Google plus, (bazen adından G+ olarak da bahsedilir), birçok Google hizmeti gibi Google çevresinde gelişen ve gündelik hayatımızda büyük yer edinen hizmetlerden biri. Bir sosyal ağ ve kimlik doğrulama hizmeti olan Google+, 28 Haziran 2011 tarihinde duyurulmuştur ve 20 Eylül 2011 günü gerçek adını kullanmak şartıyla 18 yaşının üzerindeki herkes açılmıştır.

Google+, birçok diğer Google aracıyla entegre olarak çalışmaktadır. Google+ yaptığı işi, eskiden Google Profiller olarak anılan bir araçtan devraldı. Dünya’da en çok kullanılmakta olan ve 800 milyon üyesi olan sosyal paylaşım sitesi Facebook’un rakibi olarak görülen Google+, şu an için 500 milyon üyeye sahiptir.

Google+’ın Facebook ve Twitter ile pek çok ortak yanı vardır. Twitter’da birini takip ettiğimiz gibi, Google+’da da birine abone olabiliyoruz. Ya da Facebook’ta nasıl fotoğraf ve video ekleyip paylaşabiliyorsak, Google+’da da aynı şeyi yapabiliyoruz. Birçok benzer özelliği olduğu gibi farklı özellikleri de bulunuyor tabi.

Bu özelliklerden konferans olarak yapılan video görüşmelerine imkân sağlayan Hangouts özelliği. Bu özellik sayesinde, internetin olduğu her yerde arkadaşlarınızla konferans halinde görüşmeler yapabilir, onlarla sanki kafede beraber oturuyormuş gibi konuşabilirsiniz.

Ya da bir toplantı yapacaksınız fakat şirketinizin bütün üyeleri farklı kıtalarda tatile çıkmış. Çözümü basit. Google Hangouts.

Kullanış

Google+’a birçok diğer sosyal paylaşım uygulaması gibi hem bilgisayar ortamından hem de mobil ortamdan rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Aşağıda size Google+ hakkında kullanış incelemesi yaptık:

Çevreler

İlk defa Google+’da kullanılan çerçeveler, Google+’ın sosyal medya sanayisine kazandırmış olduğumu güzel bir sistemdir. Çerçeveler sistemi size, takip ettiğiniz kullanıcıları sürükleyip bırakarak gruplandırabilme imkânı sunmuş.

Bu sayede takip ettiğiniz her şey bir liste altında sergilenerek birbirine karışmayacak, bulmak istediğiniz kişiyi kolaylıkla bulacak ve takip listenizin daha düzenli, sakin bir hal almasını sağlayacaksınız.

Ayrıca Google+ kullanıcıları paylaştıkları içerikleri çerçevelerine göre sınırlandırabilme imkânına da sahiptir. Böylece kullanıcılar farklı konularda farklı kişilere gönderilerde bulunarak konuyla alakasız kişileri konunun dışında tutabileceklerdir.

Akış

Çevrelere eklemiş olduğunuz kullanıcılar ve sayfaların gönderilerinin toplandığı alandır. Metin, fotoğraf ya da videoların bulunduğu akış alanı, Facebook’daki anasayfa gibi tüm gönderilerin görüntülendiği alandır.

Sohbet

Android, İOS ve SMS destekleyen cihazlar yani neredeyse tüm cihazların kullanabileceği Sohbet; size çevrelerde ekli olan kullanıcıların yanında Google Talk, iGoogle, Orkut ve 3. Taraf uygulamalarda eklediğiniz kullanıcılarla yazılı olarak konuşma imkânı sunmaktadır. Ayrıca onlarla fotoğraflarınızı da paylaşabilirsiniz.

Video Sohbet

Size; 10 kişiye kadar konuşma imkânı sunan Video Sohbet, bir oda oluşturarak toplu olarak iletişime geçmenizi sağlar. Tıpkı çevrelerdeki gibi sosyal medya dünyasında bir ilktir. Bu özellik bir müddet sonra Facebook tarafından da kullanılmaya başlanmıştır.

20 Eylül 2011 tarihinden sonra Android 2.3+ işletim sistemine sahip olan tüm akıllı telefonlarda da kullanabilen bir özellik olan Video Sohbet, size ister çevreye gizli isterseniz de açık olarak konuşma imkanı tanıyor. Video Sohbet özelliğindeki ilk herkese açık yayın 21 Eylül 2011 gününde will.i.am adında bir kullanıcı tarafından yapılmıştır.

Hızlı Yükleme

Bu özellik, sadece Google Play’de yüklü olduğu için sadece Android cihazlarda kullanılabilmektedir. Çekilen fotoğraflar ve videolar gizli veya otomatik olarak Google+ hesabına yüklenmektedir.

Yüklenen fotoğraf ve videolar, yüklendikten sonra istenilirse diğer kullanıcıların görünümüne de açılabilmektedir. Bu özelliğe bakarak Google+ hakkında sadece bir sosyal paylaşım sitesi olmadığını söylemek yanlış olmaz.

Konular

Google Arama ile aradığınız şeyi ilgi duyduğunuz şeyler listesine ekleyebiliyor ve o konu hakkındaki güncellemeler ve haberler hakkında anında detaylı bilgi sahibi olabiliyorsunuz.

+1

Normalde internet siteleri için kullanılan ve Google tarafından kullanıma sunulmuş olan ”+1” butonları ile beğenilen sayfalar Google+’da listelenmekte ve çerçevelerdeki diğer kullanıcılara öneri olarak sunulmaktadır. Bu buton Facebook’daki beğen ya da Twitter’daki favorilere ekle butonuyla benzemektedir.

Sayfalar

Başlarda kullanıcıların sadece kendi adlarına hesap açabilmelerine izin veren Google+, sonralarda devreye giren Sayfalar özelliği ile özel kurum ya da kuruluşların da o kurum adına hesap açmalarına izin vermiştir. Bu özellik ile diğer kurum ve kuruluşların da Google+’a katılımlarını sağlamayı amaçlamıştır.

Etkinlikler

Facebook’da olduğu gibi kullanıcıların birbirleri ile çeşitli etkinlikler düzenleyebilmeleri için tasarlanmış olan Etkinlikler; toplantı, eğlence, gezi gibi birçok alanda kullanılabilir.

Bu yazımızda da size Google+’ı tanıtmaya çalıştık. Google+ hakkında yapılan “çok pasif” gibi eleştirilere rağmen Google+ diğer sosyal paylaşım sitelerinden sonra çıkmış olmalarına rağmen onları hızla sollamıştı ve sollamaya da devam edecek gibi görünüyor.