Google algoritmaları sürekli güncelliyor fakat, her yenilik beraberinde bazı sorunları çözse de, bazı sorunları çözmekte yetersiz kalıyor. Arama motoru sıralamalarını sürekli takip eden bir seo uzmanı iseniz, sizi rahatsız eden bazı arama sonuçlarına denk gelmişsinizdir. Burada en büyük problemlerden biri İngilizce latin alfabede olmayan harflerin ingilizce harflere çevrilmesi durumudur.

Harflerin arama sonuçlarına (SERP) geçici etkisi

Yeni bir arama oluşturduğumuzda “latinize” edilmiş kelimeler arama kelimemiz de varsa tam sonuçlar alabiliyoruz. Aramayı Türkçe alfabe ile yaptığımızda, latinize kelimeler bazen İngilizce Latin alfabesine dönüştürülüyor ve ilgisiz sonuçların karşımıza çıktığınız gözlemliyoruz.

Latinize Harfler

A Ă Ä Ë E B C Ç J D Ḑ F G Ğ Ģ H Ḩ X I İ K Ķ Q L Ḽ M N Ņ Ň O Ö P R S Š Ş Ț T U Ü V W Y Z Ž

İngilizce Harfler

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Türkçe Harfler

A B C Ç D E F G Ğ H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Yeni bir arama yaptığınızda; örneğin “Edebiyat” kelimesini kullanalım. Edebiyat şeklinde arattığımızda çıkan sonuç ile Ëdebiyat yazıp arattığımızda ikisinde de edebiyatla ilgili sonuçlar getiriyor.

Burada garip olan durum Ë harfi -> E harfine dönüştürülüyor, sonuçlar “Edebiyat”  kelimesi ile ilgili geliyor lakin hiç bir harf düzeltim uyarısı verilmeden farklı sonuçlar görüntüleniyor.

Burada problem yapılan SEO çalışmalarından değil Google‘ın yeni sistemlerinin ingilizce dışındaki dillerde henüz sağlıklı çalışmadığı anlamına geliyor.

Google algoritmaları, Rank Brain ve farklı diller

Google algoritmaları henüz ingilizce dışı kullanılan harflerle ilgili yeterli değil. Şu an da yeni algoritma testlerinin tamamlanmamış olma ihtimali mevcut. Yaptığımız seo çalışmalarında anahtar kelime harflerini olabildiğince doğru girip, doğru şekilde dizine kaydettirmemiz, ileride çıkacak küçük ve büyük güncelleştirmelerin olumsuz etkilerinden korunmak için yapabileceğimiz en doğru seçenek olacaktır. Özetle anahtar kelimelerinizde karşınıza çıkan farklı içerikli sayfaların sıralamada kalıcı olamayıp, Google’ın bu soruna el atacağını düşünüyoruz.

Yine aynı şekilde kelime yanlışlığı yüzünden farklı kategorilerden hit alıyorken hitleriniz de ani bir düşüş yaşarsanız, bu seo çalışmalarınızdan değil google algoritma hatalarını gidermesinden dolayı olacaktır.

Google Rank Brain’in henüz öğrenme sürecinde olduğunu açıklamıştı. Eğer mevcut sorunlar Rank Brain’in kendisini yeterince geliştirmemesin den kaynaklı ise herhangi bir günceleştirmeye gerek kalmadan da mevcut sorunlar düzelebilir. Şu an da mevcut sıralamalar gün içerisinde dahi bir çok kez değişiyor. Bu durum için Rank Brain’in öğrenme sürecinden kaynaklı olma ihtimalini göz önünde bulundurmalıyız.

Seo haber ve testlerimizi sürekli güncelleyip sizi bilgilendirmeye devam edeceğiz.