Google Hafta sonu manuel işlemler menüsünde cezalandırılan siteler için bağlantılar gönderdi.

Manuel ceza alıp almadığınızı kontrol etmek için webmaster search console’den; Arama trafiği menüsünü tıklayınız, ardından Manuel işlemler sekmesini tıklayarak ceza alıp almadığınızı öğrenebilirsiniz. Karşınıza çıkacak ekranda Manuel web spam işlemi bulunamadı ibaresi var ise sorun yok demektir.

manuel işlemler

Peki bu işlemler neden uygulandı. Son zamanlarda artan doğal olmayan yollarla elde edilen manuel çapa bağlantıların artması ile Google harekete geçti. Doğal olmayan bağlantılar google ekipleri tarafından manuel olarak cezalandırıldı. Arama sonuçlarında seo adına haksız rekabet ortamı yaratan siteler için geliştirilen politika yönergelerini izlemek için webmaster console den tüm mesajlar bölümünüde kontrol etmenizde fayda var.

Manuel ceza aldı iseniz düzeltmek için google manuel ceza düzeltme adımlarını takip etmeniz gerekmektedir.

Gelen e-posta örneği;

Manuel İşlemler sayfasında bu mesajı görürseniz, Google’ın doğal olmayan, yapay, yanıltıcı veya aldatıcı giden bağlantılar düzeni algıladığı anlamına gelir. bağlantıları satın alma ya da PageRank işlemek amacıyla bağlantı düzenlerine katılan Google’ın Web Yöneticisi Yönergeleri aykırıdır.

Sonuç olarak, Google sitenizin etkilenen kısımlar için bir manuel spam işlemi uyguladı. Tüm sitenizi etkileyen işlemler Site genelinde maçlarda altında listelenir. Sitenize ve / veya sitenize bazı gelen bağlantıların sadece bir kısmını etkileyen işlemler Kısmi eşleşmeler altında listelenir.

WordPress kullanıyor iseniz Nofollow External Link Kullanabilirsiniz.

nofollow-external-link

Eklentiler bölümünden yeni eklenti sekmesini tıklayınız, Ara bölümüne Nofollow External Link yazınız. Eklentiyi kurduktan sonra ayarlar bölümünden. Kendi sitenizin linklerini virgül işaretleri bırakarak ekleyiniz. Ayarlar sekmesi altından eklentiyi seçtikten sonra aşağıda gördüğünüz şekilde site adresinizi ekleyiniz.

nofollow ayar

Değişiklikleri kaydet butonuna tıklayarak işlemi tamamlıyoruz. Dış bağlantılara otomatik olarak ekleyecektir. Aşağıdaki görselde konumuzda vermiş olduğumuz dış linke verildiğini görebilirsiniz.

dış bağlantı

İç Bağlantılarda ise eklentinin devreye girmediği görebilirsiniz. İşlemleri yapmadan önce mutlaka sistemin yedeğini almayı unutmayınız.

iç bağlantılar