Bu gün Google güncellemeleri ile ilgili iki yeni haberimiz var. İlk haberimiz heyecanla beklediğimiz Google Penguen 4 güncellemesi hakkında. Daha önce yaptığımız Google penguen 4 yolda haberimizde, Google’ın Kasım ve Aralık ayları içerisinde yeni güncellemesini kullanmaya başlayacağını duyurmuştuk. Google yeni yıl tatiline girdiği için yeni güncelleme gelecek yıla ertelenmiş olabilir.

Penguen 1 algoritması 2012, penguen 2 algoritması 2013 ve penguen 3 algoritması ise 2014 yıllarında güncellenmiştir. Bu takvime göre yeni güncellemenin de 2015 yılı içerisinde yapılacağına kesin gözüyle bakılıyordu. Gerçek zamanlı çalışması beklediğimiz penguen algoritma güncellemesinin, Google’ın diğer algoritmaları için yaptığı kritik güncellemeler sebebi ile geç kalmış olabilir. Google algoritmaların da her zaman küçük değişiklikler yapsa dahi, son bir kaç ay içerisinde alt yapısında çok büyük değişiklikler yaptığı bir gerçek. Özellikle bazı kelimelerde çok ağır ilerleyen sıralama değerleri çok hızlı bir şekilde değişir hale geldi. Bu yenilikler Google sıralamalarında bir çok doğru olmayan sonucu da beraberinde getirdi. Yakın zaman içerisinde Konum tabanlı aramalarda da çeşitli hatalar olduğu ile ilgili incelemeler okuyoruz.

Google Penguen 4 neden geç yayınlanacak ?

Hızlı bir şekilde yapılan bütün bu değişiklikler ile ortaya çıkan hatalar tam olarak kararlı bir şekilde çalışmadığı ve farklı algoritmaların birbirleri ile daha uyumlu çalışması için gerekli ayarlamalar yapılıyor olabilir. Google şu an da tatil zamanın da olduğu için, tatillerini sorunsuz geçirmeyi tercih etmiş olmalı. Yeni güncelleme ile beraber bir Google’a bir çok şikayet olması da bekleniyor. Resmi olmayan kaynaklara göre Google Phantom 3 güncellemesi 19 Kasım 2015 tarihinde habersiz bir şekilde yayınladı. Mobil ve yapay zeka tabanlı ( Rank Brain ) güncellemeleri de geçtiğimiz 2 ay içerisinde yapılmıştı. Penguen öncesi yapılan bu değişiklikler ile  Google, arama kalitesini daha önceki sonuçlarla karşılaştırılamayacak kadar iyi bir hale getirmek istiyor.