Google arama motoru lokasyon “yerel” aramalar için her an bir güncelleme duyurabilir. Description alanı yanında artık lokasyon simgesi ve bulunduğu ili test işlemleri süresince görebilirsiniz.

Lokasyon Aramalardaki Değişiklik Neleri Sinyal Ediyor ?

Yakından takip ettiğim arama motoru üzerinde son zamanlarda büyük bir serp değişikliği gördüm ve araştırmalar yapmaya başladım, öncelikle yurt dışı sonuçlar üzerinde bir araştırma yaparak, lokasyon güncellemesinden emin olmak istedim. Bu dönem içerisinde Türkiye Serp sonuçlarında bazı sitelerin, özellikle otoriter sitelerin lokasyon simgesi aldığını gördüm.

lokasyon sıralama

Yukarıdaki örnekte de görebileceğiniz gibi Google Arama motoru, lokasyon simgelerini description açıklama alanı yanına simge olarak almış durumda. Bu tüm siteler için uygulanmamaktadır. Ülkemizde simge alan siteler üzerinde yaptığım araştırmada, resmi sitelere öncelik verilerek başlanıldığını görebilirsiniz. Yurt dışındaki serp sonuçlarında ise bir çok site lokasyon simgesi almış durumda.

Peki, bu durum neleri değiştirebilir?

Öncelikle yaptığım test verilerini paylaştığımı bildirmek isterim. Lokasyon aramaların önemi giderek artıyor. Yani Türkiye geneli tüm illerde bir aşağı, bir yukarı olarak organik aramalarda görünüyor iseniz, çok yakında sadece lokasyon bazında güçlü olabilirsiniz anlamına geliyor. Google lokasyon aramaları 2017 yılında popüler hale getirecek gibi görünüyor. Tahminlerime göre güncelleme tam anlamı ile gerçekleştikten sonra, %60 oranında Türkiye geneli arama sonuçlarında farklılık göreceğe benziyoruz. Bir sitede olması gereken, map, iletişim bilgileri yine bu süreçte kriter içerisinde yer almanızı sağlayacaktır. Burada asıl önem kazanan konu ise, Google Mybusiness’ın giderek önem kazanmasıdır. Maps Seo dönemi daha baskın olacak diyebilirim. Google bu güncelleme ile Ankara da yapılan bir arama sonucunda, sadece Ankara da bulunan işletmeleri %60 oranında daha iyi bir seçenek olarak sunabilecektir. Türkiye sıralaması alan siteler ise, en üst konumlardan en alt konumlara inecektir. 2017 yılı başından itibaren lokasyon SEO’nun önemi artmıştı. Yeni bir dönem başlıyor diyebiliriz. Paylaştığım veriler eminim kısa zamanda Google webmasster central blog tarafından da doğrulanacaktır.

Tavsiyeler

Artık Türkiye genelinde SEO yapmak yerine, lokasyon bazlı çalışmalara önem vermeniz gerekiyor diyebilirim. 2017 yılından itibaren önceliği anlaşılmış durumda idi zaten. Lakin, artık gerek sosyal medya, gerek maps çalışmalarının daha önem kazandığını söylemek mümkün. Lokasyonunuz ile alaklı sitelerin sitenizi tavsiye etmesini sağlamanızda serp sonuçlarında öncelik kazanmanızı sağlayacaktır. Ücretli bağlantı tipleri ile değilde, tamamen organik olarak elde etmeyi denemeniz gerekiyor. Hizmet verdiğiniz lokasyonda sizi haber yapmak isteyecek siteler bulmalısınız. Sitenizde, mutlaka maps harita, iletişim bilgilerinin eksiksiz olarak girildiğinden emin olmanız gerekiyor. Ziyaretçileriniz ve müşterilerinizden işletmenizi değerlendirmesini isteyebilirsiniz. İşletmeniz hakkında yorumlar ve puan vermesini istemeniz son derece doğal bir durumdur ve yerel sonuçlar içerisinde size farklılık katmayı sağlayacaktır. Güvenilir bir işletme olmak, başarmak demektir bunu unutmamalısınız. İçeriklerinizi lokasyon aramalara göre optimize etmeli ve serp arama sonuçlarında görünür olmak için güncellemeler yapmalısınız. İçerik içerisinde eğer bir hizmet anlatılıyor ise, hizmeti nereden ve nasıl alacakları, hangi adresten alacakları ve iletişim bilgilerini açık olarak sunduğunuz dan emin olmalısınız. Bulunduğunuz konumu hedefleyerek içerik araştırmaları yapmalı ve optimize etmelisiniz.

Google bu güncellemeyi yapacağının aslında ilk sinyalini, Google Adwords reklamlarında Yer güncellemesi yaparak, harita alanında çıkan reklamlar ile gösterdi diyebiliriz.