Güncelliğini Yitirmiş 10 Backlink Çalışması

yanlış backlink çalışmaları

SEO ile ilgilenen herkes, kaliteli içerik ve backlinklerin SEO‘nun temel yapı taşı olduğunu bilmektedirler. Çok sayıda algoritma değişikliği olsa dahi backlinkler önemli sıralama faktörü olmaya devam ediyor.

Web sitenize gelen backlinklerin tamamı pozitif etkiye sahip değildir. Kötü denilebilecek özellikte olan backlink çeşitleri de vardır. Kötü backlinkler web sitenize gelirse ne olacağını biliyor musunuz?

Böyle bir durumda web siteniz algoritmik cezaya yakalanabilir. Hatta durumu farketmez ve devam edecek olursanız manüel işlem gerçekleşme ihtimali de yükselecektir.

Google yetkilileri kötü bağlantıları görmezden geldiğini söylese de bu tür bağlantılar sitenize zarar verebilir. Bu makalede web sitenizin ceza almasına neden olabilecek 10 backlink türünden bahsedeceğiz. Web sitenizin sağlığını düşünüyorsanız bu backlink türlerinden uzak durmalısınız.

1. Basın Bülteni Backlinkleri

Basın bülteni backlink

Basın bültenleri üstünden alınan backlinkler 5 yıl önce popülerdi. Popüler olmasının tek nedeni olumlu etkiye sahip olması değildir. Ayrıca bu backlink çalışmasını yapmanın kolay olması insanları basın bültenlerine yöneltmişti.

Sadece bir basın bülteni yazıp bunları basın bülteni dağıtım sitelerine göndermek yeterliydi. Bu şekilde yüzlerce bağlantı çok kısa sürede elde edilebiliyordu. İlk zamanlar iyi sıralama almayı sağlasa da zaman içerisinde SEO uzmanları tarafından kötüye kullanıldı.

Google artık basın bültenleri üstünden alınan bağlantıları maniple olarak görüyor. Bu yüzden anahtar kelimeyi hedefleyen basın bültenlerinden uzak durmanız gerekmektedir.

Eğer her şeye rağmen basın bültenleri aracılığıyla backlink almaya kararlıysanız anahtar kelimeye odaklanmayın. Bunun yerine marka adına ya da çıplak URL olarak geri bağlantı almaya çalışın. Aksi takdirde Google örümcekleri tarafından cezalandırılmanız an meselesi olabilir.

2. Forum Backlinkleri

Forum backlink

Forum backlinklerinin tamamı kötü değildir. Eğer forum üstünden gelen bir bağlantıyı siz oluşturmadıysanız o bağlantıya dokunmamanız gerekir. Ancak spam içerikli bir forumdan gelen backlink söz konusuysa bu ceza almanıza neden olabilir.

Bir forumdan çok sayıda backlink geliyorsa bunlar spam bağlantı olarak değerlendirilir. Bu tip durumlarda ilgili forumlardan gelen backlinklerin reddedilmesinde fayda var.

Bu tip bağlantıları reddetmeye korkmayın. Spam algısı oluşturacak türden yerlerden gelen bağlantıların Google gözünde web sitenize hiçbir faydası olmayacaktır. Aksine ceza almanıza dahi neden olabilir.

3. Yabancı Ziyaretçi Defterlerinden Gelen Backlinkler

Ziyaretçi defteri backlink

Bu tarz bağlantıların tamamı Google tarafından maniple olarak kabul edilir. Yabancı ziyaretçi defterlerinden gelen bağlantılar hem manüel hem de programlarla oluşturulabilir.

Bu tarz bağlantıların artması arama sonuçlarında sıralama kaybetmenize neden olabilir. İlgili bağlantı türleri artmaya devam ederse cezalandırılma ihtimaliniz de vardır. Bu tarz şüphe duyduğunuz bağlantıları reddedin.

4. Gelişi Güzel Nofollow Backlinkler

Nofollow backlink

Google’ın ayak izinizi takip etmediğini düşünerek çeşitli programlarla nofollow backlink yapanlarınız vardır. Bu tarz şeylerle Google örümceklerini kandırabileceğinizi zannediyor musunuz?

Bunları ister manüel ister otomatik programlarla yapın Google ayak izinizi bulacaktır. Bu sayede backlinklerin spam backlink olduğunu kısa süre içerisinde anlayacaktır.

