User experience (UX) yani kullanıcı deneyimi terimi ziyaretçilerin sitenizden aldığı hizmet ve bilgi memnuniyet oranını göstermektedir. Sitenizden alınan verim ve ürünlerden alınan verim olarak iki farklı portföyde değerlendirebiliriz. Her ikisi de doğrudan ve dolaylı olarak SEO’ya etki eder. Özellikle site içi kullanıcı deneyim performansının yüksek olması sitenizin arama motorlarında hızla yükselmesini sağlar.

Sayfa kullanıcı deneyimi Nedir ?

Sitenizin genel performansından çok sayfaların verimliliği değerlendirilir. Özellikle Google ™, kullanıcı deneyimine önem veren bir arama motoru olarak biliniyor. Bu değerleri ölçerken analytics, webmaster tools, Google ™ chrome çerezleri ve organik arama verilerini kullanarak karar veriyor. Ziyaretçilerin (footprint) ayak izi takip edilerek kullanıcı deneyimi ölçülür. Örneğin, aradığımız anahtar kelime ” SEO nasıl yapılır” olsun ziyaretçi karşısına çıkan ilk siteyi ziyaret ettiğinde çok uzun ve bilgi kirliliği olan bir makaleyle karşı karşıyaysa buradan ayrılır ve aynı anahtar kelime üzerinden 2. sırada yer alan siteyi ziyaret eder eğer burada’da sorun yaşıyorsa bir sonrakine geçer hangi sitede aramalarını sonlandırıyor ise orası işlemin tamamlandığı yer olarak kabul edilir. Ancak bir ziyaretçinin davranışı sıralamalara etki etmez aynı şekilde yüzlerce kişi bu davranışı sergiliyorsa işlemin tamamlandığı siteler yükselişe geçer ilk sırada yer alanlar ise verimsiz olarak değerlendirilip gerilemeye başlar.

deneyimKullanıcı deneyimini etkileyen faktörlerden biride bilgi çeşitliliğidir. Hazırladığınız bir içerikte verdiğiniz bilgi yeni bir bilgi ihtiyacı yaratıyorsa kullanıcı deneyimini artırmak için ekstra bilgilere de yer verilmesi gerekmektedir. Ancak bunu yaparken ana konudan sapmamaya ve bilgi kirliliği oluşturmamaya dikkat edin. Örneğin; “Seo nasıl yapılır” başlığı altında site haritasının olması gerektiği söyleniyorsa site haritasının nasıl oluşturulacağı ve ekleneceği anlatılmalıdır veya bunu anlatan sitenizde bulunan bir makaleye link vermeniz gerekir. Eğer bu bilgi sitenizde yer almıyorsa kullanıcı gördüğü bilginin detayını Google ™ da aramak zorunda kalır. Bu durumda kullanıcı dostu olmayan yetersiz içerik olarak kabul edilebilir.

Kullanıcı deneyimini etkileyen en önemli faktör ise ziyaretçilerinizin sayfaları paylaşmasıdır. Sosyal medyada paylaş butonlarına mutlaka sahip olmalısınız. Bunlar ziyaretçilerin beğendikleri içerikleri paylaşmalarını kolaylaştırır. Google ™’a göre ziyaretçiler faydalı buldukları içerikleri, kendi sitelerinde, sosyal ağlarda, formlarda veya çeşitli platformlarda paylaşır değerlendirmesi yapmaktadır.

Organik SEO’nun temel kurallarından biri olan kullanıcı deneyimine önem vermeniz gerekmektedir.