Google Analytics’ten Öğrenebileceğiniz 5 Yararlı SEO Kavramı

analytics ipuçları

Google Analytics kullanarak SEO ve pazarlama konusunda yararlı bilgiler elde edilebilir. Google Analytics üstünden alınan bu bilgiler web site performansını geliştirmeye yardımcı olur. Gözünüzden kaçan birçok SEO unsurunu Analytics sayesinde fark edebilirsiniz.

Google Analytics kullanarak öğrenebileceğiniz 5 yararlı SEO kavramını ele alacağız. Web sitenizin SEO’sunu geliştirmek için nasıl uygulama yapılacağını da belirteceğiz.

 1. Özel Segmentler

Google Analytics içerisinde yer alan özel segmentler, en önemli özelliklerdendir. Bu segmentler demografik verileri ve daha fazlasını görmeye olanak tanımaktadır. Ayrıca kanal trafiği ve ziyaretçiler hakkında bilgi almayı da sağlamaktadır.

Özel segmentler sayesinde sayfada geçirilen süre, sayfalara yapılan ziyaretler, hedefe ulaşan ziyaretçiler, belirli bir konumdan gelen ziyaretçiler gibi çeşitli kullanıcı verilerine ulaşabilirsiniz.

Özel segmentler kullanılarak kullanıcıların etkileşimleri hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Kullanıcı etkileşimlerine göre optimizasyon yaparak kullanıcı deneyimini arttırmanız mümkündür.

Google Analytics kitle sekmesinde, ek segmentleri oluşturmak için tek bir fikir alanı vardır.

Kitle > ilgi alanları > genel bakış bölümüne geçerseniz 3 üst düzey ilgi alanı raporuyla karşılaşırsınız. Bu kısımdan ulaşabileceğiniz ilgi alanı bilgileri arasında şunlar yer almaktadır.

 • Yakın ilgi alanı kategorileri
 • Pazar içi segmentler
 • Diğer kategoriler

Aşağıda yer alan görseli inceleyecek olursanız ziyaretçilerin %4’lük kısmının alışveriş yapan ve diğer tüketiciler olduğunu görürsünüz. Bu durumdan yola çıkarsak ziyaretçilerin verilen hizmete %4 oranında ilgi duyduğu söylemek mümkündür.

alışveriş eğilimi

Yaş ve cinsiyet gibi daha detaylı bilgilere ulaşmak için kitle sekmesi altında yer alan demografi bölümüne geçin.

Aşağıdaki görseli incelerseniz ziyaretçilerin büyük bölümünün 25-34 yaş aralığında olduğunu görürsünüz. Ayrıca erkekleri kadınlara oranla daha fazla ilgilendirdiğini görmeniz de mümkündür.

yaş cinsiyet eğilimi

Eğer tüm kullanıcı oturumları ile ilgili bilgileri görmek istiyorsanız kitle > genel bakış bölümüne geri dönün.

İlgili kısımda yer alan segment ekle bölümünden yeni segmentler oluşturabilirsiniz. Bu kısma gözlemlemek istediğiniz özellikleri ekleyerek sadece ilgili kısımları incelemeniz mümkündür.

!!! Analizlerinizden doğru sonuçlar alabilmek için tarih aralığınızın en az 6 ay olmasına dikkat edin.

segment ekleme

 1. Mobil Trafik İzleme

Mobil trafik SEO açısından önem kazanmaya devam etmektedir. Mobil trafiği sitenin tamamında izlemek yerine ziyaretçi katılım düzeylerinin izlenmesi daha önemlidir.

Mobil trafiği izlemek ve değerlendirmek için farklı segmentlerden yararlanabilirsiniz.

 • Sayfa düzeyinde mobil dönüşüm sayısını görüntüleyin. Bunun için mobil segment oluşturabilirsiniz.
 • Mobil hemen çıkma oranını gözlemleyin. Mobil çıkma oranının yüksek olduğu sayfalara dikkat edin. Bu sayfalarınızı geliştirmeye yardımcı olacaktır.
 • Mobil ve masaüstü hemen çıkma oranlarını karşılaştırın. Bu sayede mobil ve masaüstü kullanıcı deneyimleri arasındaki farkı anlayabilirsiniz.
 1. Site Aramalarına Odaklanın

Web sitenizde arama modülü varsa bu kısım kullanıcıların aradıklarını öğrenmenizi sağlayabilir. Bu kullanıcıların neyi aradığını ve toplamda kaç kullanıcının arama yaptığını öğrenebilmeniz adına bir fırsattır.

Kullanıcıların yaptığı aramalara odaklanarak yeni içerik fikrileri edinebilirsiniz. Ayrıca aramalara odaklanarak içeriklerinizi daha iyi bir şekilde iyileştirmeniz de mümkündür.

Bu kısma ulaşmak için davranış > site arama > arama terimleri bölümüne geçmelisiniz.

site aramaları

Belirli bir ürün veya hizmet diğerlerine oranla daha fazla aranabilir. Web sitenizin ana sayfasında bu ürün veya hizmetlere daha fazla yer vererek erişebilirliklerini arttırabilirsiniz.

 1. Hemen Çıkma Oranı Önemli Bilgiler Verir

Hemen çıkma oranı, web site ziyaretçilerinin yüzdesidir. Akabinde sayfa görüntülendikten ne kadar süre sonra ayrıldıklarını ifade eder.

Yüksek hemen çıkma oranına sahip olunması kullanıcıların aradıklarını bulamadığını gösterir.

Hemen çıkma oranının yüksek olması genelde tasarımın kullanıcı deneyimi açısından zayıf olmasına bağlanır. Ancak içeriklerin yetersiz olması, kullanıcıların aradığını bulamaması hemen çıkma oranını arttıran en önemli faktördür.

Son zamanlarda web sitenizde değişiklik yaptıysanız kesinlikle hemen çıkma oranını gözlemleyin. Hemen çıkma oranında bir artış söz konusuysa yaptığınız optimizasyonların yolunda gitmediğini söyleyebiliriz. Bu yüzden yeni stratejiler oluşturmanız gerekebilir.

 1. Dönüşümlere Göre En İyi Performans Gösteren Sayfaların Belirlenmesi

Çok sayıda iç sayfanın bireysel performansı incelenirse web site iç örgüsü hakkında daha fazla bilgi edinilir. Davranış > site içeriği > açılış sayfaları adımlarını izleyin. Bu kısımdan en iyi ve en kötü performansa sahip olan sayfaları görebilirsiniz.

performansı yüksek sayfalar

Kullanıcılar genellikle kalitesi düşük olan sayfalardan ayrılır. Belirli bir sayfadan kullanıcıların ayrılması yoğunlukta ise ilgili sayfanın yetersiz olduğu söylenebilir. Bu sayfaları belirleyerek hem bilgi hem de kullanıcı deneyimi açısından geliştirmeye çalışın.

Sonuç: Verdiğimiz bilgiler Google Analytics ile alakalı sadece birkaç ipucudur. Google Analytics üzerinden daha fazla bilgiye ulaşmanız da mümkündür. Kullanıcı davranışlarını gözlemleyerek pazarlama stratejinizi değiştirerek kar oranınızı arttırmanız mümkündür.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.