SEO endüstrisini son günlerde çalkalayan güncelleme Fred olarak açıklandı. Google yetkilileri Twitter’da gelen sorular üzerine hergün güncelleme yaptıklarını ancak bu sefer büyük değişiklikler yaratacak bir güncelleme yaptıklarını söylediler. Gary ilyes ve Barry schwartz güncelleme ismini ise Fred olarak duyurdu.

Değişiklikler aslında Şubat ayında başlamıştı. Türkiye’de ve yabancı ülkelerde birçok site spam cezası alarak sıralamalardan kaldırılmıştı. Bunun “Siyah Şapka SEO” yapan sitelerle mücadele etmek amacıyla yapıldığı söylentileri çıkmıştı ancak herhangi bir resmi açıklama doğrulama yapılmamıştı.
Ayrıca 7 Şubat’ta teyit edilmeyen bir içerik kalite güncellemesi yapılmıştı. Google bu tür güncellemeleri ne kadar onaylamasa’da arama sonuçlarında yaşanan dalgalanma büyüklükleri yapılan değişimleri ortaya çıkartıyor.

Şuana kadar Fred güncellemesi hakkında resmi olarak bildiklerimiz John Mueller ve Gary Illyes’ın Google her gün güncelleme yapıyor açıklamaları.

Google Fred Güncellemesinde Neler Değişti

Son yapılan algoritma değişiklikleriyle beraber zorlu anahtar kelimeler üzerinde büyük değişiklikler yaşandı. Sıralamalarda yaşanan değişimleri incelediğimizde organik trafiği düşük, sadece anahtar kelimelerle backlink alan sitelerin değer kaybettiğini onların yerine daha doğal backlinkleri ve organik trafikleri olan sitelerin geldiğini gördük.

Backlink artık işe yaramıyor mu ?

Son güncellemeyle beraber backlinklerin etkileri değişti. Eskiden anahtar kelimede link alıp yükselme sağlanırken artık backlink alıp anahtar kelimede yükselme dönemi sona erdi ancak backlinkler sitelerin kalite puanını belirlemeye devam ediyor. Seo kitabı’mızda bu konulara değinmiştik ve daha önceden nasıl çalışmalar yapmanız gerektiği hakkında bilgiler vermiştik. Tekniklerimizi uygulayan siteler güncellemeden minimum zararla kurtulurken eski ezber SEO tekniklerini kullanan siteler büyük ölçüde sıra kaybetti.

İçeriklerin önemi

Yıllardır spamla mücadele eden Google yeni algoritmada birazda olsa spamın önünü açmış gibi gözüküyor. Tamamen özgün içerik tabusunun yıkılacağı 2017 yılında %60 özgün içerik dönemi başlıyor. Google artık kullanıcılarınıza en sade biçimde doğru içeriği sunmanızı istiyor. Bunu ayırt ederken Rankbrain gibi yapay zekalarını kullanıyor. Kısaca yapay zekalar kullanıcı davranışlarını ölçerek ziyaret edilen sayfalardaki bilginin doğruluğunu veya yanlışlığını ölçerek yapılan aramaları kayıt altına alıyor. Örneğin; “Baş ağrısını ne geçirir” gibi bir arama yapıp 1. sırada yer alan içeriği ziyaret edelim. Eğer aranan bilgi orada yoksa veya yetersizse 2-3-4. sıralardaki siteleri ziyaret ederiz. Eğer bu davranışı çok sayıda kullanıcı tekrarlarsa ilk sırada yer alan içeriğin yetersiz olduğu değerlendirilerek sıralaması düşer ve ziyaretçilerin en fazla aramayı sonlandırdığı site yükselmeye başlar.

Not: Google artık içeriğin özgünlük derecesini çok fazla dikkate almıyor ancak içeriğin alındığı siteyle sizin içeriğiniz aynı başlıklara sahipse spam cezasına maruz kalabilirsiniz. Paragraf, not, açıklama gibi doğru bilgileri başka yerlerden alarak kullanabilirsiniz ancak içeriği ve başlığı %100 kopyalamak spam cezası almanıza neden olur.

2017 Yılında SEO Nasıl Yapılmalı

Fred güncellemelerine göre SEO kriterlerinde değişiklikler yaşandı. Bildiğimiz birçok faktör zaten kullanıcı deneyimini artırmaya yönelik çalışmalardı ( site hızı, mobil uyumu, okunabilir akıcı makaleler…) buraya kadar herhangi bir değişiklik yapılmadan çalışmalarınıza devam edebilirsiniz.

En büyük değişiklik Backlink alımlarında yaşandı;

Artık tek bir hedefe link alarak ilerlemeye çalışmayın! Ana sayfa’ya alınan çok fazla backlink sizi ilerlemek yerine gerilere atmaya başlıyor. Alınan linkler eğer size daimi ziyaretçi sağlarsa yüksele bilirsiniz ancak hiçbir katkı sağlamazsınız düşüş yaşayabilirsiniz.

Ana sayfaya text içermeyen, kaliteli sitelerden tek link alın, alınan diğer linkleri kategorilere ve içeriklere dağıtarak orantılı bir şekilde yükselmeye çalışın. Saçma başlıklar altında yayınlanan içerikler yerine sitenizde yer veremeyeceğiniz içerik türleriyle tanıtım yazısı alın. Örneğin; film siteniz olsun bu siteye link alırken “en iyi film sitesi”, “hd film sitesi”, “kaliteli film siteleri” veya “2017 yılında izlenmesi gereken filmler” (liste içerikler içerisinde) ziyaretçilerede katkı sağlayacak makalelerde linkler verin tek amacınız link almak olmasın amacınız yazılı bir şekilde sitenizin reklamını yapmak olsun.

İçerik – Makale

Bir dönem “keywords” diye meta açıklamaları girerek içeriklerin hangi kelimelerle bağlantılı olduğunu arama motorlarına bildirirken bu kavram kaldırıldı ve yerine “h1” tagı içeren başlıklar geldi. Arama motorları makale başlığına göre sıralama yapmaya başlamıştı ancak fred güncellemeleriyle buda değer kaybetti. Artık içeriğin alaka ve ilgi düzeyini kullanıcılar ve yapay zeka belirliyor. Başlık içerisinde hiçbir anahtar kelime kullanmadan anahtar kelimede yükselmek artık mümkün.

Son algoritma değişikliğindeki temel değişimlerden bir tanesi de içeriklerin ortalama sıralama değerleri oldu. Bu konuyu açıklamak oldukça zor kısaca eşsiz içeriklere sahip siteler değer kazandı diyebiliriz. Yani başlıkları herkes gibi anlamsız veya devrik cümlelerle sadece anahtar kelimelerden oluşturan, arama motorlarına yönelik içerik üreten sitelerin sıralamaları büyük ölçüde düştü. Kullanıcılara yönelik rekabeti düşük başlıklarla içerik hazırlayan siteler ise değer kazandı.

Özetle, başlıklarınızı ve içeriklerinizi arama motorundan hit almak için değil, ziyaretçilerin anlayabileceği, ilgisini çekeceği şekilde belirleyin. Sitenizin otoritesini artırmak için backlink alın ama kaliteli sitelerden, okuyan kişilere katkı sağlayacak şekilde alın. Her şeyden önce sitenizi sürekli takip edilebilir bir platform haline getirmek için çalışın.