Google’ın ayak izinizi fark etmeden bu tarz backlinkler oluşturmanız aşırı derecede zordur. Çok sayıda web siteden nofollow bağlantı gelmesi spam işlemi olarak değerlendirilir. Nofollow olmasına rağmen birçok web sitenin ceza almasının temel sebebi çalışmada ayak izinin bırakılmasıdır.

5. Özel Blog Ağları (PBN)

PBN backlink

Arama sonucu sıralamasını iyileştirmek için özel blog ağları harika bir yoldur. Tabi ki ayak izinizi bırakmadan PBN oluşturabilirseniz başarılı sonuç alabilirsiniz.

PBN düne kadar Google örümcekleri tarafından tespit edilemiyordu. Yapılan algoritma güncellemeleri sonucunda PBN ağları kolaylıkla tespit edilmektedir.

Kullandığınız özel blog ağları bu güne kadar arama motoru örümcekleri tarafından fark edilmediyse bu fark edilmeyeceği anlamına gelmez. Er ya da geç sistem PBN ağının sizin tarafınızdan oluşturulduğunu anlayacaktır.

PBN ağının deşifre olması durumunda web sitenizde ciddi sıralama kayıpları meydana gelecektir. Hatta özel blog ağları yüzünden ceza dahi alma ihtimaliniz yüksektir.

6. Nofollow ve Follow Sosyal Medya Backlinkleri

Sosyal medya backlinkleri

Sosyal medya sitelerinden gelen backlinklerin manipüle özelliği taşıdığı düşünülmektedir. Sosyal medya sitelerinden çok sayıda backlink alırsanız bu durum zarar görmenize neden olabilir.

Sosyal medya platformlarında her gün binlerce link paylaşılmaktadır. Bu durum sosyal medya üstünden gelen bağlantıların Google tarafından bağlantı şeması olarak görülmesine neden olabilir.

7. Dizinlerden Gelen Backlinkler

Dizin backlink

Dizin gönderim hizmeti veren kişiler size pozitif etki göreceğinizi sürekli dile getirir. Özellikle Google sıralamanızı yükselteceklerini vaat ederler. Sizler de bu hayale kalıp savrulmayın. Çünkü gerçek bundan ibaret değildir.

İnternet dünyasında çok kaliteli dizinler olduğu gibi aşırı derecede düşük kaliteli dizinler de vardır. Bu tarz düşük kaliteli dizinler ciddi sıralama kaybı yaşamanıza neden olabilir.

Tabi ki dizinlerin tamamı kötüdür diyemeyiz. Özellikle yerel SEO çalışması yapanlar ilgili bölgeye has olan dizinlerden yararlanabilir. Yerel SEO konusunda dizinlerin hale etkili olduğu bilinmektedir.

8. Blog Yorumları

Yorum backlink

SEO alanında en çok suiistimal edilen tekniklerin başında blog yorumları yer alır. Yorum alanına URL bırakmak en eski backlink edinme yöntemlerinden birisidir.

Web sitenizle alakası olmayan yorum alanlarından gelen bağlantılar zarar görmenize neden olur. Aşırıya kaçmadan web sitenizle alakalı yerlerden yorum backlink alabilirsiniz. Burada en çok dikkat edilmesi gereken şey alaka düzeyi ve aşırıya kaçmamak olmalıdır.

9. Kalitesiz Link Servislerinden Gelen Backlinkler

Link servisi backlink

Suiistimal edilen SEO çalışmalarından birisi de link servislerinden bağlantı edinmektir. Link servislerinden alınan backlinkler deki ayak izlerini Google kolaylıkla görmektedir.

Bu tarz servislerdeki ayak izlerini takip etmek için siyah şapka SEO forumlarında Google çalışanlarının olduğu düşünülüyor. Bahsedilen yöntemleri öğrenen Google çalışanlarının bu doğrultuda önlem alarak ayak izlerinizi takip ettiğine inanılıyor. Herhangi bir olumsuz durumla karşılaşıp ceza almamak için çok fazla kişi tarafından bilinmeyen kaliteli link servislerini tercih edin.

10. Otomatik Link Oluşturma Programlarıyla Alınan Backlinkler

Otomatik backlinkler

Backlink oluşturmaya zaman ayırmak yerine GSA Search Engine Ranker, Scrape Box ve XRumer gibi araçları tercih edenleriniz vardır. Birkaç zaman öncesinde bu araçlardan alınan bağlantılar pozitif etki yapıyordu. Ancak bu durumun son yaşanan güncellemeler sonrasında devam ettiğini maalesef söyleyemeyiz.

