İçerik çöplüğüne dönen siteler giderek artmaya başladı. SEO çalışmaları yapmak adına, içerik firmalarından tahsis edilen içerikler ne kadar özgün?

Yaptığım araştırmalara göre, içerik firmalarından alınan içeriklerin kaliteli sitelerden kopyalanan ve rewrite yöntemi ile değiştirilen içerik olduğunu tespit ettim, bu süreç içerisinde birden fazla içerik firmasına aynı içerikleri yazması için talepte bulundum, gelen içerikler çöp dönecek kadar kalitesiz ve neredeyse aynı denecek kadar yakın içeriklerdi. Aslında içerik yazdırıyorsunuz fakat ödediğiniz her bir kuruş gereksiz bir harcama oluyor. Öncelikle sitenizin yapısını ve içerik kalitesini sizden iyi hiç kimse bilemez. İçerik yazdırmak yerine kaliteli içerikleri yazmak için biraz vakit ayırmanız gerekiyor. İçerik firmalarının aynı yazıyı, çeşitli özgünleştirici programlar ile özgün hale getirerek birden çok siteye içerik pazarlamaktadırlar. Tabi ki her içerik firması aynı işlemi gerçekleştiriyor diyemeyiz.

Google bir siteden alınan özgünleştirilmiş yazıyı rahatlıkla algılamaktadır. Özgün içerik yayınladığını düşünen site sahibi gereksiz harcama, kaybedilen zaman ve kalitesiz çöp yığını içeriklerini çoğalttıklarını bilmemektedirler. Rank brain güncellemesi ile eş anlamlı kelimelerin özdeşleştirilmesi sonucunda rewrite yapılan içerikler daha kolay anlaşılmakta ve yine aynı durum başlık ve metalar için geçerli olmaktadır. Web sitesi kurulduğu zaman istikrarlı bir şekilde içeriklerini giren site sahipleri belirli bir süre sonra, kısır döngüye düşerler ve yazacak içerik bulmakta zorlanırlar. Hata bu noktada başlamaktadır. Site kurulmadan önce içerik listesi ve planlaması yapılmalıdır. Oluşturulacak sayfaların bir listesi yapılmalı ve yol haritası ile hareket edilmelidir.

İçerik çöplüğü ve kaliteli içerik yönergeleri?

içerik kalitesi yönergeleri

Yol haritası çıkarılmış bir sitenin bu tarz sorunlarla karşılaşması pek nadir bir durumdur. Plansızca yapılan içerik düzenlemeleri ve ardar da yayınlanan özgün olduğu düşünülen içerikler zamanla siteyi bir çöp kutusuna çevirmektedir. Peki bu sorundan kurtulmak için neler yapılmalıdır;

Planlaması yapılan içerikler için detaylı bir araştırma yapmak gerekiyor aslında bilgi sahibi olmadığınız bir alanda site açmak çok yersiz ve başarısız bir oluşuma neden olmaktadır. Yazılacak içerikler için çok içerik yayınlamak yersiz olacaktır. Önemli olan nokta içeriklerin kalitesi ve ziyaretçilere sunduğu bilginin akışkan, örneklerle açıklamalı, yorum bölümlerinin açık olarak sunulması ile elde edilmektedir. Kaliteli içerik derken yapmanız gereken, anlatılacak konu ile ilgili bir den çok içerik yayınlamak yerine tek konu üzerine yoğunlaşarak, en kaliteli içeriği üretmek olacaktır. Bu süreç içerisinde yapılması gerekenler rakip analizi yapmak olmalıdır. Rakiplerinizin içerik konusunda ne kadar bilgili olup olmadığını araştırmanız gerekmektedir. Bir yazıya başlayıp sadece özgün oluşturmakla işiniz malesef bitmeyecektir. Rakiplerinizden iyi bir içerik sunmalısınız. Her şeyden önce, ziyaretçileriniz için kaliteli bir ortam ve içerik sunmalısınız. Anahtar kelimeler üzerine yoğunlaşarak yazılan bir makale sadece kendinizi kandırmak için yazılmış bir makaledir. Sitenizi robotlar değil, ziyaretçiler popüler yapmaktadır. Bu yüzden ziyaretçilere değer vererek, kaliteli görseller, örneklemeler ve içerikte yoğun kullanılan anahtar kelimelerden kaçınmalısınız. Yazınızı bir referans gibi düşünmeniz gerekiyor. İçeriğinizi beğenen bir ziyaretçi sitenize tekrar gelmek isteyecektir ve sitenizi başkalarına yüksek ihtimalle tavsiye edeceğinden dolayı, öncelik ziyaretçi dostu seo yapmaktır.  Site sahipleri kaliteli bir seo’nun çok uzun yazılar veya bol içerikle olduğunu düşünürler, aslında en büyük hata budur. Yapay seo dediğimiz otomatik yazılımlarla yapılan seo, geçici ve kalitesiz bir çalışma olacaktır. Doğal seo çalışmak adına görselden tutun içerik kalitesine önem vererek ilerlemeniz gerekmektedir. İyi kordine edilmiş bir yazıyı, aynı alanda hizmet veren siteler ve ziyaretçiler paylaşacaktır. Sizde bu sayede doğal backlink ağına sahip olmuş olacaksınız.

Diğer önemli husus ise içerik kalitesinin devamlılığı olacaktır. Malesef bir kaç adet kaliteli içerik yazmakla siteniz ilerlemeyecektir. İlerlemeyi hedefleyen bir site sürekli araştırma yapmak zorundadır. İçerik güncelleme bu alanda devreye girmektedir. Özgünlüğünü yitiren içeriklerinize yoğunlaşmanız gerekmektedir. Tarifsel bir anlatım yapıldığında tabiki içerik düzenlemek yersiz olacaktır. Lakin tarihsel bir anlatım yapılmadı ise, içeriğin düzenli aralıklarda iyileştirilmesi gerekmektedir. Burada dikkat edilecek konu, aynı başlıklarla vb başlıklarla açılan kopya içerikler demektir. Bu işlemin yapılması sağlıksızdır, bunun yerine eski içeriği zenginleştirmek daha mantıklı ve otoritesi açısından daha sağlıklı bir işlemdir.

Her geçen gün artan siteler, sürekli aynı içeriklerin evrensel küme içerisinde dönmesi ile giderek kısırlaşan içerik kalitesinin önüne geçmek gerekiyor ve google bu tarz durumların önüne geçmek için sürekli içerik kalitesi, google kalite güncellemeleri yayınlamaya devam ediyor. Aslında ocak ayının ortalarında yapılan güncelleme ile ilk sinyaller verilmiş durumda idi, google sürekli bu sinyalleri vermeye devam ediyor. Google 160 sayfalık bir pdf kitap ile kalite yönergelerini yayınladı, malesef bir çok site sahibi ihmallerde bulunup içerikleri okumadan hareket ediyorlar. Google her yıl içerik kalitesinin önemimden bahsetmektedir. Israrla site sahipleri bildiklerinden şaşmadan içerik firmaları tarafından kopya içeriklere para ödeyerek ilerliyorlar. Kaliteli bir içerik yazmak için iyi bir araştırma yapmayı düşünmeyen site sahipleri google dizinlerinde geri planlarda çıkmaya mahkum oluyorlar. Temeli sağlam bir siteden bahsedilir ve bu sözü çok duyarsınız. Temeli sağlam olan site, içeriği sağlam olan site demektir. Dalgalanmalardan ve güncellemelerden hafif etkiler görerek, yollarına devam etmektedirler.

Kısaca özetlemek gerekir ise, kaliteli yönergelerini takip ederek, uzman içerikler üretmelisiniz.