Arama sonuçlarında reklam görünürlüğünü artırmaya yönelik çalışmalar yapan Google yeni bir modülü daha aktif hale getirdi. Google arama trafiğinin yaklaşık %20’lik dilimini oluşturan görseller kısmında artık görsel ürün reklamları yayınlayabileceksiniz.

Geçtiğimiz yıl mobil alışverişin %30 oranında büyüdüğüne dikkat çeken Google yeni modülün sadece mobil cihazlarda gösterileceğini ekledi. Yapılan ” Bu ne kadar” ve “Bunu nereden satın alabilirim” aramalarından yola çıkarak geliştirilen modülde örneğin bir kullanıcı “Kanepe” kelimesini ararsa görsel ekrana adwords kullanan e-ticaret sitelerinin kelimeyle bağlantılı ürünlerinin resimleri, web siteleri ve fiyatları listeleniyor.

Ayrıca hedef kelimeyle bağlantılı renk, boyut gibi seçenekler bulunuyorsa hızlı seçenekler listelenerek sonuçlar derinleştiriliyor.

Bölgesel aramalarda envanter reklamlar daha kullanışlı hale geldi

Kullanıcılar yaptığı aramalarda eğer bölge, posta kodu veya yakınımda gibi kelimeler eklerse aramanın yapıldığı bölgeye en yakın mağazaların reklamları gösteriliyor. Ayrıca bölge aramalarına reklamlarınız eklenerek müşterilerin mağazalarınızı ziyaret oranını artırmayı hedefliyor. Örneğin bir alışveriş merkezi araması yapıldığında o bölgede bulunan mağazanızın ürünleri haritanın altında gösterilerek mağazanızın ziyaretçileri artırılması hedefleniyor.

Ayrıca ürünlere stok bilgileri eklenebilecek kullanıcılar almak istedikleri ürünün en yakın hangi mağazada olduğunu görebilecekler.

Google Üzerinden Satın Alabilme

Temmuz ayında açıklanan “Purchases on Google” özelliğiyle mobil üzerinden yapılan satışlara Google ev sahipliği yapıyor. Henüz test aşamasında olan uygulama kısmi bölgelerde kullanılmaya başladı ancak satışların %25 oranında artması ve alıcılara daha hızlı bir hizmet sunması projenin geliştirilerek yaygınlaştırılacağı söylendi.

Uygulama kapsamında reklamlarla öne çıkarttığınız ürünler Google üzerinden gösteriliyor. Ürüne tıklandığında detaylı özellik gösteriliyor. Tek bir tuş ile yine sipariş Google üzerinden tamamlanıyor. Alınan siparişlerde reklam verenlere iletilerek işlem tamamlanıyor.

Şimdilik bu ürün sıralamaları kullanıcıların “en iyi“, “en çok satan” ve “en uygun fiyat” gibi aramalarına bağlı olarak listeleniyor. Stok ve güvenlik gibi birçok prosedüre bağlı olarak bu reklam uygulamasının ülkemizde aktif hale gelmesi biraz zaman alacaktır.