Bilgisayar sistemlerini birbirine bağlayan elektronik iletişim ağ olan internetin, teknolojinin ilerlemesiyle kullanımını arttırmıştır. İnternet dünya genelinde sağlık eğitim, turizm, ulaşım, iletişim, bankacılık gibi pek çok sektörde kullanılmaktadır. Günlük hayatımızın pek çok alanında yer alan İnternet gün içerisinde de çoğu insanın başvurduğu bir bilgi kapısıdır. İnternet kullanımı genellikle turizm ve sağlık sektörlerinde yoğunluk göstermekte, özellikle randevu ve rezervasyon işlemleri için başvurulmaktadır. Tabi ki internetin faydaları saymakla bitiremeyiz. Dünyanın diğer ucundaki tanıdıklarımızla bile görüntülü, sesli veya yazılı iletişim kurmamızı sağlayan bir iletişim aracıdır. Aynı zamanda İnternet, bir medya aracıdır. Dahası sanal bir banka, sanal bir devlet, sanal bir paylaşım aracı ve sanal bir mağazadır. Söylediğimiz gibi birçok alanda kullanılan İnternet, araştırma  konusunda da devasa bir kütüphanedir diyebiliriz. Bilinçli bir şekilde kullanıldığında internet herkese faydalı olabilecek, akla gelen her konuda araştırma yapılabilecek, kısacası araştırmalarınızda sizlere en büyük yardımcıdır.

İnternette gezinirken hoşumuza giden her türlü görüntüyü artık masa üzerine kaydedebilir, tekrar arama zorunluluğu yaşamadan direkt masa üzerinizden ulaşabilirsiniz.

Peki, Bu İşlemi Nasıl Yapabiliriz?

İnternet’te gezinirken hoşunuza giden bir görüntüyü kaydetmek istediğinizde resmin üzerine gelerek sağa tıklıyorsunuz. Açılan menüden resmi farklı kaydet seçeneğini işaretleyerek karşınıza çıkan pencerede resmi nereye kaydetmek istediğinizi seçebilirsiniz. Sonrasında kaydet butonuna tıklayarak görüntüyü kaydetmiş olacaksınız.

İnternette Sağ Tık Kilitle İse Ne Yapabilirsiniz?

Bazı internet siteleri, içeriklerini koruma altına almak için sağ tık menüsünü kilitleyebilirler. Bu durumda istediğiniz görüntü kopyalanamaz ancak sayfayı kaydederek bu sorunu halledebilirsiniz. Google Chrome‘da menü butonunu tıklayarak açılan menüde sayfayı farklı kaydet seçeneğini işaretlerseniz. Dosyanın kaydedileceği konum seçildikten sonra kaydet butonuna tıklayarak internet sayfasındaki bütün dosyalar, bir klasöre kaydedilebilir.

Ekran Görüntüsü Kaydetme

Bunlara ek olarak internette gezinirken hoşunuza giden her türlü görüntüyü kaydetmek için ekran fotoğrafı almanızda mümkündür. Bu durumunda iki seçeneğiniz bulunmaktadır. İlk olarak başlat logosunu tıklayıp arama kutusuna ekran alıntısı aracı yazmanızla karşınıza gelir. Bunu açmanızla ekranda küçük bir kare belirir ve arka plan gölgelenir. O kutuyu düşünmeden arka planı kesmeniz ve diski logosuyla istediğiniz gibi kaydetmeniz mümkündür. Kaydedilecek yer seçeneğinde masaüstünüzü seçtiğiniz takdirde görüntü masaüstünüze kaydedilecektir. Diğer bir seçenek ise klavyenizde print screen tuşu ile görüntü almanızdır. Bu işlemi yaparken de bu tuşla görüntü aldıktan sonra başlat logosuna tıklayıp painti açmanız gerekir. Daha sonra sol üst köşeden yapıştır seçeneğini tıklayın. Üstteki Bardan crop (resim parçalama, kesme) seçeneğini tıklayarak istediğiniz alanı seçip croplayın. Sol üst köşede bulunan dosya seçeneklerinden de farklı kaydet seçeneğine tıklayarak görüntüyü istediğiniz yere kaydedin. Ayrıca ekran alıntısı aracı “snipping tool”  yaklaşık 16 saniye, paint, crop ise yaklaşık 30 saniye süren çok fazla zaman almayan kolay işlemlerdir.

Yalnız  görüntünün tamamen fotoğrafının alınması, ekran görüntüsü almanın  bir dezavantajı olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak paintin sunduğu olanaklar bu konuda sizler için yeterli olacaktır. Paintle ekran fotoğrafı üzerinde silme ya da kesmek istediğiniz yerlerde oynamalar yapabilirsiniz. Böylece daha profesyonel bir resme sahip olursunuz.

Gördüğünüz üzere her konuda bizlere yardımcı olan bilgisayarımın internet ekran görüntüsü alma görüntü kaydetme konularında da imdadımıza yetişmektedir. İstediğiniz görüntüleri kaydederek dilediğiniz zaman tekrar açabilmeniz sizleri zaman kaybı yaşamaktan kurtarmaktadır. Böylece istediğiniz ve hoşunuza giden bütün görüntüleri, resimleri veya dosyaları masaüstünüzde kaydederek istediğiniz her an anında ulaşabilme fırsatına sahipsiniz.