Google Penguin güncellemesi yapıldı. Penguin güncellemesi ile SEO Gündeminde neler değişecek. Test aşaması gerçekleştirilen Penguin güncellemesi artık tüm diller için etkin hale getirildi.

Google Penguin Güncellemesi

Penguin algoritması ilk kez 2012 yılında devreye alınmıştı. Google tarafından yapılan açıklama ile artık Penguin algoritması real-time “anlık” olarak çalışacağı bildirildi. Anlık olarak çalışacak penguin algoritması Core algoritması ile birlikte çalışacak.

Penguin 4.0 Güncellemesi İle Neler Değişecek

Webmasterlar tarafından yapılan yanlış çalışmalar ve doğru çalışmalar için bir dönem beklemek gerekiyordu. Anlık Penguin 4.0 ve core algoritması “kalite” sayesinde yapılan çalışmaların olumlu ve olumsuz etkisini görmek artık çok hızlı olacak. Yapılan iyileştirmelerin etkisi görmek artık daha kolay ve hızlı hale geliyor. Örneğin başka bir sitede siteniz hakkında bir haber yapıldı veya linkiniz yayınlandı ise Google artık bunu anlık değerlendirip sıralamalar için gerekli işlemi gerçekleştirecek.

Google Penguin hakkında bu güncellemeden sonra artık haber ve bildirim yapmayacak. Penguin 4.0 algoritmasının Core algoritması ile birleştirilmesi sonucu anlık olacağından dolayı artık Google bildirim yapmaya gerek kalmayacak.

Penguin güncellemesi ile artık sitenize gelen bağlantılar sitenize zarar veriyor ise ve bu bağlantıları tespit etti iseniz, düzeltmeniz durumunda artık anlık tepkiler görebileceksiniz. Penguin algoritmasının Google 200 olgaritmasının sadece sinyallerinden biri olduğunu unutmamak gerekiyor. Google sitelerin orjinal yazı yayınlamasını ve rakebetin ücretli bağlantılar ile olmayacağını aslında sürekli vurgulamıştı.

Penguin Güncellemesi Tavsiyeleri ve Çözümleri

Penguin güncellemesinde siteniz geriledi ise panik yapmanızı gerektirecek bir durum yok aslında. Sorunlar gayet net ve anlaşılır durumdadır. Güncelleme sonrasında siteniz geriledi ise kontrol etmeniz gerekenler;

 • Dış sitelere verilen bağlantıların “nofollow” olup olmadığını kontrol edin.
 • Diğer sitelere sitenizden verdiğiniz bağlantıların kalitesini ölçün yani zararlı sitelere link yönlendirmesi yapmaktan kaçının.
 • Sitenize gelen bağlantıları kontrol edin. Webmaster Searc Console > Arama Trafiği > Sitenize Gelen Bağlantılar alanını kontrol etmeniz gerekiyor. Sitenize gelen bağlantılar içerisinde bilginiz haricinde gelişen ve ücretli bağlantı tipleri kontrollü bir şekilde; silme imkanı var ise silin, eğer silemiyorsanız bağlantı reddet işlemi gerçekleştirmelisiniz.
 • Makale kalitesine önem vermeniz gerekiyor. Aslında Google’ın tek değişmeyen kuralı kullanıcı deneyimi hangi güncelleme olursa olsun değişmeyen tek gerçektir. Trafik çekme amaçlı içeriklerden uzaklaşmanız ve ziyaretçilere değer katan içerikler yayınlamanız gerekiyor. Çünkü Penguin 4.0 güncellemesi ile birlikte Core Kalite güncellemesi de anlık olarak çalışacak.
 • Etiket kullanımı konusunda son derece dikkatli olmalı, trafik çekme amaçlı konu ile alakası olmayan etiket türlerinden, yoğun etiket kullanımından kaçınılması gerekiyor.
 • Ücretli bağlantı tiplerinden uzak durmak. Bu konu son derece önemlidir. Doğal bağlantılara sahip olmanız gerekiyor. İçeriklerinizi beğenen kullanıcıların ve sosyal medyanın etkileşimi ile gerçekleşen doğal linkler önem kazanıyor.
 • Köprü sayfalar; köprü sayfalar ve köprü kategoriler yapısından bir an önce vazgeçilmesi gerekiyor. Bu işlem yine Google Webmaster Kalite Yönergelerini ihlal etmektedir. Örnek vermek gerekir ise İstanbul SEO, Ankara SEO, Bursa SEO gibi sayfalar ve kategoriler oluşturmak yine gerileme nedenleri arasında yer almaktadır.
 • Kullanılan görsellerin özgünlük ve alt açıklamalarının olması kullanıcı deneyimini arttıran davranışlar arasında yer almaktadır.
 • Paravan, subdomain sitelerinizden gelen bağlantıların yoğunluğu ve doğallığı etkileyici unsurlar arasındadır.
 • Kullanıcı deneyimi için yararlı 404 sayfaların oluşturulması.
 • Robots ve sitemap “site haritası” kontrolü ve oluşturulması.
 • Mobil uyumluluk ve AMP Entegrasyonu kullanıcı deneyimini arttıran etkenlerdir. Mobil kullanılabilirlik testini gerçekleştirmeniz ve çözüm üretmeniz gerekiyor. Yine webmaster Search Console > Arama Trafiği > Mobil Kullanılabilirlik alanından kontrol edebilirsiniz. AMP için WordPress AMP eklentisini indirmeli ve yine Webmaster Search Console > Arama Görünümü > Hızlandırılmış Mobil sayfalar alanından dizine eklenip eklenmediğini ve AMP hatalarını görebilirsiniz. AMP eklentisini kurduktan bir kaç gün sonra panele yansıyacaktır.
 • Tarama hatalarını kontrol etmek, aslında bu konu çok önemli olmayan ve hatalı olan sayfaları bilgi amaçlı Google sunmaktadır. Sayfaların neden hataya düştüğünü araştırmalı ve tarafınızca bu işlemin gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğini kontrol etmeniz gerekiyor. Bunun için Webmaster Search Console > Tarama > Tarama Hataları alanını düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Eğer bilginiz dahilinde 404 sayfaları oluşturuldu ise, Google botları zamanla index oluşturamadığı için dizinlerden kaldıracaktır. Bunun için robots.txt ile engelleme yapmanıza gerek yoktur ve son derece yanlış bir işlemdir.
 • Sıralamalarda dalgalanma nedenleri yazımızda sizlere yön gösterecektir.

Özet olarak siteniz için tamamen doğal davranışlar sergilemeli ve yapay SEO tekniklerinden, eski artık güncelliğini yitirmiş SEO tekniklerinden uzaklaşmalı ve kullanıcı deneyimini arttırmak için çalışmalar yapmalısınız. Arama işlemini yapan kullanıcı, karşılaştığı makale ile sorununu çözebiliyor ve farklı bir sitede tekrar arama yapmasını gerektirmiyor ise evet başarmaya çok yakınsınız. Siz iyi oldukça unutmayın sizi tavsiye eden sayısı da artacaktır. Bu yüzden ücretli backlink yapılarından uzak durmaya özen göstermelisiniz.