Google SEO uzmanı, ülkemizde geçtiğimiz 10 yıllık süre zarfından bugüne kadar, belki de popülerliğini en çok arttıran sıfatlardan biri haline gelmeyi başardı. Temel olarak Google SEO uzmanı; dünyanın en popüler arama motorlarından olan Google’ın servislerini ve web site sıralama kriterlerini en iyi şekilde bilen, bu bilgisi ile internet siteleri üzerinde yaptığı iyileştirmelerle Google’da iyi sıralar elde ederek doğru ziyaretçinin kazanılmasına yönelik çalışmalar yapmaktadır. İnternet’in temel iletişim ve yeni medya anlamına gelmeye başlaması, Google SEO uzmanlığı için günümüzde ve gelecekte en çok ihtiyaç duyulacak kişilerden olmaya devam edecek.

SEO’nun her daim daha da büyümesi, “Google SEO uzmanı nasıl olunur?” sorularının da artış göstermesine vesile oldu. Bu sorunun tanımlamasından önce, aslında “Google SEO uzmanı nedir?” sorusunu çok iyi bir biçimde anlamak büyük önem taşıyor. Zira, ne olduğu tam manasıyla bilinmeyen bir vasfa, doğru bir şekilde ulaşmak mümkün olmayacaktır.

Google SEO uzmanı nedir?

Google SEO uzmanı

Google SEO uzmanı, Google arama motorunun tüm uygulamalarını ve sıralama algoritmalarını en iyi şekilde bilen, gelişmeleri ve yenilikleri an be an takip eden, bu gelişmeleri en iyi şekilde yorumlayabilen ve çıkarımlarda bulunabilen kimseler için kullanılan bir sıfattır. Sadece Google arama motorunu takip etmekle kalmayıp, internet teknolojilerini ve kullanıcı eğilimlerini de dönemsel bazda izleyerek analiz eden, gelişen ve değişen yapıları takip etmek için internet siteleri üzerinde en doğru adımların atan kimselerdir.

Elbette ki arama motoru optimizasyonu söz konusu olduğunda, rakip analizi de büyük bir öneme sahiptir. Bundan dolayı Google’ın öne çıkardığı rakip web sitelerini iyi analiz edebilen ve bu analizler sonucunda edindiği bilgileri çalışmalarında kullanan kimseler de yine Google arama motoru optimizasyon uzmanı kapsamında yer alan niteliklerden olmaktadır.

Google SEO uzmanı olmak için neler yapmak gerekiyor?

İyi bir arama motoru optimizasyonu uzmanı olmak için, tanımlamada bahsi geçen bu değerleri yerine getirmek gerekmektedir. Bununla beraber analitik düşünme yeteneği, analiz yeteneği, ilişkilendirme yeteneği ve düzenli çalışma prensibi, Google SEO uzmanı olmak için beklenen en değerli kalemlerdir.

Elbette ki sadece bu beceriler ile yetinmek, iyi bir uzman olmak anlamına gelmiyor. SEO sektörünün doğası gereği, teknik noktalarda da iyi bir birikime ihtiyaç duyulmaktadır. Bu birikimler, internet teknolojilerinin birçoğunu kapsamaktadır. Zira SEO kriterlerinin en iyi şekilde belirlenmesi için, kimi durumlarda teknik ve yazılım bilgisine ihtiyaç duyulmaktadır. Neticesinde Google’da bir arama motoru teknolojisi sunan dev bir yazılım şirketi konumundadır. Temel web programlama, hosting-sunucu yönetimi ve arama motoru algoritmaları gibi başlıklar, detaylı bir biçimde olmasa da minimum temel düzeyde Google SEO uzmanları tarafından bilinmesi gerekenler arasında yer almaktadır.

Bunlara ek olarak, Google’ın sunduğu servisler konusunda da ciddi anlamda bilgi sahibi olmak, çalışmalara potansiyel katan etmenlerdendir. Google Adwords, Google Adsense ve Google Business konusunda detaylı bilgi sahibi olmak, yine Google SEO uzmanı olan kimselerden beklenen bilgilerden olmaktadır.

Google Seo Uzmanı

Google SEO uzmanı, iyi bir içerik üreticisi de olmalıdır!

Google arama motoru optimizasyonu için, şimdiye kadar teknik anlamdaki gereksinimlerden bahsedilmiş oldu. Lakin, belki de en önemli kalem olan SEO uyumlu içerik üretimi de Google SEO uzmanı olmak yolunda sahip olunması gereken önemli bilgilerdendir. Google’ın internet sitelerinden beklediği en doğru içerik kalıbının oluşturulması ve kullanıcının bu teknik kalıptan mümkün olduğu kadar az etkilenmesi için iyi bir SEO uzmanı, en iyi SEO uyumlu içeriğin oluşturulması noktasında da kendisinden beklenenden çok daha fazlasını sağlayabilecek potansiyele sahip olmalıdır.