Google, Mobil aramaların %20’si sesli olarak yapılıyor açıklamasıyla voice search’e bir kez daha dikkat çekti. Son zamanlarda sürekli gündemine getirerek üzerinde çalışmalar yaptığını söyleyen Google sesli aramaların daha önemli bir hale geleceğini söylüyor.

Günün erken saatlerinde Google CEO’su Sundar PichaiGoogle I/O keynote” duyurusunda mobil uygulamalar ve Android devices üzerinde yapılan aramaların %20’lik diliminin sesli olarak yapıldığını söyledi.

En çok sesli arama Amerika’da, verilere göre sesli arama seçeneğini %25 oranla en fazla Amerika’da kullanılmış devamında gelen ülkeler ise Avrupa’dan bunun başlıca nedeni İngilizce dilinin yaygın kullanımından kaynaklanıyor. Sesli aramalar İngilizce sorgulara maksimum başarıyla yanıt verirken diğer ülke dillerinde sonuçlar bekleneni karşılayamayabiliyor. Ancak geliştirmeler devam ediyor ve tüm dillerde başarı yakalandığında kullanım oranı da önemli ölçüde yükselecektir.

Bu büyümenin temellerinde ise Siri, Cortana, Google Voice Search/Now, Viv gibi kişisel asistanlar yer alırken araçlar, beyaz eşyalar, ev araçları gibi çeşitli yerlere entegre edilmeleri sesli komutların hayatımızda daha önemli bir konuma geleceğinin sinyallerini veriyor.

Web sitelerine etkisi

Sesli komutlar hızlı erişimde kendimi şanslı hissediyorum butonuna benzerlik göstermektedir. Yani kullanıcı bir komut verdiğinde %95 oranında ilk sırada yer alan siteyi göstermektedir. Yani ilk sıranın önemi sesli aramaların artmasıyla değerine değer katacaktır.