İnternet kullanımının büyük oranda mobil üzerinden yapılmaya başlamasıyla gelen Mobil dostu yeniliğin de bir güncelleme daha geldi. Google, mobil sonuçları iyileştirmek için uzun zamandır çalışmalar yapıyor bunlar arasında mobil uyumlu olarak ek yazı ile sonuçlar gösterirken AMP gibi çeşitli yenilikler getirdi ancak bu sefer yapılan güncelleme daha büyük olacak.

Mobil dostu algoritmasının yayınlanmasının ardından ufak değişimler ve ekler gelmişti. Şimdi ise Mobil dostu algoritma versiyon 2 geldi. John Mueller, twitter hesabından yaptığı açıklamasında “Bahsedilen mobil değişiklikler bugün tamamen yapıldı” dedi.

Geçtiğimiz ay başlayan güncelleme Mayıs ayı içinde tamamlanacağı söylenmişti ve kısmi yeniliklerle beraber büyük değişikler bugün tamamlandı ve yeni algoritmaya geçildi. Eğer mobil uyumlu bir web sitesi sahibi iseniz bu güncellemeden olumsuz etkilenmeyeceksiniz aksine sıralamalarda daha üst sıralara gelerek genel çerçevede yükseliş trendi içine gelebileceksiniz. Ancak mobil dostu bir siteniz yoksa önemli ölçüde sıralama kaybedeceğinizi hatırlatalım.

Sitenizin yeni gelen algoritmadan nasıl etkileneceğini Webmastar tools > Aranma trafiği > Search analytics > Cihazlar> mobil ekranından takip etmeyi unutmayın.