Google 25 Haziran 2017 tarihinden itibaren bir güncelleme yapıyor olabilir.  Organik SERP sonuçlarındaki değişiklikleri mutlaka gözlemlemiş olmalısınız. Google bundan sonraki güncellemelerin adını freed güncellemesi olarak adlandıracağını duyurmuştu. 2016 yılından bu güne kadar görülen en yüksek dalgalanma olduğunu söyleyebiliriz. Peki, bu güncelleme neleri kapsıyor olabilir?

Google arama motoru sürekli güncelleme yapan bir arama motorunu bunu sektöre meraklı olan herkes bilmektedir. John Muller, Gary ilyes’in resmi twitter hesaplarında 25 Haziran 2017 tarihinden itibaren güncelleme hakkında her hangi bir açıklama yok, bu süreci titizlikle takip ediyoruz. Resmi bir açıklama Webmaster Central Blog veya Google çalışanları tarafından duyurulduğunda sizlerle paylaşıyor olacağız.

Her ne kadar da resmi bir açıklama duyurulmamış olsa da, online veri sitelerini incelediğimiz de;

Algoroo : 25 Hazirandan itibaren 2,5 dalgalanma oranı

algoroo 25 haziran

Mozcast :  Moz verileri durumu gayet açık olarak ifade ediyor, 99 görülen en yüksek oranla güncellemeyi destekliyor.

moz 25 haziran dalgalanma

SEMRush :  Semrush 24 haziran itibari ile dalgalanmayı doğrulamaktadır. 8,1 , 9,5 yüksek oranda olan dalgalanmanın yeni bir güncellemenin habercisi olduğunu söylemek mümkün. Https, Serp ve Snippetler oranlarında değişiklik görülmektedir.

semrush 25 haziran

SerpMetrics : Serpmetrics flux charts verilerine bakınca dalgalanmanın devam ettiğini görebilirsiniz. 25 haziran Google dalgalanması ile 80 lere çıkan orana dikkat etmek gerekiyor.

serpmetrics 25 haziran

Advanced Web Ranking Google Algorithm Changes verilerine bakıldığında, güncellemeyi rahatlıkla görebilirsiniz. 23 haziranda ilk dalgalanmanın başladığını işaret etmektedir.

Advanced Web Ranking 25 haziran

Accuranker : Accuranker ilk dalgalanmayı 16,59 olarak 27 haziranda yansıtmış, 30 hazirana baktığımızda dalgalanmanın dahada arttığını oranın 17,69’a çıktığını görüyoruz.

accuranker 25 haziran

RankRangerGüncellemeyi en iyi özetleyen veriler arasında diyebiliriz, mobil ve pc serp sonuçlarında 23 haziran tarihinden itibaren, dalgalanmanın başladığını ve halen devam ettiğini gözlemlemek mümkün.

rankranger 25 haziran

Sitenizin organik arama sonuçlarındaki konumlarını bu günler arasında sıkı takip edebilirsiniz. Bu süreç içerisinde yine genel site hitleriniz de orta ve yüksek oranda düşüş ve yükselişler görebilirsiniz.

john

28 haziranda John Muller Google Algoritma güncellemesini doğrulamadı.

john2

John Muller tarafından yapılan bir açıklama olması durumunda sizler ile paylaşıyor olacağız, güncelleme hakkında yorumlarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz.

UPGO olarak Google’ın yapmış olduğu güncellemenin panda güncellemesi olduğunu tahmin etmekteyiz. Güncellemenin 25 hazirandan önce etki gösterdiğini yani 23 Haziranda başladığını gözlemlemek mümkün. Bu kadar güçlü dalgalanmayı ancak bir panda güncellemesi yaratabilirdi, eski panda güncellemelerini hatırlar iseniz, serp sonuçlarını kasıp kavurmuştu. Google güncellemeleri dökümlerine bakarsanız;

Panda 2.2 21 Haziran 2011
Panda 3.8 – 25 Haziran 2012
Panda Dansı – 11 Haziran 2013, 27 haziranda çoklu güncelleme altında anıldı.

Gerileme Yaşayan Siteler için Çözüm Tavsiyeleri

Peki, neler yapmak gerekiyor. Sorunun çözümü gayet basit, özgün içerik ve alaka düzeyi. Sayfa açılış hızı, botların sitenizi sorunsuz taraması diğer faktörler arasındadır. Spam yorum yapan bir site iseniz, bu alışkanlığınızdan bir an önce vazgeçmeniz gerekmektedir. Sitenizin kuruluş amacına uygun içerikler barındırmanız çok önemlidir, site amacından uzak içerikler yayınlamak maalesef gerilemenize neden olan unsurlar arasındadır. Hedef kitleniz ve bilgi alanınız dışında yazılan her içerik zaten çok başarılı bir içerik olmayacaktır. Başarısız içeriklerde sitede kalma oranınızı ve geri dönüşümü olumsuz yönde etkileyecektir. Google snippetler ve https protokolleri ile ilgili bir güncelleme de yapıyor diye tahmin etmekteyiz.

haziran aylarında klasik olarak panda güncellemelerinin yapıldığını görebilirsiniz. Google bundan sonra yapacağı güncellemelerin bir çoğunu freed güncellemesi olarak adlandıracağını bildirmişti.