Google’dan Adwords reklam alanlarına kısıtlama geldi. Geçtiğimi aylarda ilk 4 sırayı Adwords reklam alanlarına ayıran Google yeni bir değişiklik yaparak sağ alanda görüntülenen reklamları kaldırarak sadece ilk dört sırada reklamlarla öne çıkartılmış siteleri yayınlayacağını duyurdu.

Genellikle reklam verenlerin fazla rekabetin yüksek olduğu alanlarda gösterilen sağ alan(bottom) reklamları kaldırılırken paylaşılan istatistik tablosu bu alandaki reklamların kullanıcılar tarafından çok fazla kullanılmadığını gösteriyor.

Google Sağ Reklam Alanını Kaldırdı

Paylaşılan verilere göre adwords reklamlarına en çok ilgi sıralamalarda gösterilen ilk 4 sıradan oluşurken sağ alanda görüntülenen reklamlar neredeyse yok diyebileceğimiz kadar az tıklama alıyor. Talebin düşük olması, organik sıralamalarda artık 3 yerine 4 reklam çıkması gibi faktörleri değerlendiren Google, sağ alanı kaldırarak reklam yoğunluğunu azaltmaya gitti.

Yeni adwords reklam sıralamaları nasıl yapılacak ?

Organik sıralamalar üzerinde reklam alanlarını kısıtlayan Google adwords içinde reklamla öne çıkarılmış sıralamalarda ufak değişiklikler yaptı diyebiliriz. Artık ilk 4 sıra, sayfa sonu ve diğer sayfalar olmak üzere organik sonuçlar üzerinde reklamlarınız görüntülenebilecek ancak her zaman üst sırada kalmak için bütçenizi eskiye oranla daha yüksek tutmanız gerekecektir.

Eğer rekabeti yüksek ve reklam verenin fazla olduğu bir kelimede Adwords reklam kullanarak üst sırada çıkmak istiyorsanız aranma hacmi, reklamlara gelen tıklamalar, rakibinizin ayırdığı bütçeden daha fazla bütçe sunmanız gibi faktörlere bağlı olarak sıralamalar çıkacaktır.

Bir örnekle açıklayacak olursak;

X sitesi (150 TL), Y sitesi (100), Z sitesi(75 TL), E sitesi(50 TL) bütçe ile adwords reklamlarıyla aynı gün üst sırada yer almak için kampanya başlattığını düşünelim, ilk sıralama yüksekten düşüğe doğru X>Y>Z>E şeklinde ilk 4 sıraya yerleşecektir. Ancak, ilk sırada bulunan site tıklama başına 4 TL, ikinci site 3 TL, üçüncü 2 TL, dördüncü 1 TL olarak ödeme yapacaktır. Yani ilk sırada bulunmanın maliyeti daha yüksek bir maliyet oranı çıkartırken bütçesi diğer sitelere göre daha hızlı tükenecektir.

İlk sırada bulunan sitenin bütçesi 2. sırada bulunan sitenin gerisine düştüğünde ise sıralama yer değiştirerek diğer siteler onun önüne geçecektir. Tüm sitelerin bütçeleri azaldığı için ise tık başı maliyet oranı da daha düşük olup reklam verenleri sistematik bir şekilde bütçelere oranla sıralamaya devam edecektir.

Rekabet oranı yüksek diğer reklam verenler, eğer reklam veren sayısı 4’den fazla ise yine gün içinde ayrılan bütçelere göre sıralamalar yapılacaktır. Beşinci bir site ilk 4’den birinden daha yüksek bir bütçe ile reklam kampanyası oluşturduysa ilk 4 sıralama içinde yer alacaktır. Bütçesi yetersiz olan sitenin ise reklam gösterimleri sayfa sonu veya 2. sayfada devam edecektir. Ancak ilk 4’de yer alan sitelerden birinin bütçesi azaldığında tekrar üst sıralara çıkartılacaktır.

Yani tekli bir hedefte çok fazla reklam veren varsa maliyet oranlarınız oldukça yüksek seviyelere ulaşabilir. Potansiyel müşterilerinize ulaşıp reklam maliyetlerinizi düşürmek için “Keyword Planner Anahtar Kelime Analizi” yazımızı inceleyerek rekabetin düşük ancak hedefiniz ile bağlantılı kelimeleri nasıl bulacağınızı öğrenebilirsiniz.