popüler olduğu için ön sıralardadır. Peki siz güncel bir haber çıkartırsanız google ne yapar ?
Google “QDF” yani Query Deserved Freshness işlemini uygular. Nedir peki Google Query Deserved Freshness ? Yaklaşık bir çeviri ile ” Google Sorgu güncellik Hakkı ” Yeni bir arama yapılıdığında içeriğiniz eğer son gündemi takip eden güncel bir içerikse, google sizin ilk sıralarda bir süre kalmanızı garantilemeye çalışır. Google bize “QDF” ile yeni içerikleri desteklediğini gösterir.

Konu güncelliği eskidikçe içeriğiniz popüler bir konu haline gelmemişse, sıralamada gerilemeye başlayabilir. Eğer benzer konular kadar kaliteli bir içerikse yerinde kalabilir ya da sıralamada aşağı yukarı bir kaç sıra oynama olacaktır.

Önemli bir hatırlatma yapma gereği duyuyorum. İçeriğiniz kalitesiz bile olsa, aynı içerikte başka, internet üzerinde benzer içerikli bir konu bulunmuyorsa ya da daha iyi bir içerik yoksa, içerik

İçeriğinizin güncel olmasını sağlamak seo da size geçici yükselmeler sağlar. Sürekli güncellenen içerikler ve içerik kaliteli ise konunuza kullanıcı geri dönüşü sağlayacak ve sayfanız da giderek daha popüler olacaktır.