Google resmi olarak duyuru yapmadan sessizce Search analytics‘e karşılaştırma özelliği ekledi. Google search console üzerinden ulaştığımız arama verilerinde artık sitenize gelen kelimelerin karşılaştırmasını yapabileceksiniz. Konsola giriş yaptığınızda sorgular > sorguları karşılatır> hedef kelimeler girişi yaparak sitenize gelen kelimelerin hangi konumlarda kaç gösterim yaparak tıklandığını detaylı olarak analiz edebileceksiniz.

 

Bu yöntemle hedef kelimelerin verimliliklerini daha kolay görebilir ve hangi alanlara yoğunlaşmanız gerektiğini kolayca analiz edebilirsiniz. Örnek iki kelimeyle açıklayacak olursak;

 

Konumları aynı iki farklı kelimeyi karşılaştır özelliğiyle ele alalım, toplam gösterim sayısı kelime 1’in daha fazla olduğu için tıklanma sayısı doğal olarak daha fazla ancak bizi ilgilendiren kısım ortalama tıklanma oranı, iki kelimede yaklaşık olarak 7-8 sıralarda olduğu halde kelime 1’in verimliliği kelime 2’ye göre %4.30 daha yüksek yani iki kelimeden birine çalışma yapacaksak verileri karşılaştırıp hangisi daha verimliyse ona yönelmemiz gerekiyor. Resimdeki oranlara göre çalışmayı kelime 1 yönünde yapmamız gerekiyor.

Kelimelerin verimlilikleri neden farklı ?

Hedeflenen kelimelerde alınan verimlilik her zaman farklı sonuçlar farklı olmaktadır. Bunun başlıca iki nedeni bulunmaktadır;

  • Sizden üste yer alan sitelerde eğer kullanıcının istediği bilgiler eksiksiz olarak verildiyse daha alt sıralarda bulunan sitelerin ziyaret oranı daha düşük olmaktadır.
  • Hedef kelimede kullanıcıların tanıdığı marka olmuş bir site üst sıralarda yer alıyorsa, diğer sitelere gösterilen ilgi daha düşük olmaktadır.

Yani kendinize hedef belirlerken rakip analizlerini çok iyi yapmanız gerekmektedir. Aksi halde hedeflenen başarıya uzak bir performans elde edebilirsiniz.