Her geçen gün zorlaşan rekabet ortamında, bir adım önde olmak için aslında tek yapmanız gereken organik seo çalışmak olabilir. Google ve diğer arama motorlarını aldatıcı, hızlı yükselmek adına spam çalışmalara bir son vererek organic seo çalışabilirsiniz. Peki bu süreç nasıl işleyecek ve organik seo için neler yapılması gerekiyor. Biz her zaman doğal yöntemler uyguluyoruz ve kalıcı olmayan çözümlerden uzak durmayı tercih ediyoruz. Tabiki seo’da kalıcılık büyük emekler istemektedir. Bu süreçte takip etmeniz gereken yollar hakkında bilgiler verelim!

Organik seo teknikleri Nelerdir?

Organik seo adı üzerinden de anlaşılacağı gibi yapay olmayan seo çalışmalarıdır. Yani manuel olarak yapılan, sitenin doğal backlinkler ile ilerlemesini sağlayan bir seo çalışma şeklidir. Organic SEOTekniklerini ve tavsiyeler;

İçerikleriniz İçin Yorum Bileşeni Ekleyin ve Yorum Yapın

Ziyaretçileriniz ve kullanıcılarınız yazmış olduğunuz içerikler hakkında sizlere sorular yöneltmek isteyeceklerdir. Bir sitenin temelini oluşturan ve kullanıcıya değer verildiğini gösteren çalışma şeklidir. Başarılı bir makale hazırlayın ve gerekli araştırmaları yaptıktan sonra makalenizi kullanıcı ve ziyaretçiler için yayınlayın! Ziyaretçilere makale altında sormak istediğiniz sorularınızı cevaplayabilirim tarzından yazılar yazmayı unutmayın. Büyük bir sabır ilse ziyaretçilerin yönelttiği sorulara net ve açıklayıcı cevaplar verin. Kesinlikle evet, tabiki, makalede yazıyor gibi cevaplar sunmayın. Ziyaretçinize değer verin ve soruya açıklayıcı kısa olmayan cevaplar verin. Bu işlemleri sağlayarak ziyaretçilerinizin sitenizi tekrar arama oranı artacaktır. İyi bir izlenim bırakmış olacaksınız ve alanınız ile ilgili aklına takılan her soru için sitenizde arama yapmayı tercih edeceklerdir.

Yorum Bileşeni Seçimine Dikkat Edin

Ziyaretçilerinizin bazıları kötü amaçlı olarak sitenize zarar vermek isteyeceklerdir ve bazı kullanıcılar otomatik yorum programı kullanarak sitenize link bırakmak isteyeceklerdir. Nofollow olarak çıkış yapılsa dahi dış link çıkışınız artmış olacak ve sitenizin gerilemesine neden olacaktır. Diğer ziyaretçileriniz içinse kötü biz izlenim sunmuş olacaksınız. Bu işlemlerin önüne geçmek için Disqus eklentisini kullanabilirsiniz. Ziyaretçileriniz farklı sosyal medya hesapları ile sitenize üye olmadan yorum yapabileceklerdir. Diğer güzel tarafı ise disqus spam yorumları engellemektedir. Yorumlar içerisine bırakılan linklerin hiç bir anlamı bulunmamaktadır. Ziyaretçilerinize farklı alternatifler ile giriş imkanı vermiş olacaksınız.

Kaliteli Özgün İçerik Sunun

Sitenizi temsil eden elemanlar yazmış olduğunuz içeriklerdir. İçeriklerinizin alıntı olmaması sıralama açısından çok önemlidir. Ziyaretçilere iyi bir izlenim yaratmak adına araştırma yapmadan yazılar yayınlanmamalıdır. SEO çalışmalarına başlamadan önce aslında bilgi alanınızı tespit etmeniz gerekmektedir. Site sahiplerinin düştüğü en büyük hata bilgisi olmadığı bir alanla ilgili site açmaktır. Çok amaçlı portal yönetmek zordur ve her katagori için bilgi gerektirir. Bu tarz siteler yerine niche yani tek alanda site açarsanız daha hızlı ilerleyecek ve kaliteli içerikler sunmanız kolaylaşacaktır. Herşeyden önce e-ticaret dahi yapıyor olasınız bu işi bir hobi olarak düşünmeniz gerekiyor. Sitenizi sevmeli ve içeriklerinize çocuklarınız gibi bakmalısınız. Yazmış olduğunuz içeriğin daha çok kullanıcıya ulaşmasını sağlamanız gerekiyor.

