Hepiniz SEO’nun altın kuralı içeriktir sözünü duymuştur. Peki bu kavram ne kadar doğru? Bizce içerik her şeyin anahtarı ama içerik önemli sözleri webmasterlara çok fazla içeriğe sahip olmaları gerektiği algısını uyandırıyor ve yanlışlar başlıyor. Eğer sitenize zarar vermek istiyorsanız katma değeri düşük içerikler eklemeye devam edebilirsiniz ancak ben başarıya ulaşmak istiyorum diyorsanız sadece kaliteli olduğuna inandığınız içeriklere yer vermeniz gerekmektedir.

WordPress verilerine göre kullanıcıları her ay 73.9 milyon içerik yayınlıyor ve içeriklere 49 milyon yorum geliyor. Bunun anlamı sadece wordpress kullanıcıları günde ortalama 2.4 milyon içerik paylaşıyor. Yıllardır edindiğimiz tecrübeye göre de bunların %90’nın değersiz içerikler olduğunu söyleyebiliriz.

Google en az tıklama ile kullanıcılarına en iyi sonucu sunmak için çalışıyor. Yaptıkları tüm güncelleme ve değişikliklerde buna dayanarak yapılıyor. Sitenize gelen herhangi bir ziyaretçiye istediğini vermek zorundasınız buda içerikle sağlanabilir. Bu kurala göre SEO’nun merkezinin içerik olduğunu kolayca söyleyebiliriz.

İçeriğin önemli olduğunu her fırsatta vurguluyoruz ancak büyük bir kesim hala verimsiz içerikler üretmeye devam ediyor. Dizinlere eklenen her içeriğiniz RankBrain’ın kontrolünden geçiyor. İçeriğin ne ile ilgili olduğu, yeterli olup olmadığı, hedeflere uygunluğu gibi çeşitli faktörler yapay zeka tarafından kontrol ediliyor ve buna göre sıralamalarda kendine yer buluyor.

Çok içerik, iyi Anlamına gelmez

Webmasterlar son yıllarda SEO alanında kendini geliştirmeye başladı ancak arama motorları da hiç olmadığı kadar akıllı hale geldi. Sıralamaları maniple etmek, belli tekniklerle sıralama almak, kopya içerik kullanmak gibi kavramlar neredeyse tarihe karışıyor. Artık üreten kazanır durumuna geldi. Eğer siz ziyaretçilerinize istedikleri bilgiyi ve hizmeti yeterince sağlayamıyorsanız sizin yerinize hemen bir başkası geliyor.

Bir sürü içerik yazmak yerine az sayıda kaliteli içerikler yazarak ilerleme vaktiniz geldi.

İçeriklerin iyi mi? & Kötü mü olduğuna nasıl karar veririz

Öncelikle kötü içerikle başlayalım, okuyucuya çok az değer katan veya hiç değer katmayan, kendini tekrar eden, daha önce başkası tarafından aynı bilgilerin paylaşıldığı içeriklerin olması, kullanıcıya aradığını tam olarak veremeyen makale türleridir.

İyi içerik, bu soruya cevap vermek çok zordur. Birçok kritere bağlı olarak bu kavram değişkenlik göstermektedir. Öncelikle yazar yazısını kime yazdığını, hangi kitle tarafından okunacağını bilmek zorundadır. Bir hukuk firması içinde fırın işletemeyeceğini bilerek yazılarını saptırmadan sadece kitlesine uygun halde yazması gerekmektedir.

  • İçerikleri hazırlarken problem – çözüm maddeleri hazırlamanız gerekir.
  • Her cihazda ve her tarayıcıda kolay, eğlenceli, erişilebilir ve akıcı makaleler sunmalısınız
  • Ziyaretçiye doğru bilgi ve deneyimi sunmalısınız. Sizi ziyaret ettikten sonra aynı içerik türünde başka bir arama yapmamalı. Makale içinde yer alması gereken ek bilgiler varsa farklı arama yapmaları gerekmeden siz sunmalısınız.

Ziyaretçilere hizmet sunmak

SEO sadece sıralamalarda üst sırada yer almak değildir. Birçok kişi SEO yaparak üst sıralarda kalıp ziyaretçi alacağını hayal eder ancak temel kural insanlara hizmet sunarak bu hizmeti onlara ulaştırıp onları kalıcı birer takipçi haline getirmektir. Eğer ziyaretçileri memnun edemiyorsanız ve markanız kullanıcılar için değer kazanmıyorsa ne kadar SEO çalışması yaparsanız yapın gerilemeye başlarsınız.

Mutlu Ziyaretçi

Kullanıcı deneyimi her şeyden önce gelmektedir. Kaliteli içerik hazırlayın dememizin nedeni gelen ziyaretçileri mutlu etmektir. Sitenize girdiklerinde onları şaşırtacak, mutlu edebilecek, rahatlatacak tasarım ve renk tonları tercih etmeniz gerekmektedir.

İyi bir içeriği, iyi bir deneyimle beraber verirseniz iyi bir kullanıcı deneyim puanı kazanırsınız. Buda sıralamalara olumlu bir puan olarak eklenir.

Cevabı hızlı bir şekilde verin

Gelen ziyaretçiler aradıkları cevaba hızlı bir şekilde ulaşmak ister. Eğer çok uzun bir makaleye sahipseniz ve karmaşık bir yapıya sahipse ziyaretçi aradığını bulamadan sitenizden ayrılır buda sitenizin olumsuz puan almasına neden olur. Makale içinde Blond ve H tagları kullanarak makalenizi okunabilir hale getirmeye özen göstermelisiniz.

Rakibini tanıyan kazanır

Sizin üstünüzde çıkan sitelerden neyiniz eksik? Öncelikle bu sorunun cevabını bilmeniz gerekiyor. Rakiplerinizin neler yaptığını, nasıl ve ne için çalıştıklarını tespit edin ama onların yaptıklarının aynısını yapmayın. Onlardan daha iyi şeyler yapın! Böylece onların üstünde yer alabilirsiniz.

Özetle, içerik SEO’nun can damarıdır. İyi bir içeriğe sahip olmadan başarıda elde edemezsiniz. İyi içerikler üretmekte araştırma, bilgi, planlama ve zaman istemektedir.