Penguin 4.0 güncelleme şüpheleri halen devam etmekte 10.01.2016 tarihinde gerçekleştiği düşündüğümüz güncelleme halen netlik kazanmış durumda değil. Günlerdir tahminlerimizi sunduğumuz algoritmanın yayınlanması ile birlikte seo gündeminin çok değişeceğini düşünmekteyim.

 Penguin 4.0 güncelleme ile neler değişecek

Güncelemenin etkileri zaman aralıkları ile netleşmiş olacak. Şüpheli Penguin 4 devam ediyor ve henüz bitmiş değil. Algoroo grafiklerinden güncelleme analizlerini inceleyebilirsiniz.

penguin 4

Penguin güncellemesi haksız rekabet ortamlarına son vereceğe benziyor. Sadece backlinkler üzerine yapılmış bir güncelleme değil, Youtube linklerinin ve sosyal medya linklerinin daha ön planda çıktığı gözlemlerim arasında yer almaktadır. Şuanda bir çok site hitlenmiş olarak görünebilir, bu durum yerlerinde sabit kalacağı anlamına gelmemektedir. Geçiş sürecinde değerlendirmelerin ve algoritmanın oturma süresi 15 gün civarı sürecektir. Asıl sıralar ilerleyen dönemlerde netlik kazanacağa benziyor. Penguin güncellemesi olarak tahmin edilen güncellemede aslında kalite güncellemesi izlenimleride bulunmakta, google kalite yönergelerini de güncelliyor olabilir.

Güncellemeden önce 5 haber yayınladık, link analizlerinin yapılması konusunda. Şuanda yapılacak en sağlıklı işlem zararlı backlink ve link analizleri yapmak olacaktır. Organik seo döneminin başladığının işaretçisi olan bu güncelleme ile içerik kalitesi döneminin başladığı söylemek mümkün.

Haksız rekabet ortamları ile gelişmiş sitelerden alınan ücretli bağlantı tipleri, site içerikleri örtüşmeyen sitelerden alınan link alımlarının değer kaybettiği görünmektedir. Doğal backlink yapısına sahip olan siteler daha ön planda çıkmaktadır.

Güncelleme sonrasında link, title, özellikle meta açıklama alanları hakkındaki değer, içerikle kıyaslanmış durumda görünüyor. Sosyal medya çalışmalarının ağırlıkta geçeceği ve doğal backlinkler, içerik uzmanlığı, üst düzey içerik sunumlarının yaşanacağı bir yıl bizleri bekliyor demek, artık mümkün.