Google şuan olduğundan daha hızlı olabilir mi ? Google olabileceğini düşünüyor ve gerçek zamanlı index alan API geliştirmesi yaptıklarını açıklayarak beta sürecinde olduklarını duyurdu.

Salı günü düzenlenen Google I/O’de konuşan Richard Gingras, yayıncıların bize olan güvenini artırmak ve içeriklerini yayınladıkları anda index almak için çalışmalar yapıyoruz. Bunu yapmamızı gerektiren birçok neden var, şuana kadar yeni içerikleri bularak index almamız biraz zaman alırken yeni bir geliştirmeyle bu sorunu halledeceğimizi düşünüyoruz açıklamasını yaptı.

Henüz beta sürecinde olan API hakkında çok kısa bir duyuru yapılırken yeterli bilgi paylaşılmadı. Ancak aylar sürecek bir çalışmanın ardından şuana kadar tüm bildiklerimizi unutturacak yeni bir algoritmanın geleceğini ön görmek zor değil, bir alanda yapılan değişikliğin kelebek etkisiyle tüm sistemi etkilediğini yıllar boyunca gördük.

Peki gerçek zamanlı index başladığında etkileri neler olacak ?

Son dönemlerde Toolbar pagerank döneminin tamamen kaldırılması, referans linklerin eski değere sahip olmaması, spamla mücadelenin daha sert yapılması gibi birçok kavram aslında yeni bir gelişme olacağını göstermişti. Eğer Google gerçek zamanlı index dönemine başlarsa botlar artık sitelerde yer alan link bağlantıları üzerinde gezerek sayfaları indexlemeyecek yani büyük bir pazar değerine sahip olan link dönemi tamamen sona erecek, anlık indexle içerikler dizinlere doğrudan eklenirse kopya içerik kullanan siteler hiçbir değere sahip olamayacak yani doğal SEO çalışmalarının dışında yapılan hiçbir çalışmanın önemi kalmayacak.

Henüz geliştirme sürecinde olsa da temel testler gerçek zamanlı olarak yapılacak ve yıl sonundan önce aktif gelecektir. Webmasterların şimdiden gereken önlemleri alarak hazır olmalarını tavsiye ederiz.