Kaliteli ve özgün içerik nasıl yazılır. Öncelikle kullanılmamış bir başlık seçimi yapmak her zaman daha sağlıklı sonuçlar doğuracaktır. Başlık title araştırması yapıldıktan sonra, içerik için ne kadar bilgili olursanız olun. Rakipleriniz bu makaleleri nasıl yazmış, içerikte ne kadar açıklayıcı olmuşlar, iyi bir analiz yapmalı ve rakiplerinizin eksiklerini tespit etmelisiniz. İçeriği bir mektup gibi düşünmek gerekir. Eğer bir hastalık türü vb gibi anatomi gibi ağır içerikler anlatılmayacak ise, içeriklerin çok uzun olmasından kaçınmak gerekiyor. İçeriğiniz uzun olarak anlatılacak bir içerik türü ise maddeler haline ayırarak farklı sayfalarda yayınlanmalı ve tek konu altında link yönlendirmeleri ile birleştirilmelidir. Çok uzun bir mektubu sizlerde olsanız okumazsınız. Giriş,gelişme ve sonuç bölümlerinden oluşan içerikler yayınlamalısınız. İçerik yayınlamak daha önce başka bir alanda yayınlanmamış bir içeriği sunmak %100 özgünlük anlamına gelmez. İçerik özgünleştirme bir bütünlük istemektedir. Defalarca kullanılmış bir başlık ile özgün içerik yazmak çok etkileyici değildir. Başlık, içerik ve görsellerin özgünlüğü ve içerikle uyuşan anahtar kelime kullanımı %100 özgünlüğü sağlamaktadır. Bazı içerik firmaları seo uyumlu makale yazıyoruz şeklinde satışlar yapmaktadır. SEO uyumlu makale tarzında bir makale şekli bulunmamaktadır. Bir makalenin seo uyumlu olabilmesi için, kullanılan görsel, başlık, resim, alt etiket açıklamaları, anahtar kelime kullanımının kusursuz olması gerekmektedir. Bu yüzden içerik firmalardan faydalanıyor olsanız dahi içerikleri birebir yayınlamaktan kaçınmalısınız. Burada asıl anlatılmak istediğim her içerik değerlidir ve üzerinde defalarca düşünülmesi, kullanılacak her anahtar kelimenin düşünülmesi, meta açıklaması için en azından bir 10dk düşünmek gerektiğidir. İçerik yayınlamak için makale yazmaktan kaçınmalısınız. İlk hedefiniz en iyisini sunmak olmalıdır.

İş Çizelgesi Hazırlayın

Sitenizi bir iş gibi düşünmelisiniz. Sabah giriş ve akşam çıkış saatleri olan bir iş dalı olarak görmelisiniz. Belirli prensipleriniz mutlaka olmalıdır. Tabiki izin günleri ve kaçamak zamanlarıda olmalıdır 🙂 Daha iyi içerik için planlar yapmalısınız. Sitenizi açmadan önce iş başlangıç çizelgeniz hazır olmalıdır. Site sahipleri genelde bu hataya da çok düşerler. Siteleri bilinçsiz olarak açtıktan sonra neler yapacağına karar vermeden acele ederek, gereksiz ve mantıksız bir çok çalışma sergilerler. İş çizelgesi yapmak aslında çok kolaydır. İçerikler saat kaçta girilecek, günde kaç adet içerik girilecek, konu araştırması hangi saat aralığında yapılacak, kullanılacak görseller için photoshop çalışmaları ne zaman belirlenecek, içerik başlık araştırmaları için rakip analizi saat kaçta yapılacak, düzenli rakip analizi anahtar kelimeler için saat kaçta yapılacak, site yedeği ne zaman alınacak, ilk etkinlik hangi tarihte oluşturulacak, sosyal medya hesapları ne zaman kullanılacak vb gibi örnekleri çoğaltarak gün içerisinde iş planı yapabilirsiniz. Plansız ve projesiz yapılan tüm çalışmalarda dalgalanmalar görmek çok normaldir. İstikrarlı bir şekilde ilerlemeli ve prensiplerinizden ödün vermemelisiniz.

Sitenize Soru Cevap Eklentisi Kurun

Ziyaretçileriniz sizi yeterli ve bilgili olarak göreceklerdir. Kendinizi ziyaretçilerinize ıspatladıktan sonra sizlere yazmamış olduğunuz içerikler için sorular sorabilirler. Yazılmamış her içerik sorusu kendinizi geliştirmeniz için bir ödüldür aslında. Sabırla ve büyük titizlik ile tüm sorulara cevap vermelisiniz. Sitenizin itibarını bu sayede yükseltebilir, geri dönüş trafiği dediğimiz trafikler elde edersiniz.

