Kurumsal SEO

Web siteleri için daha iyi kurumsal seo çalışmalarını nasıl yapabileceğimizden biraz bahsedelim.

Kurumsal web sitesi olarak açtığınız web sitenizin en büyük problemi, bir el ilanı ya da bir kartvizit havasında olmasıdır. Halbuki internet müşteriye ulaşmaktaki en güçlü iletişim araçlardan biridir. Web sitenizi adres ve telefon defteri formattından çıkartmalısınız. Eğer çalıştığınız endüstride bir liderlik hedefiniz varsa, yeterli ve güncel sayfa içeriği bulundurmanın değerli bir SEO stratejisi olduğunu bilmeniz gerekir.

kurumsal seo hizmetleri ajansı

Güçlü bir SEO için düzenli içerik güncelleme.

Vaktinizin belirli bir bölümünü arama motorlarında iş rekabeti analizini oluşturarak ve sosyal medyada aktif olarak başarabilirsiniz. Eğer bu konuda yeterli vaktiniz yoksa, şirketiniz bünyesinde seo ve web tasarım konularında deneyimli sosyal medya uzmanları çalıştırabilir  ya da kurumsal seo firmalarından biri ile anlaşabilirsiniz.

Arama motoru algoritmaları sürekli güncelleniyor. Artık arama sonuçları yapay zeka ve eski algoritmaların karışımı olan arama motoru sonuç sayfalarında (SERP), ön sayfasında yerleşmek için bildiğimiz seo stratejileri hergün değişmektedir ve artık iyi olabilmek için daha fazlasını yapmak gerekmektedir.

Statik (değişmeyen) içeriği olan web siteleri sıralamada sabit kalabilir ya da gerileyebilir. Ancak, dinamik (değişen) içeriğe sahip web sitelerinin sıralama sonuçları sürekli daha iyi sonuçlar verecektir. Başka bir deyişle, sürekli web sitenizin içeriğine güncelleme yapmalısınız.  Lakin içerik yazılarınızı güncelleyerek her zaman istenen sonucu alamayabilirsiniz. Burada kaliteli içerik esastır.

Kurumsal seo içerik güncelemeleri nasıl yapılır ?

Bloglar ve Makaleler: Bir sektörün uzmanı iseniz internet üzerindeki yazılarınızda çeşitli kaygılarınız olacaktır. Burada bilgilerinizi diğer insanlarla paylaştığınızı düşünebilirsiniz.  Lakin insanlara doyurucu içerik sağlamazsanız, insanlardan güven kazanamazsınız. Makale yazmanız, gizli sektör bilgilerinizi yazıya dökmek anlamına gelmez.

Bazen insanları sıkmadan yaşadığınız deneyimlerinizden bile bahsetmek, yazılarınıza bir sıcaklık katmak, insanların sizi ve yazılarınızı sevmesini sağlamak güzeldir. Yazınızı yazarken karşılıklı bir görüşmede ya da telefonla size sorulan soruları düşünün. Bir satış yapıyorsanız eğer, insanların neden size güvenmesi gerektiğini doğru bir şekilde açıklayın ve yazılarınızı uzun ve sürükleyici tutmaya çalışırken, anahtar kelimeleri tekrar etmek için konu tekrarlarından uzak durun. Unutmayın, anahtar kelimeler ne kadar önemli olsa da insanlar anahtar kelimelerin cevapları için sayfanızı ziyaret edeceklerdir, anahtar kelimeleri okumak için değil. İnsanlara istedikleri cevabı mümkün mertebe sunun. Kapınızdan içeri giren her müşteri nasıl alışveriş yapmıyorsa, arama motorlarından gelen ziyaretçilerde aynı şekildedir. Sadece anahtar kelimelere odaklanmak müşterilerinize kötü deneyim yaşatabilir.