Bu tarz otomatik link oluşturma araçlarından Google örümceleri emin olun haberdardır. Bu tarz yerler aracılığıyla alacağınız backlinkler sıralama kaybı yaşamanıza neden olur. Hatta gelen bağlantı profilindeki anormallik manüel ceza almanıza dahi neden olabilir.

Web Sitedeki Kötü Durumdan Sadece Backlinkler Mi Sorumlu?

Makalemizde sizlere sıralama kaybı yaşamanıza neden olacak backlink çeşitleri hakkında bilgi verdik. Peki, sıralama kaybı yaşamanızın tek nedeni backlinkler mi? Bunu anlamak için birden fazla denetim yapmanız gerekmektedir.

Bir web sitedeki organik trafik düşüşündeki nedenini bulmak için yapılması gereken denetimler şu şekildedir:

 • Web sitenizdeki tarama sorunları için teknik SEO denetimi
 • Site içeriğinin durumunu belirlemek için içerik denetimi
 • Genel bağlantı profilinin etkisini anlamak için bağlantı profili denetimi yapılmalıdır.

Bu denetimleri gerçekleştirdikten sonra sorunun nerede olduğunu belirleyebilirsiniz. Mevcut sorunları ortadan kaldırarak eski sıralamanızı elde etmeniz mümkündür. Çoğu zaman sorun tek bir denetimde ortaya çıkar. Eğer her 3 denetimde de çeşitli sorunlar mevcutsa tüm sorunları ortadan kaldırmak için ciddi zaman harcamanız gerekecektir.

Negatif SEO Saldırısından Nasıl Korunabilirsiniz?

Negatif SEO saldırılarında mümkün olduğunda hızlı bir şekilde saldırıyı durdurmanız gerekmektedir. Yüksek hacimli bağlantı saldırısı söz konusuyla ceza almanız an meselesi olabilir.

Negatif SEO saldırısı gözünüzü korkutmasın. Sürecin anlaşılır ve basit olduğunu bilin. Genel olarak bu tip durumlarda yapılması gerekenler şu şekildedir:

 • Tüm botları engelletin. Engelleme sırasında Google, Bing ve Yahoo dışında kalan botları engellemeniz gerekmektedir.
 • Gelen tüm bağlantıları toplu olarak reddedin.
 • Bağlantı saldırısı son bulana kadar bağlantıları reddetmeye devam edin.

İyi Backlink Profili Nasıl Oluşturulur?

Daha iyi backlink profilli oluşturmak için SEO adına iyi alışkanlıklar edinmeniz gerekmektedir. Dikkat etmeniz gerekenler sırasıyla şu şekildedir:

 • Bağlantıları markanıza alın.
 • Bağlantı profilinde çıplak URL kullanın.
 • Tam eşleşen çapa metinlerden kaçının.
 • Spam sitelerden bağlantı edinmeyin.
 • Aynı kategorideki kaliteli sitelerden backlink alın.

Bağlantı profili oluştururken dengeli olmayan özen gösterilmelidir. Spam olan bağlantı türlerinden kaçının ve Google kurallarına aykırı davranmayın. Bunlara dikkat ettiğiniz sürece serp sonuçlarında yükselmeye devam edeceksiniz.

Algoritmik Cezayı Kaldırmak Ne Kadar Sürer?

Algoritmik cezayı kaldırmak için net bir süre vermek mümkün değildir. Cezayı kaldırmak için gerekli olan sürede bağlantı türünün ciddiyeti önemli rol oynar. Ortalama bir süre verilmesi gerekirse 6-8 ay sürebildiğini söylemek mümkündür. Manüel ceza söz konusuysa ilgili süreç bir yıla kadar da uzayabilmektedir.

Manüel cezalarda geri bildirim gönderdiğiniz zaman olumsuz yanıt almanız mümkündür. Bu tip durumlarda asla pes etmeyin. Manüel ceza almanıza neden olan backlinkleri bulmak için gelen bağlantıları analiz etmeye devam edin.

Sonuç;

Alışıla gelmiş bir çok SEO tekniği artık kullanılmaz duruma geldi. Google arama motorunun istediği çalışmalar doğallık düzeyine yakın çalışmalardır. Tabi ki sitenizden başka sitelerin bahsetmesi kadar normal bir durum olamaz. Sitenize gelen bağlantıların alaka düzeylerini ve spam oranlarını çok iyi tespit etmeniz, kontrol altında tutmanız çok önemlidir.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.