Sosyal Medya Sayfalarınızda Sorulara Yer Verin

Tüm sosyal medya hesaplarınızda sizi takip eden çevrenin size sorular yönelmesini sağlayın ve yine aynı şekilde içtenlikle tüm sorulara cevap verin. Google facebook ile bir içerik anlaşması yaptı biliyorsunuz. Sosyal medya içeriklerinizde artık arama sonuçlarında iyi yerlerde çıkmaktadır. Kaliteli bir platform olduğunuzu ziyaretçilerinize yansıtın. Sadece sosyal medya hesaplarında kısa içerikler paylaşmayın. İçeriklerinizin bir çoğunda sorularınız varsa cevaplamak isterim tarzında yaklaşımlarda bulunabilirsiniz.

Sitenizde Etkinlik ve Duyuru Alanı Oluşturun

Aslında bunu her site yapabilir, içeriğiniz ve alanınız ne ile ilgili olursa olsun, mutlaka bir etkinlik düzenlemelisiniz. Sitenizdeki gelişmeleri ziyaretçilerinize ve kullanıcılarınıza duyuru yöntemi ile aktarmalısınız. Yaşadığınız mutlu anları paylaşmalısınız. Etkinlik için örnek vermek gerekirse, tüm SEO sorularına cevap veriyoruz, x gün x tarihte video konferans etkinliği düzenleyeceğiz tarzında olabilir. Yine farklı bir örnek vermek gerekirse, katılımcı sağlamak adına, alanınızla ilgili konularda şu gün şu saat arasında tüm sorulara cevap verilecek ve canlı konferans yapılacaktır tarzında bir etkinlik düzenlenebilir. Yine etkinlik ve duyurularınızı sosyal medya hesaplarınızda paylaşmalısınız.

İçeriklerinize ve Sitenize Sosyal Medya Paylaşım Butonları Ekleyin

Ziyaretçilerin dikkatini çekmeyi başaran kaliteli içerikler üretmeye başladığınız zaman aslında bir hayran kitleniz oluşmuş demektir. Yazdığınız içeriklere güvenen ve kaliteli bulan ziyaretçiler içeriklerinizi başkalarına ulaştırmak isteyeceklerdir. İşte burada organik seo, organic backlink dönemi başlamaktadır. Ziyaretçileriniz içeriklerinizi sosyal medya paylaşım butonları ile paylaşarak sizlere referal backlink sağlamaktadırlar. Yine aynı şekilde içeriğinizi değerli bulan kullanıcılar kendi bloglarında içeriğinizi kaynak göstererek paylaşacaklardır. Bu tarz paylaşımlar organik backlink olarak adlandıralacak sağlıklı ve yavaş yavaş ilerleyen bir bina inşaa etmektir.

İçerik Satırlarına Önem Verin ve Dikkat Çekecek Alanları İşaretleyin

İçeriklerinizi okuyan ziyaretçilere güzel bir ekran hazırlayın. İçeriklerinizi iç içe sokmamaya, hiç boşluk vermeden yayınlamamaya özen göstermelisiniz. Kullanıcıların dikkatini çekecek bölümleri bold veya strong kodu ile işaretlemeli, daha önemli alanları kırmızı bold olarak işaretlemeye dikkat etmelisiniz. Unutmayın! sitenizin geleceği ziyaretçilere bağlıdır, bu süreçte ne kadar temiz, anlaşılır ve kusursuz bir içerik sunarsanız o kadar tercih edilirsiniz. Bencillik yapıp sadece istediğiniz anahtar kelimeleri boldlamanız aslında kötü bir izlenim yaratmanıza neden olmaktadır. Yazılarınızda alt başlıklar H2,H3 tagları sunmalı ve maddelere ayırmaya dikkat etmelisiniz.

Anlattığımız maddeler tamamen organik olarak çalışmalara yönelik ipuçlarıdır. Ziaretçilere değer vermenin öneminden bahsetmiş olduk. İyi bir site her zaman değişik fikirler üretmeli ve en iyi içerik için sürekli araştırma yapmalıdır. Kolaycı ve basit şekilde kalıcı olmayan seo çalışmalarından uzak durmanız gerekmektedir.