Bir çok seo danışmanı sadece google sıranızla ilgilenir. “Seo danışmanlığı nasıl yapılır?” sorusu henüz tam anlaşılmış değillerdir. Seo çalışmaları sadece backlink ve sıralama ile alakalı değildir.

Sıkça Sorulan Sorular: İçerikleriniz de eksiklikler olabilir. Böyle bir durumda insanlar bilgi almak amaçlı ya da ürün ve hizmet sorunlarıyla ilgili size e-mail ve telefon desteği ile sorular sorabilirler. Sayfanızda bu cevapları verebilmeniz için bir soru cevap bölümü oluşturmanız güzel olabilir. Fazla içerik girmeyen sabit içerikli sayfaların ilk sıralarda kalmasında en büyük nedenlerden birisi, soru cevap sayfalarının dinamik bir şekilde çalışmasından kaynaklanır.  Telefon ve email ile destek vermek tabi ki iyidir ama soru cevap sayfaları oluşturmak arama motorlarının sayfa içeriklerinizin sürekli güncellendiğini anlamasını sağlar. Sayfanız böyle bir hizmeti vermeye müsaitse, sizin için çok iyi olacaktır.

Şirket Haberleri: Katıldığınız seminer ve toplantılar, yurt içi ve yurt dışı fuar tanıtımları, fuar gezileri, yeni çalışanlarla ilgili duyurular gibi haberler sunmanız şirketinizin faal olduğunun kanıtıdır. Bu tarz haberler yapmak ülkemizde ön yargı ile bakılan uygulamalardır. İnternet üzerinde iyi yerlere gelen firmaları incelediğinizde haber bölümlerinin güncel olduğunun analizini yapmak için seo uzmanı olmaya gerek yoktur. Sadece sektörünüzde arama yapıp, ilk sıradaki rakiplerinizi inceleyin. Eğer içerikleri güncel değilse, Türkiye’nin en iyi firmaları dahi olsa sıralamada o firmayı geçmeniz çok zor olamayacaktır.

Portföy: Yıllardır değişmeyen en önemli şeydir. Dostlar bizi birde internette görsün misali. “bakın ne kadar harika iş çıkartıyoruz” demenin yoludur.

Görüşler: Müşterilerinizin sizi seviyorum demesi kadar, sitenizi canlı ve sıcak gösterecek başka bir şey daha olabilir mi ? Site içi bloğunuzda yorumlar bölümü mutlaka oluşturun.

Temel İçerik: “Hizmetlerimiz”, “Hakkımızda” ve benzer sayfalar düzenli güncelleştirme istemez. Belirli aralıklarla site içerisinde yer alan yazılarınız içerisinde link verirseniz daha iyi olacaktır. Son olarak alakalı konular için birbirlerine link verebilirsiniz. Bu sayede arama motorları yazdığınız yazıyı eski konunun devamı ya da alt konular gibi görecektir.

İnternet üzerinden büyük işletmelerle rekabet edemeyeceğinizi düşünüyorsanız, unutmamalısınız ki insanların %50’sinden fazlası, çeşitli ülkelerde yerel işletmeleri bulmak ve o işletmenin kalitesini anlamak için Google verilerini tercih ediyor.

İşletme bilgilerinizi ve içeriklerinizi girip bir web sitesi oluşturabilirsiniz. Arama motorları için bir optimizasyon yaptıysanız eğer, rakiplerinizden daha saygın görüneceğinizi ve daha önde olacağınızı unutmayın.

Güçlü bir web sitesi oluşturmak için arama motoru optimizasyonu çalışmalarının her detayının kapsamlı olması büyük bir önem taşır. Mükemmel görünümlü bir web siteniz olabilir lakin sabit bir içerikle hiç bir yere ilerleyemezsiniz. Güçlü bir web içerik stratejisi kolay değildir  ama yüksek hitleri görmek istiyorsanız esastır. Tabiki kurumsal seo çalışması yapmak bu kadarla bitmez lakin, her başlangıç güzeldir.