Google arama konsolu (Search Console) -> Tarama (Crawl) -> Google Gibi Getir (Fetch as Google) özelliğini birçoğumuz kullanıyoruz. içerisinde bulunan Getir ve Oluştur (Fetch and Render) seçeneği ile sayfalarımızın google dizinine eklenmeden önceki önizleme görüntüsüne bakabilir, engellenmiş javascript, css ve resim dosyalarının listesini görebilirsiniz.

Google Arama Konsolu (Search Console) için yeni eklenen özellik

Google’ın İsviçre şubesi çalışanı John Mueller’in (Webmaster ve Trends Analist uzmanı) açıklamasına göre site içi ve dışı Google botlarının getiremediği engellenmiş kaynak dosyalar, artık önem sırası için bir derece alacak.

John Mauller’in açıklamasına John Mauller Google Plus+ Sayfasından ulaşabilirsiniz.

Seo optimizasyon için dikkat edilmesi gerekenler

Yüksek, orta ve düşük olarak 3 kademede önem derecesi alacak. Web sitenizde robots.txt ile engellediğiniz ya da dış bağlantı yoluyla sitenize çağırdığınız engellenmiş dosyalardan(çağırdığınız sitenin robots.txt’si ile engellenmiş), olumsuz etkilenip etkilenmeyeceğinize göre kodlamalarınız da düzenlemeler yapabilirsiniz.

Google internet sitenizi değerlendirirken, kullandığınız javascript, css ve resim dosyalarınızı da önemsiyor. Bloke edilmiş kaynaklar bazı durumlarda sitenizi olumsuz yönde etkiliyordu. Bloke edilmiş kaynakların önemli olup olmadığı bilgisi sadece Google veri tabanında değerlendirildiğinden, bir çok SEO uzmanı web sayfalarında değişiklik yapıp yapmamakta kararsız kalıyorlardı.

Google’ın yeni özelliği sayesinde artık düşük öneme sahip engellenmiş dosyalar için düzenleme yapmanıza gerek kalmadan çağırdığınız sayfaları Google’a gönderebileceksiniz.

Bu yeni özellik, seo çalışmalarınızda nasıl çözeceğiniz konusunda kafanızı karıştıran (javascipt, css, resim) ad_status.js benzeri engellenmiş dosyaları Google’ın önemsemediği ve bununla ilgili kodlamalarımız da bir değişiklik yapmamız gerekmediği anlamına geliyor.

Alttaki resimde site dışından çağırılan ve robots.txt’sine müdahale edemediğimiz bir dosya örneğini inceleyelim.

Google arama konsolu

doubleclick.net google’ın bir servisi olup google kendi robots.txt’si ile bu dosyayı engellemiştir. Bu konuda Google’a bir çok şikayet gitmiştir. Google forumlarında bu engellemenin önemsiz olduğu söylenmiştir. Site dışı çağırılan dosyaların önemli olup olmadığı konusunda ise tek tek incelemek yerine bu yeni özelliğin eklenmesi, bir çok web site sahibi ve seo uzmanı için güzel bir haber.