Google reklamcılık anlayışını farklı boyutlara taşıyarak bu alanda kusursuz hizmet vermek için çalışmaya devam ediyor. Son duyurusunda yerel işletmelere yönelik reklam avantajları sunmak için bölge kısıtlamalı görüntülü reklamların başladığını açıkladı.

Adwords panellerine yansıyan yeni reklam biçimi, aşağıda resimde gözüktüğü gibi mağaza fotoğrafı ve çalışma saatlerinin yer aldığı işletmeyi harita üzerinde gösteriyor. Google, tıklamaların %60’lık diliminin mağaza yol tarifi veya çalışma saatlerini öğrenmekle alakalı olduğunu açıkladı.

Yer konumlu reklam oluşturma

Adwords reklam galerisinde bulunan açıklama, logo (işletme resmi) ve bölge işaretlemeleri yapılarak oluşturuluyor.

Adwords panelinden yeni bölge işaretli, görsel reklam oluştura tıklayarak

  • “Reklamlarımı konum bilgileriyle genişlet” i işaretleyin.
  • Konum işaretli reklamları yalnızca mağazalarınızın çevresinde fiziksel olarak bulunan ancak yerel alanınızla ilgilenen kullanıcılar – kişilerle paylaşın konum seçeneklerini (gelişmiş) işaretleyin ve “Hedef lokasyonumdaki kullanıcılar” ı seçin.

Reklamlar otomatik olarak dönüştürülebilir

Oluşturduğunuz reklamlar yayınlanan platformlara bağlı olarak otomatik ölçüler kullanabilir. Google arama sonuçları ekranında 300×250 ölçülerinde çıkabilecekken, yayıncı sitelerde reklamları yayınlamak isterseniz alanına göre şekillenebilecek bunu reklam ayarlarından düzenleyebilirsiniz.

Kısaca, yeni reklam birimi mağaza veya işletmelerinize yakın bölgelerde internet kullanan kişilere reklam göstermek için geliştirilmiştir. Hangi bölgede yaşayan insanlara reklam göstermek istiyorsanız o bölgeyi işaretleyerek reklamlarınızı yayınlamanız yeterli olacaktır.