İnternet sürekli gelişiyor ve yeni geliştirilen teknolojiler içerisinden size webgl teknolojisi ve seo uyumu hakkında kısa bilgiler vermek istiyorum.

Webgl nedir ?

WebGL, browserınız üzerinden 3D (3 boyutlu) grafikleri görmenizi sağlayan bir bir yazılım arayüzüdür.  Webgl ile birçoğumuzun bildiği counter strike benzeri oyunları browserımızda plug-in ya da ek yazılımlar indirmeden oynamamıza imkan verir. Webgl ile bir web siteside yapabilirsiniz. Bazı oyun firmaları mevcut browser güncelleştirmelerinden etkilenmemek için kendi arayüz yazılımlarını kullanmaktadır. Unity firmasının çıkarttığı webplayer buna bir örnek. Unreal Engine firması ise HTML5 arayüzünde herhangi bir ek yazılım şu an için kullanmıyor. Webgl Google Chrome ve Firefox gibi browserlar da destekleniyor.

Webgl neden yaygın değil ?

En büyük nedenlerinden browser güncellemelerinden kolay etkilenmeleri ve stabil çalışmamaları. Geliştirici firma khronos bu teknolojinin henüz stabil çalışmadığını ve testlerin devam ettiğini söylüyor. Ama bazı azimli web geliştiricileri ve büyük oyun firmaları bu alanda kendilerini geliştirmeye şimdiden başlamışlar.

Bunlardan bir diğeri ise her browserın desteklenmemesi ve her ekran kartının desteklememi.

Webgl seo nasıl yapılır ?

Webgl destekçileri  arasında Google Chrome, Mozilla Firefox, Nvidia, Amd ve Opera gibi firmalar mevcut. Arama motorlarında henüz html5 içerikler çok fazla karşımıza çıkmadığı için webgl seo optimizasyon konusunda yeterli döküman bulmak zor. Döküman olmaması webgl ile seo yapılamaz demek değil. Çünkü google bir arama motoru olarak bunu destekliyor.

Öncelikle Google ve Bing gibi arama motorlarının içerikleri nasıl depoladığını hatırlayalım! Sadece mevcut html kodları değil, aynı zamanda css ve javascript kodlarınızı da veritabanlarında saklar ve işlerler. Google HTML5 microdata çözümü yardım edecektir.

Google HTML5 microdata

Google HTML5 seo için microdata ve schema .org gibi altyapıları kullanmamızı söylüyor.

Aynı sayfa içerisinde onlarca değişik konu varsa, microdata size birden fazla <h1> tagı kullanabileceğiniz yapılandırılmış veriler sunmanızda seo optimizasyon için büyük avantajlar sağlayacaktır.

Microdata için kaynaklar:

1- schema.org

2- Google Webmaster Central Blog

Mevcut kaynaklar ingilizce fakat webgl geliştikçe bu konunun takipçisi olup size daha fazla türkçe döküman sağlayacağız.

Webgl ile web tasarım mantıklı mı ?

Webgl ile bir web sitesini oluşturmak onu yapılandırmaktan daha kolay olabilir. Ama Internet explorer gibi browserlar henüz bunlara destek vermiyor. Bu sebepten dolayı arama sonuçlarında çıksanız bile explorer kullanan bir internet kullanıcısı sayfanızı göremeyecektir. Yine de bu konu ilginizi çekiyorsa, explorer kullanıcıları için alternatif bir sayfaya yönlendirme yapabilir ya da kullanıcıya farklı bir browser kullanması gerektiğini söyleyen bir mesaj yazabilirsiniz.