Google’ın hizmetleri arasında yer alan Google Apps sıralamaları için farklı bir ölçüm birimi kullandığına yönelik çeşitli kaynaklardan duyumlar alıyoruz. Arama motoru içerik uygulamaları rütbe PageRank ve (site içi ve dışı) bağlantılar kullanır. Ancak, bu sinyallerin yerini alacak yeni algoritmalar bulmak gerekiyordu. Sinyallerin yerine kullanıcı davranışlarını analiz eden yeni bir sinyal türü geliştirilmiş olması muhtemel.

Google yetkilileri tarafından, kullanıcı davranışlarına göre bir sıralama sistemi kullanıp kullanmadıkları konusuna net bir açıklama yok. Dünyaca ünlü bir çok seo uzmanı Google Apps kullanıcı davranışlarının (SERP) sıralama sonuçlarını etkilediğini bizler gibi düşünüyor.

Öne sürülen tahmin şu yönde; Kullanıcıların etkinliklere katılım süresi, başlangıç ve bitiş süresi zamanı ölçülerek Google’a bildiriliyor. Böylece,kullanıcının belirli bir uygulama içinde ne kadar zaman harcadığını öğrenebiliyor ve bu sayede uygulamaları kullanan kişilerin iyi deneyimler kazanması Google Apps Serp sıralama değerlerinizi olumlu yönde etkiliyor.

Google Apps Serp ve Google SERP Sonuçları

Google aslında kullanıcı deneyiminin önemli olduğunu vurguluyor. Google Apps sıralama sonuçlarında kullanılan tekniklerin, normal Google aramalarına da uyarlanması ya da uyarlanmış olması muhtemel. Kullanıcı deneyimlerinin arama sonuçlarına etkisi üzerine sadece site kalitesi olarak değerlendirmelerde bulunulduğu açıklansa da, kullanıcı deneyimlerini haricinde kullanıcıların sayfalarda harcadığı zamanı da doğru bir şekilde ölçmesi durumunda pagerank, trustrank, backlink ve benzeri sistemlerin ölçüm değerlerini önemli ölçüde yitireceği anlamına gelebilir.

Link inşası üzerine kurulmuş SEO sistemleri yerini giderek daha doğal davranışlara bırakamaya zorlanıyor. Link takibi sistemlerinde ise yönlendirilen linklerin önemi tam olarak kalkmayabilir. İnternet üzerindeki bir çok içerik konu bütünlüğünü doğrulamak amacı ile alakalı linkler takip edilerek değerlendirilmeye devam edecektir. Burada ise yine kullanıcı davranışları sistemi ile kullanıcı davranışları ön plana çıkabilir. Kullanıcı o link üzerinden bağlandığı içerikten hemen çıkıyorsa, konu dışı link olarak işlem görebilir. Bu ve benzeri yeni nesil Google sinyalleri, algoritmalara eklenebileceği gibi pagerank ve trustrank benzeri sistemler yerine ürün satışı yapan sistemler için bir değerlendirme sinyaline geçilebilir. İçerik doğruluğu ve benzersizliği asla değer kaybetmeyecek seo kriterleridir.

Son olarak vurgulamak istediğimiz şey ise kullanıcı geri dönüşleri olabilir. Kalite her zaman geri dönüşleri sağlamaktadır.