Google zararlı siteler ile mücadele başlattı. Her geçen gün artan zararlı sitelerin sayılarını düşürmek ve engellemek adına google kolları sıvadı.

Google Yeniden Zararlı Siteleri Engelliyor

Google internet kullanıcılarının, 1 haftada 10 milyondan fazla zararlı site ve dolandırıcı siteler ile karşılaştıklarını belirtti. Google resmi açıklamasına göre sitelerin çoğunun blog siteleri olduğu, zayıf şifreler kullanan sitelerin şifrelerinin kırılarak kötü amaçlı yazılımlar yüklendiğini ve küçük işletmelerin sayfalarında zararlı yazılımların giderek arttığını açıkladı.

Giderek artan zararlı sitelerin önüne geçebilmek adına google bir uyarı ekranı ekledi. Zararlı yazılım içeren siteye giriş yapıldığında “Bu site bilgisayarınıza zarar verebilir” adlı ibarenin çıktığını göreceksiniz. Google’ın böyle bir politika izlemesinin iki nedeni var. İlk olarak kullanıcıları zararlı sitelerden korumak, diğeri ise sitesine zararlı yazılım bulaşan site sahibini uyarmak ve hatalarını gidermesi için bir uyarı sunmaktır.

Bu tarz uyarılar ile karşılaşan site sahipleri, tarama işlemi yapmak yerine sitelerini yeniden kurmuşlardır. Zararlı yazılımın tespiti evet biraz zor anlaşılmaktadır. Aslında en iyi çözüm siteyi yeniden inşaa etmektir. Kullanılan yazılımdaki güvenlik açıkları tespit edilerek, daha güçlü bir yapı ile sitenin yeniden oluşturulması gerekmektedir. Yedeklerinden geri dönen sitelerin geçici süre ile sorunlarının düzeldiği görülmüş, lakin sistem açıklarından dolayı haftalık güncelleme sonrasında tekrar zararlı site uyarısı aldıkları gözlemlenmiştir.

Google her hafta zararlı site sayılarını online olarak sunmaktadır. Aşağıdaki grafikten son durumları görebilirsiniz.

Google 2015 yılında 800 binden fazla sitede zararlı yazılım algıladığını açıkladı. Site içeriklerine bakıldığında aldatmaya yönelik olan sitelerin ağır bastığı gözlemlenmiştir. Aldatıcı yayın yapan sitelere ceza işlemlerini uygulayarak kullanıcıları güvence altına alan google sürekli yeni güncellemeler yaparak, algoritmaların daha stabil çalışmasını sağlamaktadır.

Sitenizi Güvende Tutmak İçin Yapmanız Gerekenler

Zararlı yazılımlardan kurtulmak ve sitenizi güvence altına almak için izlemeniz gereken basit çözümler bulunmaktadır. Google Analytic aracılığı ile güvenlik bildirimleri alın yine ücretsiz olarak google servislerinden biri olan webmaster tools ile arama sonuçları listesine, sitenize gelen bağlantılara, manuel işlemler bölümüne sıklıkla göz atın. Sitenizin yazılımını güncelleyin kullanmakta olduğunuz mevcut sistemin güncel versiyonu var ise, her zaman en güncel sürümü kullanmaya özen gösterin. Sitenizi daha güvenli hale getirmek için ek kimlik doğrulaması yükleyin. Hosting firmanızın güvenlik önlemlerini aldığından emin olun ve günlük yedek işlemlerini kontrol edin. Bilmediğiniz eklentilerin kurulumundan uzak durun, bir eklenti kurulumu yapılacak ise, mutlaka kullanıcı yorumlarına bakmalı, kullanılırlık oranına bakmalısınız. Genellikle en çok kullanılan ve bilindik olan eklentileri kullanın.