Google’ın Şubat ayının başında webmaster tools’da aktif ettiği AMP yeniliğini aktif olarak kullanmaya başladı. Web site sahiplerinin hazırlık yapmaları için önceden aktif edilen yeniliği “Google amp entegre” başlığında takipçilerimize açıklamıştık ayın sonlarında ise sıralamaları etkileyecek şekilde aktif edildi.

Bu hafta Google SERP için oldukça yoğun bir hafta oldu. İlk olarak sağ alanda çıkan reklamları kaldıran Google yeni bir modüle geçerek reklamlarla sadece sıralamada ilk dört siteye yer verecek, yeni modülde başlatılan kampanya bütçesine göre değişken sıralamalarla reklamlar görüntüleneceği açıklandı. Ayrıca karşılaştırma servislerinide kapatacağını açıklarken en büyük yenilik uzun bir süredir üzerinde çalıştığı AMP projesini aktif etmesi oldu.

 

Web site sahiplerinin değişiklikleri yaparak sitelerini AMP uyumlu hale getirmesini isteyen Google projeyi Şubat ayının son haftasında aktif olarak kullanacağını açıklamıştı ancak beklediğimizden erken 23 Şubat salı günü sıralamalara yansımaya başladı.

AMP projesi mobil web performansını iyileştirmeyi amaçlayan açık kaynak kodlu bir girişimidir. Google duyurusunda ise “mobil web için sadeleştirilmiş HTML versiyonu” olarak açıkladı. Google AMP ile hazırlanmış bir mobil sayfa normal sayfalara göre %85 daha hızlı açıldığını ifade etti. Kullanıcılara daha hızlı sayfa görüntülemelerini sağlayacak olan bu yenilik şüphesiz ki sıralamalara etki edecektir. Mobil uyumlu ve hızlı görüntülenebilen web siteleri mobil sıralamalarda daha üst sıralarda yer alacaktır.

Projenin ilk haberi Aralık ayında gelmişti ve çalışmaların başladığı açıklanmıştı yaklaşık iki ayın sonunda kullanılmaya başlaması Google’ın projeye ne kadar ciddi baktığını gösteriyor ve mobil web geliştirmelerine devam edeceklerini söyleyebiliriz. AMP Project adresinden teknik yönergelere ulaşmanız mümkün.

Web siteleri Google AMP uyumlu hale nasıl getirilir ?

SEO uyumu için oldukça etkili olacak AMP sitelerinize entegre etmeniz gerekiyor. Özellikle news kayıtlı haber sonuçlarını etkileyecek olan projeyle geçtiğimiz aylarda açıklanan haber siteleri arasında sadece kaydır yaparak geçişler yapılabilecektir. Sitelerinizi nasıl uyumlu hale getireceğinizi detaylı olarak Google AMP Yönergeleri  rehbelerini kullanarak hazırlayabilirsiniz.

WordPress için ise;
ampeklenti

Accelerated mobile pages” eklentisini kurarak etkinleştir yapmanız yeterli olacaktır. Doğru bir şekilde eklenti yüklendiyse resimdeki gibi kaynak kodlarında AMP görüntüleyebilirsiniz.
amp

Ancak sunucu veya tema kaynaklı sorun yaşarsanız hata alabilirsiniz detaylı olarak ” Amp hata raporu önizlemesi” isimli makalemizi inceleyerek daha detaylı bilgi alabilirsiniz.